Zatvoreno nebo nad Srbijom

Srbija bi uskoro mogla da dobije novog avioprevoznika, koji putnicima nudi usluge po znatno povoljnijim cenama po uzoru na „lou kost“ kompanije u Evropi. Ambiciozni planovi i lepe želje, barem kada su u pitanju međunarodni letovi, moraće da sačekaju da Srbija potpiše evropsku Konvenciju o otvorenom nebu, a vlasti u Beogradu nađu spasonosnu formulu za nacionalnu kompaniju „Jar ervejz“, koja iako u gotovo monopolskom položaju gomila gubitke. U pojavi „lou kost“ prevoznika domaći bi dobio sasvim sigurno žestoku konkurenciju.

London – Grac za 15 evra

Cene aranžmana „jeftinih letova“ „Rajan erom“, inače veoma zainteresovana za saradnju sa beogradskim i niškim aerodromom, menjaju se iz dana u dan. Tako je, recimo, 15. februara bilo slobodnih mesta u avionu koji 1. marta u 11.30 sati poleće iz Londona i leti do Graca za 19,99 evra po osobi. Istovremeno, preko Interneta mogao je da se rezerviše i povratak 10. marta na istoj destinaciji po ceni od svega dva evra. U cenu putovanja nisu uračunate aerodromske takse, oko 14 evra. Lider „lou kost“ kompanija u istočnoj Evropi je kompanija „Skaj Jurop“ čije se glavne vazdušne luke nalaze u Budimpešti, Pragu i Varšavi. Među poznatima su još i „DŽermanvings“, „Er Berlin“ i „Izidžet“. U posao ulaze i velike kompanije, pa je austrijska „Ostrijan erlajnz“ osnovala sestrinsku firmu „Ostrijan erouz“, dok je skandinavski SAS oformio „Snouflejk“.

Upravo zbog toga dosadašnji pokušaji da se formira „lou kost“ kompanija nisu urodili plodom. Pompezno najavljena „Er Maksi“, čedo „Delte“ i „Aviogeneksa“, osnovana je prošle godine i ugašena samo posle mesec dana bez i jednog obavljenog leta.
Prema najavama nova kompanija zvaće se „Centavia“ a na njenom čelu biće bivši rukovodioci „Jat ervejza“. Prvi letovi avionima „boing 737“ po nižim cenama trebalo bi da budu obavljeni na leto i to iz Frankfurta ka Beogradu, Istanbulu i Atini. U Direkciji civilnog vazduhoplovstva Srbije i Crne Gore kažu da „Centavia“ nije zatražila dovolu za letenje, dok se u medijima već pojavila informacija da će na čelu te firme biti Predrag Vujović, koji je bio generalni direktor „Jata“ do 2003. i prvi čovek propalog projekta „Er Maksija“. Iz kompanije „Delta“ uveravaju da sa idejom o formiranju „Centavie“ nemaju nikakve veze.

U svakom slučaju, da bi „lou kost“ kompanije uopšte mogle da lete i iz Srbije, vlasti prethodno moraju da potpišu Konvenciju o otvorenom nebu. A tad će se na naše aerodrome sjatiti i druge „lou kost“ kompanije koje nađu interes za ovdašnje tržište. Takav potez bi bio težak udarac nacionalnoj kompaniji „Jat ervejz“ koja čak i sa polumonopolom u vazdušnom saobraćaju pravi godišnji gubitak od 19 miliona evra.
Najjeftinija karta „Lufthanze“ ili „Jata“ na linijama iz Nemačke do Beograda koštaju od 150 do 350 evra, dok „lou kost“ kompanije nude letove na istim destinacijama za 20 evra. Kako je i izjavio Nebojša Starčević, generalni direktor „Jata“, toj kompaniji bi to bio završi udarac, te da bi sa tim trebalo sačekati bar dok se „Jat“ ne restruktuira i prilagodi tržišnom poslovanju, bar do 2007. godine.

Do jeftinih letova u Srbiji će se ipak sačekati još neko vreme, bar dok se država ne odredi prema „Jat ervejzu“ čija se reforma otegla. Ipak, odluka o dozvoli za letenje „lou kost“ kompanijama je neminovna, jer slobodu i tog tržišta nalažu propisi EU. Oko jeftinih letova se vrti veliki novac, a moćni vole zaradu i državama je teško da se tome odupru. Ilustracije radi, najpoznatija „lou kost“ kompanija irski „Rajan er“ leti sa aerodroma Han u Frankfurtu, koji je baš zbog toga 1993. godine od vojnog preinačen u civilni. Odatle godišnje otputuje oko dva miliona turista, odnosno blizu 6.000 ljudi dnevno. Na ovom aerodromu i u njegovoj okolini otvoreno je na stotine različitih prodavnica, izgrađeni su hoteli, moteli, restorani. „Lou kost“ prevoz je doneo pare ne samo avioprevoznicima nego i mnogim drugima i Srbija ne bi trebalo da se olako odrekne takve prilike.