Popisivaci iznenadjeni odzivom dijaspore

Popis stanovništva u dijaspori poceo je polovinom februara, i prema informacijama iz Saveznog zavoda za statistiku, odziv je veliki. Snežana Lakcevic, savetnik za popis, rekla je da se približni podaci za sada ne znaju, ali za razliku od popisa iz 1991. godine, gradani samoinicijativno zovu i raspituju se na koji nacin mogu dodi do obrazaca.
Uputstva za popis i popisnice, kojih ima 249.930, Savezni zavod za statistiku dostavio je diplomatsko-konzularnim predstavništvima, klubovima i drugim udruženjima jugoslovenskih gradana, crkvama, bankama, turistickim agencijama i drugim jugoslovenskim predstavništvima u kojima se okupljaju naši gradani u inostranstvu.
Miloš Bogicevic, prvi savetnik i šef konzularne sekcije pri Ambasadi SRJ u Parizu, uradio je i objašnjenja koja ce olakšati ispunjavanje formulara P- 1/IN, namenjenog jugoslovenima koji rade kod stranog poslodavca ili samostalno, kao i clanovima porodice koji žive u zajednickom domacinstvu, i odagnati eventualne nedoumice.

Pitanje državljanstva

Pitanje državljanstva izmenjeno je u skladu sa Ustavom SRJ, po kom se gradanin može izjasniti kao „državljanin SRJ i Republike Srbije“, „državljanin SRJ i Republike Crne Gore“, „državljanin SRJ i Republike Srbije i strane države“ i kao „državljanin SRJ i Republike Crne Gore i strane države“. Moguce je izjašnjavanje i samo kao državljanin strane države ukoliko gradanin nema državljanstvo, ali i kao lice bez državljanstva. Gradani ce se moci izjasniti i o verskoj i konfesionalnoj pripadnosti, ali im je ponudena i mogucnost neizjašnjavanja.

Prvu stranu popisnice popunjava svaki clan domacinstva, a drugu stranu samo domacin porodice – prvo lice – upisujuci sve clanove domacinstva, zatim ime oca, odnosno za udate i udovice ime muža, te srodstvo sa prvim licem.
Pomocne popisnice P-1/IN popunjavaju sami gradani i šalju ih preporucenom poštom u Jugoslaviju. Popunjene popisnice svih clanova porodice (domacinstva) treba staviti u isti koverat i poslati ih opštini na cijem se podrucju nalazi mesto stanovanja (prebivalište) u SRJ, a sa naznakom „Opštinskoj popisnoj komisiji“. Na primer, kako stoji u obaveštenju Konzulata u Parizu: Ako Vojin Rakic sa porodicom ima prebivalište u naselju Gazimestan koje pripada Opštini Zajecar, popunjene popisnice treba poslati na adresu „Opštinska popisna komisija, 19.000 Zajecar, SR Jugoslavija“.
Kada su u pitanju izbegla i raseljena lica iz bivših jugoslovenskih republika i sa Kosova i Metohije, koja imaju jugoslovensko državljanstvo, a nemaju stalno prebivalište u SRJ, popisnicu šalju na adresu: Savezni zavod za statistiku, Kneza Miloša 20, 11000 Beograd, SR Jugoslavija.
Popisnice moraju stici u SRJ najkasnije do 20.marta 2002. godine, a u slucaju nedovoljnog broja obrazaca, apeluje se na gradane da ih kopiraju i podele prijateljima i komšijama. Savezni zavod za statistiku je od skora uveo i soluciju štampanja obrasca sa njihovog inernet sajta, njnjnj.svs.sv.gov.džu, koji se, takode, mora popuniti i na isti nacin poslati u SRJ.
U Obaveštenju Ambasade i Konzulata SRJ u Parizu, kao i u drugim konzularnim odelenjima naše zemlje naglašeno je da se popis vrši iskljucivo u statisticke svrhe, dakle ne obezbeduje niti uskracuje bilo koje pravo gradanima koji borave i rade u inostranstvu.