ZIN POčEO DA ŠTAMPA NOVE LIčNE KARTE

Građani Srbije će napokon dobiti nove lične karte, čime će se i naša zemlja svrstati u red modernih država, kada je reč o ličnim dokumentima građana. U renoviranom bloku topčiderskog Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca uveliko se štampaju prvi kontingenti dokumenata.
– Mašine su podešene tako da iz njih dnevno izađe 1.500 ličnih karata pod idealnim uslovima. Malo nam je napravljen problem time što je građanima stavljeno na izbor da li žele ličnu kartu sa, ili bez čipa. Prema našim istraživanjima, polovina građana će se izjasniti da im se u ličnu kartu utisne čip. To nije nikakva mudrost, ali za ljude može da predstavlja veliku prednost i uštedu troškova – kaže LJubiša Vuletić, direktor ZIN-a.
Glavna prednost čipa na ličnoj karti je u tome što takav dokument zapravo u sebi ima upisane podatke o državljanstvu, matične knjige rođenih, adresi i slično. Tako građani u budućnosti više neće morati da iznova vade brojna dokumenta ako žele da, recimo, izvade vozačku dozvolu ili pasoš.Svi podaci biće na čipu, što štedi vreme koje bi građani proveli u redovima u opštinama i iznova plaćali razne takse.

Važnost pet godina

Umesto dosadašnjih deset, nove lične karte imaće rok važnosti od pet godina, a izdavaće se svim građanima starijim od 16 godina, dok će se deci starijoj od deset godina lične karte izdavati na dvogodišnji rok važnosti. Tekst ispisan na ličnoj karti biće dvojezičan, ili trojezičan. Ime i prezime imaoca lične karte biće odštampano ćiriličnim pismom, ali i latiničnim na engleskom jeziku. Za pripadnike nacionalnih manjina predviđeno je da se podaci ispisuju i na maternjem jeziku. Takođe, zakonom su uvažene i religijske razlike, pa je građanima kojima vera nalaže da nose kape, dozvoljeno da se sa njima i fotografišu za osnovni lični dokument.

Prema očekivanjima čelnika ZIN-a, lične karte će do policijskih stanica i diplomatsko-konzularnih predstavništava stizati ove jeseni, ali je proces malo usporen zbog personalizacije ličnih karata, koju u svojim štamparijama izvodi policija.
– Fotografija će biti odštampana, otisak prsta i potpis skenirani i za to je potrebno neko vreme. Zato je, prema zakonu, i ostavljen rok od 30 dana za izdavanje ličnih karata u Srbiji, odnosno 60 dana za građane u dijaspori – napominje Vuletić.
Lične karte koje će zameniti postojeće, sastoje se iz devet slojeva providne i bele plastike, koji su laminirani pod visokom temperaturom, tako da ih je potpuno nemoguće razdvojiti. U šest pogona, 40 uglavnom mladih ljudi rukuje savremenim mašinama na kojima će se pored ličnih karata, od iduće godine štampati i novi, savremeni pasoši.
Zakonom je predviđeno da se lične karte menjaju sukcesivno godinama, odnosno tek pošto građanima isteknu još važeće „knjižice“ a najkasnije do 2014. godine. Uredbom koju ćeministar policije tek propisati biće određeno koliko će koštati izdavanje ličnih karata, s obzirom da se cene troškova državne uprave ne regulišu zakonima.

I maloletnici sa dokumentom

Zahtev za izdavanje lične karte podnosi se lično, dok za decu mlađu od 16 godina i nepokretne osobe to može učiniti roditelj, odnosno staratelj. Pre izdavanja, u policiji, odnosno diplomatsko konzularnom predstavništvu naplaćuju se troškovi izdavanja lične karte. Svi građani dužni su da najkasnije dve nedelje od navršenih 16 godina podnesu zahtev za izdavanje lične karte. U suprotnom, zaprećena je novčana kazna od 50.000 dinara ili 30 dana zatvora.