U ZAVIčAJU GORE NEGO U TUđINI

Sve su brojniji povratnici iz inostranstva u Braničevu koji se posle povratka u zavičaj teško privikavaju na novi život.
Oko 1.200 žitelja Braničeva i Pomoravlja u poslednjih pet godina vratilo se posle penzionisanja u inostranstvu, u rodni kraj. Mnogi su se pokajali, koliko zbog sukoba unutar porodice, toliko i zbog toga što u zavičaju teško podnose odsustvo standarda na koji su navikli.

Prerano u smrt

Nebojša Mijajlović iz Busura kod Petrovca na Mlavi usmrtio je suprugu Milijanu, po njenom povratku iz Francuske, gde je radila zajedno sa svekrvom i svekrom. Svetislav P. iz Carevca, posle povratka iz Italije, nađen je tek posle šest meseci od nestanka, mrtav u šumi kraj sela. LJubiša. M, povratnik iz Sidneja u jedno selo kod Požarevca, zbog neslaganja sa majkom i sinom, pucao je sebi u stomak.

– Gastarbajtere je višedecenijska razdvojenost otuđila od članova porodice, kaže Rade Obradović iz Popovca. Ima i onih koji se svađaju sa potomcima, neki se se odlučuju i za sudske tužbe. U centrima za socijalni rad u Kučevu i Petrovcu na Mlavi ističu da ima primera i da deca tuku ostarele roditelje.
Jedna porodica iz Osipaonice raspala se nedavno jer je deda, po povratku iz Austrije, počeo da šikanira sina i snahu i unuka. Izdržali su torturu dve godine, a onda otišli u podstanare.

čuvajući ljubomorno svoje bogatstvo zarađeno u inostranstvu, povratnici se najviše plaše rasipanja teško stečenih para u zavičaju. Zbog toga i najčešće dolazi do sukoba sa sinovima i kćerima, kaže sociolog Dragan đorđević.
Advokat Veljko Milosavljević, koji je imao nekoliko komplikovanih sudskih sporova vezanih za svađe povratnika i članova njihove porodice, kaže da je nemoguće ublažiti posledice odvojenog života jedne porodice.
– Hiljade dece iz braničevskih naselja decenijama je raslo bez prisustva roditelja. Mnogi su se nadali da će im očev ili majčin povratak olakšati život, ali generacijski jaz nije mogao da bude savladan, kaže Milosavljević.