Zavičaj se u srcu nosi

U Austriji boravi više od 300.000 Srba, procenjuje Borivoje Kapetanović iz Savez Srba. Najviše ih je u Beču

Prema postojećim nepotpunim evidencijama i procenama, u Austriji boravi više od 300.000 Srba, smatra Savez Srba i njegov predsednik Borivoje Kapetanović. A, najveća koncentracija naših građana je u Beču, gde živi nešto više od polovine ukupnog broja Srba, gde je pre više od 30 godina osnovan Savez Srba u Austriji.

Glavni zadaci u radu klubova i udruženja su razvijanje sportskih, kulturno-umetničkih i zabavnih aktivnosti članova i ostalih naših građana. Tako organizuju: fudbal, šah, stoni tenis, kuglanje, atletiku, folklor, horsko pevanje, recitatorske sekcije, slikarstvo, kvizove znanja…

Klubovi i udruženja međusobno uspešno sarađuju u Austriji, kao i sa sličnim klubovima u Srbiji i Republici Srpskoj, a učestvuju i na evropskim smotrama folklora.

Savez Srba sarađuje i sa ministarstvima za dijasporu Srbije i Republike Srpske i održava stalnu saradnju sa institucijama Austrije, u cilj što bolje integracije naših građana u ovdašnje društvo.

Problemi klupskih prostorija mori većinu srpskih klubova, pa su prisiljeni da deluju u iznajmljenim objektima, jer Austrijanci nemaju mogućnosti da im obezbede bolje uslove. Plaćaju, naravno, visoke kirije parama prikupljenim od članarina i donatorskih priloga.

Savez Srba u Austriji organizuje svake godine tri velike zajedničke manifestacije uvek u drugoj pokrajini. Reč je o smotrama kulturno-umetničkog stvaralaštva, kvizovima iz poznavanja Srbije i Austrije, kao i Vidovdanski sportski susreti u kojima učestvuje veliki broj naše omladine i odraslih. Sredstva se obezbeđuju pronalaženjem sponzora u Austriji i zavičaju.

Savez Srba je 23. oktobra povodom tri decenije postojanja dodelio visoka priznanja za dugogodišnje aktivnosti Marku Pejćinovskom, prvom predsedniku Saveza naših građana, Isidoru Jablanovu, Radu Živaljeviću, Bratislavu ćuku, Mići đekiću, Mirku Grbiću, Miloradu Torlakoviću, Milenku Aćimoviću, Trifunu Staniću, Lazaru Bilanoviću, Zlatku Miloradoviću, Petru Perićeviću, Mirku Bukovici, Nenadu Sulejiću, Dejanu Iliću i Mališi Iliću.

DOSELJAVANJE

AUSTRIJA je postala privlačna za Srbe još pre više od tri veka, dok je masovna migracija sa područja bivše SFRJ počela polovinom šezdesetih godina, kada su ljudi dolazili u potrazi za poslom i boljom zaradom.

NAGRAđENI AKTIVISTI

PRIZNANjA za izvanredan doprinos organizovanju Srba u Austriji dobili su Stanislav Milojević, Boban đurić, Grozdana Rancilović, Dragiša Vasiljević, Milorad Stepanović, Veliša Maraš, Slađan Jović, Tomislav Lukić, Goran Jović, Živko Begović, Milica Milić, Mirjana Jovanović, Dragan Raković, Branko Milutinović, Zarije Džinović, Zorica Milanović, Stanojlo Petrović, Vera Marjanović, Mileva Vrećić-Cokić, Ranko Dojčinović, Milan Gizdavić, Savo Ristić, Slađana Jeremić, Savo Malešević, Borko Ivanković i Krstan Ždero.