Vatra gori na 5.320 hektara

Vatra je gorela juče u podne na 5.320 hektara u Srbiju, na oko sto lokacija, a najugroženija su područja Stare planine, Pirota, Prijepolja i Nove Varoši. Po gruboj proceni, šteta od požara koji su poslednjih sedam dana buktali na različitim mestima, dostiže sumu od 376 miliona dinara. Ješa Erčić, generalni direktor „Srbijašuma”, firme osnovane da gazduje državnim šumama, smatra da Srbija u ovom trenutku nije tehnički opremljena da odgovori tolikim izazovima i da je vreme da se nešto konkretno preduzme.

– Mislim da bi trebalo oformiti sektor za vanredne situacije da bi se sa jednog mesta rukovodilo i radilo kada se pojavi klizište ili zemljotres, a i požari kao sada, na primer – istakao je Erčić, „sipajući” podatke o požarima koji ovih dana gutaju šume smrča, hrasta i borova, koji su delo ruku prethodnih nekoliko generacija. Najgore je što bi na još 80 lokacija mogao da bukne plamen i dopuni spisak načinjene štete.

Već sedam dana 618 šumara „Srbijašuma” je bez odmora na zadatku, gase i lokalizuju vatru, dodao je Erčić, ne propuštajući priliku da istakne da su u pomoć odmah pritekle Žandarmerija i vojska. MUP Srbije je angažovao 400 svojih ljudi, ali je u pripravnosti još 500 policajaca ukoliko se ukaže potreba.

– Ruski „iljušin 76” koji je juče uzleteo nosi 40.000 litara vode i to je pravi način za gašenje ovakvih velikih požara – naveo je Ješa Erčić. – Nama je „Jatova” privredna avijacija stavila na raspolaganje avione kojima se pomaže poljoprivrednicima na njivama i prskaju komarci, ali šta da uradite sa 1.500 litara vode koje oni mogu da ponesu i samo rasprskaju iznad nepristupačnih planina. Pri tome prave velike troškove, jer nema aerodroma u blizini sa kojih mogu da polete.

Avion „iljušin” dejstvovao je juče u podne na mestu požara kod Zavojskog jezera, jer je ova lokacija označena kao prioritet u Srbiji. Avion je u dva naleta na upaljenu četinarsku šumu izbacio oko 42.000 litara vode. Požar iznad Zavojskog jezera izbio je u utorak po podne, a izgorelo je oko 200 hektara četinara u parku prirode „Stara planina”. U toku cele noći radnici Šumskog gazdinstva Pirot i vatrogasci su pokušavali da zaustave požar, jer je bilo ugroženo oko 1.500 hektara četinarske šume stare 25 godina, kao i kompleksi šuma ka Arbinju i selu Topli Do na Staroj planini.

Kako saznajemo u Policijskoj upravi u Pirotu, požar je izazvala Letka M. (51) iz Pirota paleći u dvorištu porodične kuće suvu travu i seno u mestu Gradište pored Zavojskog jezera. Zbog visokih temperatura i jakog vetra vatra se proširila na obližnju četinarsku šumu. Letki M. je određen policijski pritvor i uz krivičnu prijavu predata je istražnom sudiji zbog osnovane sumnje da je izvršila krivično delo „izazivanje opšte opasnosti”.

Prema rečima Mileta Jovičića, komandira Štaba za odbranu od požara MUP-a Srbije, ukoliko se avion koristi i danas trebalo bi da svi požari na teritoriji Pirotskog okruga budu lokalizovani ili likvidirani.

– Avion je stigao u poslednji čas, jer zbog nepristupačnog terena ne možemo da obuzdamo vatru kod sela Visočka Ržana i kod sela Slavinja. Izbio je i novi požar na oko 20 hektara pod četinarima između sela Slavinja i Rosomač koji je izazvan paljenjem strnjike, tako da će i tamo avion dejstvovati. Na Vidliču, na mestu Vzganica, požar je pod kontrolom. Imali smo sreću da se niko ozbiljnije nije povredio, jer je teren kod Visočke Ržane izuzetno težak – rekao je Jovičić i dodao da je „poslednji je čas da država uvidi da nam je za ovakve situacije neophodan, ne samo specijalni avion za gašenje požara, već i pomoć u organizaciji ljudstva i nabavka opreme”.

Kako je rekao, avion će pomoći u gašenju požara na području Svrljiških planina, gde je front vatre dužine 12 kilometara, i to najpre u belopalanačkoj, a onda i na teritoriji niške opštine. Ukoliko vremenski uslovi dozvole avion će biti upućen da gasi požar na području Uvca, u Deliblatskoj peščari, gde gori 400 hektara četinara i kod mesta Jabukovac u blizini Negotina.

Na svim mestima ugroženim vatrom nalazi se više od 500 pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica, Žandarmerije, vojske, Šumskog gazdinstva Pirot, a sekretar Saveza rezervnih vojnih starešina major Toplica Stojanović pozvao je rezervne vojne starešine da pomognu u gašenju požara. Lokalna samouprava organizovala je dostavu hrane, lekova i sanitetskog materijala.

– Još jedan problem postoji. Požar ne bira šume i livade koje su privatno ili državno vlasništvo. I mi sada gasimo sve što je pod vatrom, ali, ako bismo angažovali, recimo, avijaciju neke od susednih država mi bismo, kao firma koja ih je pozvala, imali obavezu da namirimo troškove akcije. Kako, ako se zna da je od 1.600 hektara na jednoj planini svega 200 državna svojina, a ostalo pripada nekome – dodao je Erčić.

Direktor „Srbijašuma” je proteklih dana opominjao lokalno stanovništvo da pripomogne u gašenju požara da vatra ne bi stigla i na njihov prag, a juče je pomenuo i ljubitelje prirode, planinare, ekologe i speleologe koji se od izbijanja požara na Staroj planini nisu ni oglasili, a ni pomogli da se nešto preduzme.

Koliko će godina biti potrebno da naše planine opet budu lepe? Borova šuma formira se za 80 do 120 godina, a ona od lišćara, poput hrasta, tek za dvesta godina, čulo se juče u „Srbijašumama”, iz kojih je apel da se nešto preduzme da se spreče šumski požari potekao još u maju, ali, nesumnjivo, da to onda niko nije čuo. Sada je već kasno.
R. Popović – M. Penčić

————————————————————————-

Za pet dana 2.000 požara

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova u sektoru zaštite i spasavanja Predrag Marić izjavio je juče da je u poslednjih pet dana u Srbiji bilo ukupno 2.000 požara.
Beta

————————————————————————-

U Srbiji bez žrtava

U Srbiji nema zvaničnih podataka o broju umrlih od posledica ekstremno visoke temperature tokom proteklih sedam dana.

U Rumuniji je saopšteno da je od vrelog talasa umrlo najmanje 30 ljudi, dok se u Mađarskoj broj stradalih procenjuje na 400.

U Srbiji, pri temperaturi između 40 i 45 stepeni Celzijusovih, zvanično niko nije umro od vrućine.
Beta

————————————————————————–

Ugrožena prirodna baština

Posledice požara koji su zahvatili i područja na kojima se nalaze zaštićena prirodna dobra još su nesagledive, saopštio je juče Zavod za zaštitu prirode Srbije.

Srbijom ovih dana besne požari koji su zahvatili park prirode Stara planina, nacionalne parkove đerdap, Šarplanina i Tara, rezervat prirode Jelova gora i rezervate prirode Uvac i Deliblatska peščara, dragocene delove nacionalne prirodne baštine, navedeno je u saopštenju.

Posledice vatrene stihije još su nesagledive, ukazao je Zavod i dodao da će pomoći u proceni štete zajedno sa upravljačem prirodnim dobrima „Srbijašumama” i „Vojvodinašumama”.
Tanjug

————————————————————————–

Gorivo i voda sa niškog aerodroma

Niš – Tačno u 7.30 časova, juče ujutro, na Aerodrom „Konstantin Veliki” u Nišu sleteo je specijalni avion tipa „iljušin 76 TD”, koji je na molbu premijera naše zemlje Vojislava Koštunice predsednik Rusije Vladimir Putin poslao u pomoć Srbiji za gašenje požara. Dvojica pilota su odmah posle toga helikopterima i u pratnji pripadnika MUP-a i Vojske Srbije krenuli u izviđanje i inspekciju terena da bi bio napravljen plan aktivnosti ove namenske letilice. Već u 11.45 ruski avion je imao i prvu intervenciju.

Prethodno, na aerodromu, pripadnici vatrogasne brigade koja dežura neprekidno na niškoj vazdušnoj luci, sa nekolicinom operativaca koji su takođe doleteli „iljušinom” iz Rusije, pripremili su avion. U dva velika rezervoara natočeno je ukupno 42.000 litara vode, koliko može da ponese avion kada gasi vatru. Ova količina može da se natoči za samo dvadesetak minuta, a prilikom gašenja na mesto požara „iljušin” je izbaci za osam sekundi.

Ruski specijalni avion za gašenje požara biće narednih dana stacioniran na niškom aerodromu, gde će uzimati gorivo za svoje letove, vodu za gašenje vatre i odakle će odlaziti na intervencije.