SRPSKI INAT, BIA ILI CIA?

SRPSKI INAT, BIA ILI CIA?

Priznanje krupnih političkih razlika neophodan uslov da DSS i DS jednog dana normalno sarađuju

Političke simpatije prema Mlađanu Dinkiću verovatno spadaju među nekoliko stvari za koje još niko nije sumnjičio pisca ovih redova. Pamtim da je bio jedan od šampiona u sejanju nerealnih obećanja pre i posle 5. oktobra. Nisam mu zaboravio brzopletu likvidaciju najvećih domaćih banaka, niti oprostio što je, skupa sa Miroljubom Labusom i ostalim (tada) vanstranačkim ekspertima iz G17, sprovodio besomučnu ekonomsku liberalizaciju koja je nejaku srpsku privredu prevremeno i beskorisno izložila udaru koji je po posledicama bio ravan sankcijama.

Posebno mi je bio nesimpatičan makijavelizam sa kojim je, da bi medijski amortizovao mučan utisak nakon političkog „oceubistva” Miroljuba Labusa, prošle godine nanovo počeo da podgreva staru mržnju, sukobe i podele iz devedesetih. Ali upravo zato mi, verujem, niko neće zameriti ako upravo Mlađana Dinkića uzmem kao relativno pouzdanog svedoka za to kako su tekli pregovori između DS i DSS oko formiranja vlade. Tim pre što i njegovi poslednji nastupi potvrđuju (srpski) politički aksiom da nečija dobronamernost, iskrenost i pamet obično stoje u obrnutoj proporciji s njegovom blizinom ili udaljenošću od vlasti.

Dinkić kao neposredni učesnik i svedok ovih pregovora izveštava da su ozbiljni razgovori počeli tek u poslednjoj dekadi aprila, da se pregovaralo uz velike prekide i da je najviše vremena potrošeno na načelan dogovor o političkim pitanjima. Nastupajući kao neka vrsta savesti i vapijućeg „glasa razuma” demokratskog bloka, Dinkić kaže da je između glavnih pregovarača vladalo veliko nepoverenje, da je najveća bitka vođena oko kontrole nad resorima bezbednosti i pomalo sa čuđenjem konstatuje da je predsednik DS u poslednjem trenutku povukao svoj pristanak da DSS-u, odnosno Draganu Jočiću prepusti ministarstvo unutrašnjih poslova.

Novi izbori se smeše, pregovori su propali, a Mlađan Dinkić bi na kraju lako mogao biti „kolateralna žrtva” tog neuspeha, kao i političke polarizacije koju je sam podsticao. Ali upravo zbog toga treba ozbiljno uzeti njegovu, čini se, iskrenu zbunjenost. Da li su zaista ti bezbednosni resori toliko važni? I kome? U kakvoj to mi zemlji živimo – i da li je, možda, zapravo, svuda tako? Da li se u Srbiji sve vrti oko toga ko će kontrolisati vojne i bezbednosne službe i da se radi toga na kocku stavljaju lični, partijski i državni interesi? Ili je, možda, u pitanju nešto banalnije – na primer pogrešna procena medijskih savetnika i partijskih stratega oko toga dokle se može ići u međusobnim pritiscima i ucenama?

Vrlo je moguće da su sve vreme i jedni i drugi igrali duplu igru i razmišljali o alternativnim opcijama – DSS o radikalima, a DS o novim izborima i jednoj „čisto” demokratskoj predizbornoj koaliciji – ali je činjenica da su ponude bile na stolu i ništa nije sprečavalo jedne ili druge da, po principu „taknuto-maknuto”, ponudu prihvate i tako poremete – navodne – planove druge strane.

Drugim rečima, možda se i radilo o svojevrsnom blefu, ali kada se, na primer, trezveno pogleda subotnja ponuda DSS-a, u kojoj se predlaže odnos 12:7 u korist DS, i gde je od pet ključnih ministarskih resora (finansije, policija, odbrana, pravda, spoljni poslovi) demokratama ponuđeno četiri, i povrh toga, zbog specifičnosti srpskih ekonomskih prilika (tj. najavljene privatizacije NIS-a i EPS-a) strateški važno ministarstvo energetike, teško je objasniti zbog čega takav predlog nije oberučke prihvaćen. Utoliko pre ako su, kao što sada izjavljuju, sumnjali da Koštunica sve vreme zapravo priželjkuje dil sa radikalima. Zašto nisu zgrabili subotnju ponudu i tako ga isterali na čistac i pokvarili mu račune?

Nema dileme da će svojom političkom agilnošću i medijskim nastupom demokrate uspeti da oštricu građanskog nezadovoljstva dobrim delom usmere prema drugoj strani, ali ostaje pitanje zašto im je sve ovo uopšte trebalo i zašto rizikuju da izgube sve, a čak i u slučaju po njih povoljnog raspleta prilikom novog deljenja karata zapravo neće dobiti mnogo više. Kao, uostalom, ni DSS u nekoj eventualnoj nagodbi sa radikalima.

Sve u svemu, previše je to nelogičnosti da bi se mogle objašnjavati samo pogrešnim procenama, alavošću i inatom pregovarača – bez obzira što nikada i nipošto ne treba potceniti uticaj gluposti, birokratske inercije i naopake partijske logike u političkim stvarima. Ali čini se da bi ovog puta ipak bilo suviše naivno sve otpisati na sujetu i međusobni animozitet između Dragana Šutanovca i Dragana Jočića.

Možemo, dakle, pred tim zatvarati oči. Možemo se iščuđavati otkuda toliko nepoverenje među demokratskim strankama. Možemo prema potrebi prizivati mit o demokratskom bloku i pitati „zašto se jednom lepo ne dogovore”. Ali je svakom ko hoće da vidi već poodavno jasno da su razlike između ovih „sestrinskih” stranaka već dugo toliko duboke da ih, videli smo, čak ni objektivni zajednički interes ne može premostiti.

Izbor Tomislava Nikolića za predsednika skupštine, ako ništa drugo, barem je tu činjenicu definitivno obelodanio i ozvaničio. I možda je upravo priznanje i prihvatanje tih krupnih političkih razlika neophodan uslov da bi ove dve stranke uopšte jednog dana mogle normalno sarađivati.

glavni urednik časopisa ,,Nova srpska politička misao”

Komentari citalaca POLITIKE

СРПСКИ ИНАТ, БИА ИЛИ ЦИА?

Predrag Kostic´ (), 10.05.2007, 19:22
Naslov je pogresan, ovde ni je u pitanju Srpski inat, vec inat i tvrdoglavost Zapadnih sila koje iz sujete, sto nekad davno jedan Srpski politicar “ nije poslusao “ sada napadaju i zahtevaju kao besomucni.

filipe karamokovicu (), 10.05.2007, 18:20
ali od srbije se trazi 15% teritorije,pa ce onda traziti vojvodinu,pa sandjak,pa…..,a gdje si ti bio,kad nam je cobel porucivao,sta nas ceka,a demokrate su zadnjih 8 godina na vlasti,znas li u cemu je problem oko srbije? naravno da ne znas

Slavomir Srpski (), 10.05.2007, 16:55
Gospodine Vukadinovic, dobro znamo da nije inat u pitanju. Molim vas dajte nam vise cinjenica o drugom razlogu. Naravno da vidimo koliki je strani zapadni pritisak na nasu nezavisnost, ali ako imate i koji konkretni element molim vas da nam ga objavite. Sada, odmah .

CBETA (), 10.05.2007, 02:13
Бојане Тодоровичу! Не продавајте рог за свјечу. Бојану нисам дорастао у љепом писању и беспрекорном српском језику. Али свакад у способности здравог расуђивања. „Гласачи су са неодобравањем пропратили одустајање од Ђелича (…)“ – тврди Бојан. Очигледно при томе не рачунајучи у „бираче“ гласове далеко бројнијег дјела бирачког тјела у прилог СРС, ДСС инкл. Веља, и Социјалиста. Типична ДС инкл. ЛДП и Западна арогантна математика. По тој наглавачке постављеној рачуници, „за ДС је гласало 50% више људи од (…)“. Господин Тодоровић поновно брише Радикале, који не учествују у коалиционим преговорима. Али, иако за Тадића невидљив, и онај њихов упечатљиви проценат српског бирачког корпуса сједи за преговарачким столом, према којем се Коштуница такође осјеча одговоран. Када то веч не чини предсједник државе Тадић чија би то обавеза била према Уставу. И на крају, поручује господин Бојан – „не бојте се да ће нас ДС преварити. Имамо очи“!. А Света јекавац надопунио би свог етничког сународника Тодоровића: „а ЦИА преко ДС има и очи и уши“!

Filip Karamarković (), 10.05.2007, 01:17
Gospodine Daniloviću, umesto argumenata vi nepotrebno mistifikujete činjenično stanje stvari poput gospodina Vukadinovića. Stvari su sasvim jasne: Ova zemlja mora da uspostavi punu saradnju sa Haškim tribunalom jer je na to obavezuju i domaći i međunarodni zakoni. Ova zemlja treba i mora da nastavi putem EU, jer nema alternative. Sramota je da je Srbija danas na začelju Evrope – i Bugarska i Rumunija su ušli u evropsku porodicu, Hrvatska je na samoj kapiji, tu su i Makedonija pa čak i Albanija. Ponovo postajemo zemlja iz koje svi školovani i mladi žele da odu, ponovo će Toronto, Berlin i Stokholm primiti nove generacije mladih Srba jer vide da njihova zemlja ponovo postaje brod bez kursa koji će se ponovo razbiti o stene.

pismo „spolja“ (), 09.05.2007, 22:25
Od kada je upaljeno zeleno svetlo za sve vrste opozicija ,izgleda da su manje efikasne . Davno ,za vreme „autokrate“, opozicije su postojale privatno ,bile su porodicne , u kucama ,iza zatvorenih vrata i „sapucuce“. Te davne opozicije su napustile jednopartijsku drzavu i otisnule se u svet (sa po jednim koferom ,straha i nade), pa su sada bogatije iskustvom i bolje poznaju svet. Moderni opozicionari i zbunjeni demokrate su se otisli u svet u nespremni i naglo sa drugacijim snovima od „starih opozicionara“ ,a sada se vrte u (pre)visestranackom vrtlogu i ostace u njemu ,plasim se ,do nekih jos neprobudjenih opozicionara. Kada bi zaboravili Evropu ,Rusiju ,Ameriku i prestali da upiru oci u njih ,nadaju se i veruju ,kada bi shvatili ono „poznaj samoga sebe“ ,ne bi ,ad nauseam,ponavljali politicke gluposti i velicali jednog ili drugog vodju -vodje im ne bi bile potrebne. Sazrejte narode i oslobodite se duha palanke. Pozdrav svima ,jer ste moji…

aca nikic (acanikic@gmail.com), 09.05.2007, 21:47
За Miloša Kikića и Светислава Костића: Да, г. Кикићу, четвртог нема, а зашто га нема питајте у ФСБ РФ. Г. Костићу, поштујем ваш животни стаж и извините ако се због тога осећате нелагодно. Поштујем и ваше знање о Гестапоу и НКВД-у, али то није тема колумне Г. Вукадиновића. Тема је НАСЛОВ колумне, и то са знаком питања.

poenta (), 09.05.2007, 21:30
Dobro zbori Bojan Todorovic ,ali bi mi draze bilo kada bi manje verovao Evropi i Bandi. Meni je vaznije sta nasi politicari govore svetu ,iza nasih ledja

brki (), 09.05.2007, 20:59
a sta je to dinkic dobro uradio za srbiju,sto nam to i ne objasnis,samo smo duzni 19 milijardi dolara,sitnica,daj bogati postedi nas komedije

bojanu todorovicu (), 09.05.2007, 20:45
i tvoja nam je nezavisnost dobro poznata.postedi nas od ostrascenih komentara,dosadni su

Bojan Todorović (bojanjuznjak@gmail.com), 09.05.2007, 19:58
Možete li nam objasniti zašto čoveka čoju doslednost, iskrenost i objektivnost ozbiljno (i sa razlogom) dovodite u pitanje uzimate kao „pouzdanog svedoka“ pregovora o vladi? Inače Vaša“nezavisnost“ mi je dobro poznata tako da koristim svoje pravo čitaoca da javno ukažem na neprimerenost korišćenja tog prideva uz vaše zanimanje analitičara. Po Vašim rečima dogovor je bio na vidiku a onda je DS iz nekog razloga(inat, alavost,blef)odbacila „izvanredan predlog“ DSS( 12:7) i sve je palo u vodu. Nije vredelo ni što je „od pet ključnih ministarstava DS-u ponuđeno čak četiri i povrh toga strateški važna energetika(jer će se NIS i EPS PRODAVATI!?) G. Vukadinoviću : Svedoci smo da u celom toku pregovora figuriraju samo tri mesta kao KLJUčNA . To su PREMIJER, MUP ,i BIA. Ona su od samog početka predmet natezanja i pogađanja. U kakvoj državi živimo Vi dovoljno dobro znate a pogotovu je jasno kad se oko ovih mesta vodi bespoštedna borba. Sve ostalo je lako dogovoreno (izuzev delića Veljinih kapitalnih dela). Problem je očigledno nastao kada DS nije prihvatio da SVA TRI KLJUčNA MESTA ZADRŽI DSS! Glasači su sa dosta neodobravanja propratili odustajanje od đelića i prepuštanje DSS-u premijerskog mesta, ali kompromis je najvažniji. Kad je postalo jasno da će i jedno od“ ministarstava sile“ biti prepušteno nezadovoljstvo glasača je naraslo. Podsećam Vas: Za DS je glasalo za 50% više ljudi nego za DSS i NS. Ali za DSS ( i Vas) je izgleda jedino razumno i prihvatljivo da sva tri sporna mesta pripadnu DSS-u! Dakle i MUP ! čak ste smislili zgodnu dosetku: Upakovali ste ga u grupu od pet, od kojih će DS dobiti čak četiri! Naravno bez MUP.Objasnite nam kako je moguće da jedna ista stvar može biti „nevažna“ kada je DSS grčevito i očajnički brani, a istovremeno neprihvatljiv ustupak i alav zahtev DS-a da uzme samo jedno od tri? Za kompenzaciju se nudi energetika i prodaja NIS i EPS kao neka velika torta! Kako to da tumačimo.Ne bojte se da će nas DS prevariti. Imamo oči.

Светислав Костић (), 09.05.2007, 19:58
Ацо, добри човјече! Има нас овдје са још дужим животним стажом и меморијом свјежом, од Никића и од Кикића. Милошу Кикићу и не могу замјерити, кад веч код теме БИА био, што прескочи да помене и нацистички ГЕСТАПО. Он ионако припада некој другој идеолошкој групи, гдје се о ЕНКАДЕВ-еу и надаље тупи. А, што се јуноше Аце Никића тиче, он ГЕСТАПО само из америчких антинацистичких филмова може да позна, које Холивуд не производи више, од кад злочина америчке ЦИА ко гљива после кише. На тему Gestapo Запад ставио крст, да неко на помисао не дође, те на мјесто да се неко са НКДВ бави, пре свега се актуелним ЦИА злочинима позабави.

Miloš Kikić (), 09.05.2007, 19:42
Aci Nikiću . Gospodine Nikiću, ako Vi ne razumete šta sam hteo da kažem, možda to ne razume još neko, pa ću pokušati maksimalno da pojednostavim stvar. Za đorđa Vukadinovića krivac što, kako on kaže, dve sestrinske demokratske stranke ne mogu da se dogovore, može biti srpski inat , srpska tajna služba ili američka tajna služba. četvrtog, po Vukadinoviću, nema. Ja samo pitam zašto to ne bi mogla biti i ruska tajna služba, kako god se ona zvala, Ohrana, GPU, KGB ili FSB. Što se tiče priznanja da se UDB i BIA suštinski razlikuju u svakom pogledu, ne mogu da ga dam iz jednostavnog razloga što mi to zaista nije poznato.

srpska analitika (), 09.05.2007, 19:19
Zaista ne vidim ništa „politički nekorektno“ ili neracionalno u tekstu glavnog urednika NSPM-a, a ponajmanje to da svojim stavovima vuče na bilo čiju stranu. Tačno je da je neuspehu u formiranju nove vlade u izvesnoj meri kumovala nespremnost tzv. demokratskih elita oličenih prvenstveno u DSS i DS-u da se odreknu svojih apetita vezanih za pozicioniranje u budućoj vladi. Ali ne presudno. čini se da je na krah tzv. demokratskog bloka u velikoj meri uticao nefleksibilan stav DS, kojoj su ipak ponudjena većinski ključna ministarstva, pa stoga nije jasno zašto se nije „uvhvatila u kolo“ sa DSS-om i povela Srbiju put toliko neophodnih i neprestano pominjanih evropskih integracija. I na taj način spasila Srbiju od radikala, kojima ovaj narod neprestano, iz dana u dan , plaši. Možda zato što u DSS-u ne vidi u svemu pouzdanog partnera za odrađivanje „bezbednosnih poslova“ u zemlji , čiji je nalogodavac , svedoci smo , lično Havijer Solana.

Игор Гаврић (igor58@sbb.co.yu), 09.05.2007, 19:11
За“Пашу Соколовића“ Није битно како се сада нека служба назива,све оне су само наследнице старих служби и баве се истим послом,како сада,тако и пре сто године, а то је контрола свога народа.Проблем је у томе што оне све контролишу а њих нико.Тако да није чудно што се о њу сви отимају и што им је важнија од нпр. министарстава просвете,финансија и сл.

srpska analitika (), 09.05.2007, 18:28
Zaista ne vidim ništa „politički nekorektno“ ili neracionalno u tekstu glavnog urednika NSPM-a, a ponajmanje to da svojim stavovima vuče na bilo čiju stranu. Tačno je da je neuspehu u formiranju nove vlade u izvesnoj meri kumovala nespremnost tzv. demokratskih elita oličenih prvenstveno u DSS i DS-u da se odreknu svojih apetita vezanih za pozicioniranje u budućoj vladi. Ali ne presudno. čini se da je na krah tzv. demokratskog bloka u velikoj meri uticao nefleksibilan stav DS, kojoj su ipak ponudjena većinski ključna ministarstva, pa stoga nije jasno zašto se nije „uvhvatila u kolo“ sa DSS-om i povela Srbiju put toliko neophodnih i neprestano pominjanih evropskih integracija. I na taj način spasila Srbiju od radikala, kojima ovaj narod neprestano, iz dana u dan , plaši. Možda zato što u DSS-u ne vidi u svemu pouzdanog partnera za odrađivanje „bezbednosnih poslova“ u zemlji , čiji je nalogodavac , svedoci smo , lično Havijer Solana.

dimitrije danilovic (ur100nutthss19@gmail.com), 09.05.2007, 17:44
За Filipa Karamarkovića, 14:54: Господине Карамарковићу, влада Војислава Коштунице није још пала. Ено је жива и здрава и ради, али је техничка због иступања Г17. А који су разлози за иступање не бих био тако сигуран. Ова земља јесте радила на сарадњи са Хагом и то више него што је требала. А радили су и они други безуспешно али за њих не тражите оставке. Суштина није у персоналним питањима како ви хоћете то да прикажете. Суштина је много озбиљнија од персоналних питања. Мислим да је г. Вукадиновић стављајући једно питање као наслов свог текста можда баш на то хтео на посредан начин да укаже. Ваше је право да читате и оно што у наслову не пише.

kanjos (), 09.05.2007, 17:41
zapadnim politicarima je vaznija proevropska PERSPEKTIVA Srbije nego postovanje rezolucije SB 1244!Cinizam koji seje EVROPA postaje nepodnosljiv!

aca nikic (acanikic@gmail.com), 09.05.2007, 17:28
За Miloša Kikića, 16:14: Ако вам је познато да КГБ не постоји не рекосте ми шта је то друго што постоји? Не можете из наслова г. Вукадиновића да ћитате оно што тамо не пише. Име јесте битно. КГБ није исто што и ФСБ. Само што старија господа по инерцији нетачно употребљавају имена н&#1077