Zahtev Ministarstva spoljnih poslova SCG policiji i pravosuđu

Zahtev Ministarstva spoljnih poslova SCG policiji i pravosuđu

Hapsite trgovce šengenskim vizama

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije i Crne Gore zatražilo je da policija i pravosuđe pronađu i privedu pravdi osobe koje u listu „Halo oglasi“ garantuju pribavljanje šengenskih, boravišnih, poslovnih i drugih viza za zemlje Evropske unije.

„Postoji osnovana sumnja da iza ovih oglasa stoji organizovana kriminalna grupa koja falsifikuje pozivna pisma i drugu prateću dokumentaciju, uključujući i lažne potvrde o zaposlenju, uz visoku naplatu svojih usluga“, piše u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo spoljnih poslova je zamolilo medije da „više ne objavljuju slične oglase prevaranata“, a građane SCG da za pribavljanje viza ne koriste posrednike, „jer će biti samo obmanuti i opljačkani“.

„Ove i slične kriminalne aktivnosti sramote pravni sistem naše države i miniraju napore Ministarstva spoljnih poslova SCG da se, kao država, što pre kvalifikujemo za takozvanu belu šengensku listu zemalja koje imaju olakšan vizni režim sa potpisnicama Šengenskog sporazuma, piše u saopštenju.

Bečki dnevnici „Prese“ i „Kurir“ juče su se još jednom bavili skandalom s lažnim austrijskim vizama, navodeći da organizovane kriminalne grupe i dalje nesmetano objavljuju oglase u beogradskim novinama nudeći šengenske vize građanima Srbije i Crne Gore po paprenim cenama.

„U nedelju, u publikaciji ‘Halo oglasi’, pojavilo se ukupno 25 takvih oglasa koji nude austrijske vize za 800 do 2.400 evra“, izjavio je „Preseu“ oficir za vezu austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova Paul Pijalek.

Vize se najčešće dobijaju na osnovu poziva fiktivnih austrijskih firmi srpskim „biznismenima“ da posete Austriju.

„Rutinskom proverom u konzularnom odeljenju austrijske ambasade u Beogradu otkriven je ‘ogroman broj’ takvih firmi“, piše „Prese“ ističući da posle takve provere sledi prijava srpskim vlastima. Saradnja sa srpskim vlastima je dobra, mada – kako kaže Pijalek – „nemamo uvid u dalji tok stvari posle naše prijave, kako se ti slučajevi rešavaju u sudskom postupku“.

Drugi visokotiražni dnevnik iz Beča, „Kurir“, potvrdio je, u reportaži iz Beograda, istinitost tvrdnji koje je Pijalek izneo u intervjuu „Preseu“.

Juče je u austrijskom parlamentu pokrenuta debata na ovu temu.

A u Srbiji je još veliki broj onih koji pokušavaju da odu iz zemlje pomoću ilegalno stečenih viza. Samo tužilaštvo u Beču, da podsetimo, došlo je do podatka da su austrijska diplomatska predstavništva nezakonito izdala oko 10.000 viza. Samo jedan Austrijanac, Aloiz K., izdao je oko 2.000 garantnih pisama. A kada je razotkriven, priznao je da dobijao 140 evra po pismu i da je to delio sa austrijskim vicekonzulom Peterom H.

Bečki državni tužilac i istražni sudija pokrenuli su istragu protiv bivšeg generalnog konzula u Budimpešti i Beogradu Johana R., kao i protiv još tri osobe zaposlene u Ministarstvu spoljnih poslova i protiv troje preduzetnika, a tek prošle nedelje, na granici između Srbije i Mađarske, uhapšena je osoba za koju se veruje da je organizovala trgovinu austrijskim vizama.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Austrije Astrid Harc istakla je da nije dokazano da su službenici austrijske ambasade u Beogradu korumpirani, ali je dodala da su mafijaške grupe sve bliže sektoru izdavanja viza, te da Austrija zbog toga pokušava da utiče na vlasti u Srbiji.