Svaki drugi građanin dao mito doktoru, svaki peti policajcu

Korupcija je uobičajena pojava u Srbiji, smatra 90 odsto građana…

Korupcija je uobičajena pojava u Srbiji, smatra 90 odsto građana, a najviše korumpiranih vide u politici, rezultat je istraživanja Medijum galupa. čak 54 odsto ispitanika priznalo je da je dalo mito lekaru, 19 odsto njih tvrdi da je podmitilo policajca, a 10 odsto službenika državne administracije.

Rezultati istraživanja pokazuju da građani Srbije prepoznaju korupciju u političkom životu, a političke partije je korumpiranim ocenilo 80 odsto građana.
– To je percepcija građana, njihov subjektivni osećaj. Percepcija građana o korupciji u politici je anahrona sa njihovim svakodnevnim životom. To zavisi i od izveštavanja medija, od toga kako vam se nešto servira, jer vi na osnovu toga donosite zaključke. Ne verujem da je baš toliki broj građana lično povezan sa funkcionisanjem političkih stranaka – kaže za 24 sata Zorana Marković, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije.

Više od četiri petine građana veruje da je sudstvo bitno za borbu protiv korupcije, ali da je previše korumpirano, a da je korumpirana policija misli 71 odsto građana. Procenat onih koji smatraju da je zdravstvo korumpirano smanjen je u odnosu na prethodno istraživanje sa 78 na 70 odsto. Među ispitanicima bilo je onih koji priznaju da su dali mito lekaru – njih 54 odsto. Trećina građana je čula da je neko njima blizak dao mito, a šestina je kazala da je imala to iskustvo u svom domaćinstvu. Među njima, 19 odsto tvrdi da je dalo mito policajcu, a 10 odsto službeniku državne administracije
– Zdravstvo i sudstvo su oblasti s kojima je 95 odsto građana u kontaktu i gde je moguće da imaju iskustva sa korupcijom. Opažanje građana je važno, jer onda morate da radite na tome da popravite imidž institucije koju oni vide kao korumpiranu – kaže Marković.

Za Agenciju za borbu protiv korupcije čulo je 60 odsto ispitanika, ali trećina ne može da proceni kakav je njen doprinos borbi protiv korupcije. Marković kaže da je cilj Agencije da bude prepoznata kao posebna institucija.

Smanjen broj građana koji bi dali mito

Novac Prema rezultatima ovog istraživanja, smanjen je broj građana koji su spremni da plate mito, ali je nešto manji i broj onih koji bi prijavili nadležnima da im je mito tražen. Kao ključni problemi koji ometaju suzbijanje korupcije prepoznaje se loša kontrola državnih službi i rasprostranjena korupcija u organima za sprovođenje zakona. Građani prepoznaju Vladu kao najodgovorniju za suzbijanje korupcije, a kao efikasno sredstvo navode stroge kaznene mere i jaču kontrolu države nad javnom administracijom. Istraživanje je sprovedeno od 17. do 23. marta 2010. godine na teritoriji Srbije i učestvovao je 601 ispitanik.