Vojsku Srbije činiće 25.000 profesionalaca

Celokupni sistem odbrane ima oko 40.000 zaposlenih. – Viška nema, brojno stanje smanjeno za oko 16.000 ljudi

Vojska Srbije od 1. januara sledeće godine imaće nešto više od 25.000 uniformisanih pripadnika. Među njima, prema zvaničnoj proceni, dostavljenoj na zahtev Politike iz Ministarstva odbrane, biće do 11.100 profesionalnih vojnika, 7.700 podoficira i 6.600 oficira. Vojskom će rukovoditi oko 35 generala, precizno se ne može reći koliko će biti najviših starešina, jer će neki u međuvremenu biti penzionisani a drugi unapređeni.

Posle odluke u ukidanju vojnog roka u javnosti se baratalo različitim brojkama, mnogi nisu uočili razliku između brojnog stanja Vojske Srbije i ukupnog sistema odbrane u kojem će ukupno (zajedno sa pripadnicima VS) biti oko 40.000 ljudi. U tu brojku su uračunata 882 zaposlena u samom Ministarstvu odbrane, 1.868 zaposlenih u vojnodohodovnim ustanovama kao što su Dedinje, Morović ili Tara, 754 kadeta Vojne akademije 359 učenika Vojne gimnazije… U ovom trenutku 3.622 vojnika nalazi se na služenju redovnog vojnog roka.

Vojska Srbije sprema se za prihvat do 2.000 regruta koji će od 1. januara sledeće godine poželeti da dobrovoljno služe vojsku, i to u dve partije od po 1.000 vojnika. Za aktivnu rezervu sistematizovano je 2.000 mesta u vojnim redovima.

– Učešće civilnih lica u strukturi zaposlenih u sistemu odbrane predviđeno je i na dalje u svojstvu državnih i vojnih službenika i nameštenika, i ono će se kretati oko 27 odsto ukupnog brojnog stanja – navodi se u dopisu Ministarstva odbrane Politici.

Državni i vojni službenici i nameštenici u sistemu odbrane imaju veliki broj izvršnih i upravnih dužnosti, a većina se nalazi na administrativnim i dužnostima u okviru logističke podrške.

– U odnosu na projektovano brojno stanje, u ovom trenutku nema viška zaposlenih u sistemu odbrane. Naprotiv, u sklopu pune profesionalizacije Vojske, nastaviće se sa prijemom u službu lica iz građanstva u svojstvu profesionalnih vojnika – ističu u Ministarstvu odbrane.

Određena dalja restruktuiranja sistema odbrane, navodi se u dopisu, svakako će biti nastavljena i u narednom periodu, jer je to imperativ dinamičnih promena u svetu i ona su neprekidna u svim oružanim snagama sveta. U tim promenama može doći do pojave viška određenog broja specijalnosti pojedinih kategorija lica, ali svakako ne dramatičnih. Kao i do sada, u slučaju eventualnog viška kadra, Ministarstvo odbrane preduzimaće mere pomoći za integrisanje u civilno društvo nakon prestanka profesionalne vojne karijere.

– Potrebno je napomenuti da je brojno stanje kadra u sistemu odbrane, u sklopu reorganizacije, bitno smanjeno u poslednjih sedam godina. Po raznim osnovama, u periodu od 2004. godine do 2010. godine iz sistema odbrane izašlo je (prestala im je profesionalna služba) 25.298 lica (14.267 profesionalnih vojnih lica i 11.031 civilno lice). Uz redovan priliv kadra po osnovi završetka školovanja i konkursa za popunu upražnjenih mesta, ukupno je kadar u sistemu odbrane smanjen za 16.101 lice (6.581 profesionalno vojno lice i 9.520 civilnih lica) – objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.