Plata nedovoljna za najosnovnije namirnice

Iz raznih trgovinskih kuca bar dva-tri puta nedeljno stignu najave o pojevtinjenjima raznih artikala, ali uglavnom onih koji nisu neophodni na trpezi i koji se ne kupuju svakodnevno. U prvi mah, svaka najava pojevtinjenja obraduje kupce, ali brzo se vidi da niža cena sireva, gaziranih ili alkoholnih pica, pojedinih slatkiša ili konzervisanih namirnica nece uopšte ili ce tek vrlo malo efekta imati u njihovom kucnom budžetu.

Zato ne iznenaduje konstatacija kupaca da troškovi života stalno rastu. Jer, statisticki podaci su jedno, a realna situacija je sasvim drugacija. Realno, u odnosu na prošlu godinu, prosecne zarade su porasle, ali su u istom periodu stigla i mnoga poskupljenja – komunalni racuni su teži, osnovne namirnice, medu kojima najvažnije mesto zauzimaju hleb i mleko, takode su poskupele, kao i sveže meso, ali i struja, razne vrste usluga, otišle su i cene namirnica na pijacama, odeca, obuca.

Prosecna plata je, za sve potrebe koje treba izmiriti, apsolutno nedovoljna za najosnovnije – hranu, tako da za ostale izdatke ništa ne ostaje. Ne pomažu tu, kažu potrošaci, ni mogucnosti odloženog placanja na 30 ili 40 dana, jer i to treba podmiriti. Uopšte, pitanje je koliko može da traje jedna plata ako su gradani ažurni pa na vreme izmire obaveze za sve tekuce racune, ostave novac za svakodnevno placanje prevoza.

Za mleko 690 dinara

Samo za kupovinu jedne vekne hleba svakodnevno koja staje 10 dinara, potrebno je obezbediti 300 dinara, za litar mleka od 23 dinara treba pripremiti 690 dinara. Znaci, hiljadu dinara ode na dve osnovne namirnice koje, ipak, nisu dovoljne za ishranu. Neophodno je u toku meseca kupiti bar kilogram svinjskog mesa, koje je sredinom prošlog meseca poskupelo oko 10 odsto, pa je sada od 220 do 250 dinara kilogram. Za kilogram junetine potrebno je 247 dinara, jer je i ova cena sredinom aprila uvecana za oko pet odsto. Uz to, treba dodati i oko dva kilograma mlevenog mesa, a za tu kolicinu potrošac u toku meseca mora platiti oko 400 dinara, a ako se doda i dva kilograma piletine, treba još oko 260 dinara.

Lako je onda izracunati da mesecni troškovi za minimalnu kolicinu mesa, apsolutno nedovoljnu za prosecnu cetvoroclanu porodicu, iznose minimalnih 1.100 do 1.300 dinara. Na mesecnom spisku je i kolicina od cetiri litre ulja, što znaci da je za ovu namirnicu potrebno 146 dinara, ako se nade ono koje je stiglo iz humanitarne pomoci i staje 36,50 dinara, a ako se kupuje domace, onda ce ga platiti 180 dinara. Pošto su mnogi vec odavno izbacili puter iz upotrebe, iskljucivo zbog visoke cene, za jedan mesec im je potrebno tri-cetiri pakovanja margarina, a to košta oko 100 dinara. Samo za kupovinu 60 komada jaja mesecno, potrebnoje oko 300 dinara.

Koliko god da se štedi, i ako se domacinstvo odluci za iskljucivo najjevtiniju vrstu preradevina u vidu pileceg parizera, mesecno je potrebno oko tri kilograma. Pošto je najjevtiniji parizer oko 140 dinara, znaci za potrebnu kolicinu treba 420 dinara. O ostalim proizvodima od mesa teško je razmišljati.

Da bi izbegle svakodnevne sekiracije, neke domacice razmišljaju da im je jednostavnije da subotom odu i kupe za nedelju dana najosnovnije namirnice. „Ne mogu da odem u radnju bez 200 dinara svakog jutra, a subotom mi treba bar hiljadu i po dinara da pazarim najosnovnije, samo ne znam odakle mi to“, prokomentarisala je jedna mušterija. To bi znacilo da samo za cetiri subote u mesecu ona potroši oko šest hiljada dinara, plus onih 200 dinara svakog jutra, znaci oko 12.000 dinara.

Samo za pijacu ode cela plata

Dodatni izdatak za mušerije jeste povecanje cena na pijacama. Statisticki podaci pokazuju da su u aprilu cene poljoprivrednih proizvoda skocile 7,2 odsto. Ali, racunica sa pijace je drugacija. Jer, kilogram krompira sada je 35 i 40 dinara, a bio je oko 20, kupus staje 20 i 25, a koštao je 10, crni luk je oko 35, a bio je 20 i 25 dinara. Novo, tek pristiglo povrce i voce za mnoge džepove je apsolutno neprihvatljivo, jer su tikvice 40 i 50, a karfiol 70 dinara.

Ako je mesecno potrebno oko 15 kilograma krompira, samo za to je potrebno 525, a za tri kilograma luka 105 dinara. Cini se da, posle kupovine osnovnih namirnica u prodavnicama, za odlazak na pijacu treba mesecno i polovina druge plate. A tu nema sredstava za higijenu, šecera, soli, sira, pirinca…

Ne treba zaboraviti da u trgovine cesto stižu najave proizvodaca da ce poskupeti njihovi proizvodi i rast cena u narednom periodu treba ocekivati. A da li ce rasti plate, penzije, decji dodaci, nadoknade za nezaposlene?

Proizvodaci tvrde da u cene još nisu uracunali skuplju struju i razne dažbine – što ce uticati na rast cena. Za sada jedino mlekari traže niže cene, ali samo ako im država odobri subvenciju. Ako bi mleko, kako predlažu mlekari, pojevtinilo pet dinara po litru, znaci da bi prosecan potrošac mogao da uštedi bar 150 dinara i preusmeri ih na neku drugu kupovinu.