Decenija srpskog egzodusa

TUŽNA GODIŠNJICA STRADANJA SRPSKOG NARODA U HRVATSKOJ

DECENIJA SRPSKOG EGZODUSA

• Protiv krajiških Srba krenulo je oko 200.000 vojnika iz Hrvatske i Bosne i za nekoliko dana slomljen je otpor SVK • U egzodus je krenulo preko 250.000 Srba, a oni koji su ostali su likvidirani

Hrvatske oružane snage, uz odobrenje i podršku NATO-a i u sadejstvu sa snagama bosanskog Hrvatskog veća odbrane (HVO) i Armije BiH, izvršile su agresiju na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu 4. avgusta 1995. godine.
Agresija je izvršena uprkos činjenicama da je ova oblast bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija i da su delegacije RSK, dan pre u Ženevi na sastanku sa hrvatskom delegacijom, pred predstavnicima SAD kao vodećom članicom NATO-a, prihvatile predlog međunarodne zajednice za mirnu reintegraciju u Hrvatsku i za uzvrat dobile čvrste garancije da napada neće biti. Tako su Hrvati i ovog puta, kao i tri meseca ranije, prilikom agresije na zapadnu Slavoniju, iskoristili pregovore i poverenje krajiških Srba u međunarodnu zajednicu.

Parastos

U znak sećanja na poginule i nestale u ratu u Krajini od 1991. do 1995. i posle, danas će NJegova svetost patrijarh Pavle u crkvi Svetog Marka u Beogradu u 12 sati služiti parastos. NJemu će, kako je najavljeno, prisustvovati i predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica, kao drugi predstavnici vlasti. Pre toga, članovi Udruženja porodica nestalih će ispred ambasade Hrvatske u Beogradu simboličnim polaganjem ruža uputiti poruke: „Gde su naši najmiliji?“, „Kada će njihovi grobovi dobiti ime?“
Po završetku parastosa planirana je mirna protestna šetnja od crkve Svetog Marka do trga Nikole Pašića, gde će biti pročitana druga Ilindanska deklaracija, u kojoj je „Oluja“ nazvana „vrhuncem planiranog zločina genocida“. Deklaracija će biti upućena hrvatskim vlastima i ostalim relevantnim institucijama
.

Protiv krajiških Srba, oko 220.000 žitelja sa oko 30.000 vojnika, krenulo je oko 200.000 vojnika iz Hrvatske i HVO-a. Ako se tome dodaju muslimanske i NATO snage, agresora je bilo više nego stanovnika u Krajini, a omer vojnika je bio najmanje 7:1 u korist agresora.
Za nekoliko dana neravnopravne borbe slomljen je otpor Srpske vojske Krajine. Narod Krajine, poučen istorijskim iskustvom, kreće u dotad najveću seobu na istok.
Hrvatski vojnici su nad Srbima sa kojima su došli u kontakt upotrebljavali već toliko puta isprobane metode likvidacija – klanje, spaljivanje, metak u potiljak, bacanje u jame, ali i neke nove metode, kao što su zamrzavanje i spaljivanje hemikalijama.

Agonija još traje

Prema podacima Komesarijata za izbeglice, od oko 250.00 prognanih Krajišnika, koliko ih je u „Oluji“ došlo u Srbiju, u Hrvatsku se dosad vratilo svega 50.000, u treće zemlje je otišlo isto toliko, umrlo je više od 20.000, a samoubistvo je izvršilo 1.200 ljudi.
– Državljanstvo SCG je uzelo oko 110.000 izbeglica, ali ne znači da je njihov problem rešen promenom formalnog statusa – kaže komesar za izbeglice Dragiša Dabetić, dodajući da će im država pomoći u procesu integracije.

I kad je prestao svaki otpor SVK, agresor je ubijao ljude u izbegličkim kolonama i do Une i preko Une, duboko u teritoriji Republike Srpske. Na putevima kojima su se kretale kolone krajiških izbeglica ostajali su leševi ubijeni artiljerijskim granatama, avionskim bombama, snajperskim hicima, noževima… Samo na drumu kod Bosanskog Petrovca od avionskih bombi hrvatske avijacije stradale su čitave porodice.

Raskol u Hrvatskoj

Na kninskoj tvrđavi, gde će sutra biti okupljen čitav aktuelni državni vrh Hrvatske, na proslavi „Dana pobede“, neće se u isto vreme naći svi generali, komandanti i visoki oficiri koji su učestvovali u „Oluji“, javljaju hrvatski mediji. Jedni će se odazvati pozivu organizatora proslave predsednika Hrvatske Stjepana Mesića, predsednika Sabora Vladimira Šeksa i premijera Ive Sanadera, a deo generala i visokih oficira, umesto odlaska u Knin, organizovaće svoje parade u drugim gradovima Hrvatske. Reč je o penzionisanim „časnicima“ koji ili nisu dobili protokolarni poziv, ili ne žele da se postroje pred nosiocima vlasti. Prema napisima „Večernjeg lista“, generalsku struju, onu „najtvrđu“, predvodi admiral Davor Domazet Lošo, a okuplja LJubu ćešića Rojsa, Jozu čuletića, Markicu Rebića, te stotinak ostalih „časnika“.

U operaciji „Oluja“, što u Bosanskoj što u Kninskoj Krajini, ubijeno je 2.615 ljudi.
U evidenciji „Veritasa“, koji ima podatke samo za RSK, nalaze se imena 1.975 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i posle, od čega 1.198 civila, a među njima 515 žena i 12 dece. Oko 1.500 pripadnika SVK preživelo je zarobljavanje, od kojih se četrdesetak još nalazi u hrvatskim zatvorima. Krajina je opustošena, opljačkana, pa porušena i zapaljena. Nisu pošteđeni ni crkveni, kulturni, istorijski srpski spomenici, kao ni spomenici iz Drugog svetskog rata.

HRT otkazao intervju sa Tadićem

Hrvatska radio-televizija otkazala je kraći intervju sa predsednikom Srbije u kojem je Boris Tadić trebalo da govori o desetogodišnjici akcije „Oluja“, rečeno je „Vestima“ u pres službi predsednika Srbije.
Kako nam je rečeno, HRT je pres službi uputio pisani zahtev za intervju 1. avgusta, u kojem je navedeno da bi izjava predsednika Srbije trebalo da bude emitovana u dnevniku, a već sutradan su zvali i kratko objasnili da otkazuju.