ROBOTI OTERALI RADNIKE

U proizvodnim halama „Zastave“, na mestu gde se nekada sklapao „fića“, do kraja jula trebalo bi da počne montaža “ zastave 10″ po licenci italijanskog „fijata“. Robotizovana i kompjuterizovana linija za sklapanje karoserije domaćeg „punta“ već je u pogonu i odrađuje probnu seriju. Prema rečima Zorana Bogdanovića, direktora fabrike „Zastava – Auto“ nabavljena oprema u potpunosti zadovoljava visoke kriterijume koje je zahtevao partner iz Torina, ali predstoji još jedan važan posao, a to je odabir firmi koje će proizvoditi auto-delove.

Tržište

„Zastava“ ima pravo da prodaje srpski punto u Srbiji, Albaniji, Crnoj Gori, Makedoniji, Bugarskoj, Rumuniji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Procenjeno je da na ovom prostoru godišnje može da se proda 8.000 „desetki“. „Fijat“ će ovaj model izbaciti iz proizvodnje 2009. godine, kada će „Zastava“ ostati jedini proizvođač. Trenutno se u Torinu proizvodi oko 60.000 ovih vozila godišnje.

Školjke „juga“, „floride“ i „keca“ u kragujevačkoj fabrici sklapalo je po šest radnika. Za domaći „punto“ nije potreban nijedan, osim kompjuteriste, koji pomoću softvera upravlja robotom. Oprema je nabavljena od italijanske firme „Komau“ i plaćena je 11 miliona evra. Mogućnost ljudske greške je isključena, jedino robot može da se pokvari i stane.
U „Zastavi“ kažu da je puka slučajnost da je oprema za montažu „desetke“ instalirana na mestu gde se sklapao „fića nacionale“. Prija im ta simbolika i nadaju se da će ovaj projekat biti približno uspešan kao i najprodavaniji automobil na prostorima bivše Jugoslavije.
– Sličnost između „fiće“ i „desetke“ je u tome što ni jedan ni drugi nisu mogli da stanu na sopstvene točkove bez pomoći ljudi iz Torina. Trenutno, glavni robotista u ‘Zastavi’ je stručnjak iz firme ‘Komau’, koga su Italijani poslali da ‘utegne robota’ i ‘ nauči ga’ da radi sam. Kad se uradi deset proizvodnih ciklusa i kada rezultati budu zadovoljavajući, stručnjak iz Italije odlazi, a mi preuzimamo odgovornost i dalje vođenje posla – kaže Miroslav Iskrenović, rukovodilac pogona sklapanja školjki u „Zastava – Autu“.
Dok se robot „uteže“, kragujevačka fabrika mora, poštujući visoke standarde „fijata“, da odabere ko će raditi auto-delove.
– Da bi ‘desetka’ nosila oznaku ‘proizvedeno u Srbiji’, 60 odsto delova mora da bude iz domaćih fabrika. Problem je u tome što su alati za proizvodnju delova preskupi za naše proizvođače. Na primer, alat za plastični branik košta milion evra – kaže Dragan Begović, direktor za tehničke poslove i nabavku u „Zastava – Autu“.
„Zastava – Auto“ će danas otvoriti vrata fabrike svim zainteresovanim firmama i ponuditi posao za izradu delova za automobile. Do sada je više od 80 firmi posetilo fabriku, gde su izloženi delovi potrebni za proizvodnju srpskog „punta“, koji se montira iz 1.000 delova i sklopova. Za sada, najviše šansi da dobiju posao imaju Fabrika stakla iz Pančeva, „Poliester“ iz Priboja, Fabrika maziva iz Kruševca, zatim „Trajal“ i „Tigar“… Za saradnju su zainteresovani i proizvođači iz regiona, a u nedavnoj poseti Kragujevcu hrvatski proizvođači su pokazali interes da sarađuju sa „Zastavom“.