ZAOŠTRAVAJU SE ODNOSI PRIŠTINE I BERLINA

TAčI U RATU SA NEMCIMA

• Nemačka oštro reagovala na hapšenje trojice navodnih agenata BND-a, koje na Kosovu sumnjiče za podmetanje bombe ispred sedišta EU, tvrdeći da su za eksploziju krivi albanski ekstremisti

Hapšenje trojice Nemaca u Prištini, koji su osumnjičeni da su odgovorni za eksploziju ispred sedišta Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu, izazvalo je burnu reakciju u Nemačkoj, čiji zvaničnici tvrde da iza svega stoji borba za prevlast u političkom rukovodstvu pokrajine. Iza samog napada na sedište Evropske unije stoje albanski ekstremisti koji se protive međunarodnom prisustvu na Kosovu, tvrde Nemci.
– Sve to veoma miriše na spletku koja bi mogla da ima veze sa kosovskom vladom i njenim interesima, a možda i sa drugim (stranim) službama ili tamošnjim pravosuđem – izjavio je član parlamentarnog Odbora za kontrolu rada tajnih službi Hans-Kristijan Štrobele.

Poverljiva istraga

Naši izvori u Kosovskoj policijskoj službi tvrde da se istraga odvija u velikoj diskreciji i da je za nju zadužena antiteroristička jedinica. Sem toga, kažu, „vrlo uzak krug ljudi ima sve informacije“.
Portparol KPS-a Veton Eljšani u izjavi za „Vesti“ kaže da policija „do ovog trenutka nema potvrdu da se radi o agentima BND-a“. Na naše pitanje da li je, kako su objavili prištinski mediji, jedan od Nemaca pokazao dioplomatski pasoš, posle čega je pušten, Eljšani tvrdi da to nije tačno.

Nemački zvaničnici su reagovali na navode sa Kosova u kojima se tvrdi da su trojica uhapšenih – Andreas Jakel, Andreas Brunken i Robert Coler – zapravo agenti nemačke obaveštajne službe. „Vestima“ je u Prištini nezvanično rečeno da se navodno radilo o napadu kojim je trebalo izvršiti pritisak na premijera samoproglašene države Kosovo Hašima Tačija da prihvati plan raspoređivanja Euleksa u šest tačaka, oko kojeg su se saglasile UN i Srbija. Kako tvrdi naš izvor, nemačka državna služba je ovog puta trebalo da bude „produžena ruka američkog pritiska na rukovodstvo u Prištini oko snaga Euleksa“. Prema spekulacijama koje su došle do „Vesti“, Nemce su navodno ocinkarili agenti druge, verovatno američke, službe.

Samo razgledali?

Nemačka televizija je javila i da trojica muškaraca na Kosovu nisu bila prijavljena kao pripadnici prijateljske tajne službe, već su delovali konspirativno. Sa sobom, u svakom slučaju, nisu nosili diplomatske pasoše. Mediji prenose i izjavu jednog od uhapšenih da su nekoliko sati posle bombaškog napada na kancelariju EU u Prištini samo hteli da razgledaju mesto događaja.

Međutim, nemačka Savezna obaveštajna služba (BND) isključila je mogućnost da su trojica Nemaca njeni saradnici, a Bundestag bi u četvrtak trebalo zvanično da bude obavešten o hapšenju. U međuvremenu, kako piše nemački „Bild“, „posle kontakata sa stručnjacima visokog ranga iz Ministarstva inostranih poslova u Berlinu, vlada Kosova je još u petak signalizirala da puštanju trojice uhapšenih Nemaca ništa ne stoji na putu“.
„U subotu su očito svoju volju sprovele antievropske snage u vladajućem aparatu Kosova koje žele da prikriju pravu pozadinu napada i da za njega odgovornima proglase inostrane sile“, piše „Bild“, pozivajući se na bezbednosne krugove.

Organizovani kriminal

Nemačka obaveštajna služba BND je ranijih godina u izveštajima oštro kritikovao stanje na Kosovu i pre svega vezu organizovanog kriminala i politike. Tako je više medija u Nemačkoj i Švajcarskoj krajem 2005. prenelo opsežne izvode iz tajnog izveštaja BND-a iz kojeg proističe da najuticajniji kosovski političari istovremeno dominiraju i u svetu organizovanog kriminala.
U izveštaju su, kako je tada preneo švajcarski list „Veltvohe“, navedene teške optužbe poimenično protiv Tačija, bivšeg premijera Ramuša Haradinaja i tadašnjeg člana predsedništva parlamenta DŽavita Halitija.

Prema navodima Adema Ademija, prištinskog advokata trojice Nemaca starih između 41 i 47 godina, uhapšenima kosovska policija pripisuje „terorizam“ i „veze sa neimenovanom tajnom službom“. Oni, s druge strane, odbijaju bilo kakvu umešanost u podmetanje eksploziva.
List „Frankfurter algemajne cajtung“, ipak, nudi i delimično objašnjenje za aktivnosti nemačkih obaveštajaca.

„Delovanje BND-a na Kosovu je vidno pojačano posle pogroma nad srpskom manjinom koji se dogodio 2003. godine, koji je tada iznenadio međunarodnu zajednicu. Tada je u komandi nemačkih mirovnih snaga u Prizrenu ustanovljen niz slabih tačaka, a jedna od njih je bila i nedovoljna obaveštenost o događanjima na terenu. Od pre izvesnog vremena BND je zadužen za civilno i vojno pokrivanje obaveštajnog rada za potrebe Bundesvera, ne samo na Kosovu“, piše ovaj dnevnik.
Nemci su uhapšeni prošle srede, a proteklog vikenda su, pod sumnjom da su počinili teroristički napad, sprovedeni u istražni zatvor u Prištini. Kosovski mediji su objavili da su Jakel, Brunken i Coler u trenutku hapšenja posedovali službene legitimacije BND-a.