STRANE DIPLOMATE O SRBIJI

Većina stranih diplomata akreditovanih u Beogradu praznike provodi u svojim zemljama. Neposredno pred put pitali smo neke od njih šta su najjači utisci iz Srbije 2006. godine. Kao najznačajniji događaj uglavnom su izdvojili priključenje Partnerstvu za mir, ali ima i onih koji nisu zaboravili sportske uspehe naših plavih. Ipak, svi su saglasni u željama za budućnost: da Srbija pređe u njihovu ligu i postane deo tima Evropske unije!

Najvažnija stvar u Srbiji je jedan nesrećan događaj, odnosno razdvajanje državne zajednice. Ipak, drago mi je da je zahvaljujući mudrosti političara prošao na miran način. Iskreno se nadam da će Srbija sledeće godine rešiti problem saradnje sa Tribunalom u Hagu i da će nova srpska vlada zaključiti saradnju sa njim. Tada mi u Evropskoj uniji možemo da nastavimo sa pregovorima o pridruživanju i nadam da ćemo ga sledeće godine zaključiti. Nemačka je uvek podržavala evropsku perspektivu Srbije i želimo je što pre u evropskoj zajednici. Kada se okonča saradnja sa Hagom daćemo najjaču podršku Srbiji u nameri da vas uvedemo u EU.

U 2006. godini se video veliki socijalni, ekonomski i politički napredak Srbije, urađen na demokratski način. Drago mi je što su i izbori protekli u tom duhu, kao i to što je Srbija ušla u Partnerstvo za mir. Taj korak nije samo formalan, već i velika poruka koju je vaša zemlja poslala ističući da je za mir i da je spremna da sarađuje sa drugim državama, ne samo na Balkanu već i u svetu. Moje želje i molitve usmerene su i ka tome da Srbija 2007. godine krene još jedan korak napred i pridruži se međunarodnoj zajednici, pre svega Evropi i UN-u.

Jedan od najvažnijih događaja 2006. je da je Srbija postala samostalna zemlja, ali i da je lepo dočekana u predvorje NATO-a. Svi mogu da budu srećni što je odvajanje sa Crnom Gorom proteklo mirno, čime je Srbija napravila još jedan korak ka Evropskoj uniji. Na žalost, proces pregovora je prekinut, ali se nadam da ćemo uskoro videti napredak i da će razgovori biti nastavljeni u 2007. godini. To je prvi veliki izazov, dok je drugi rešenje statusa Kosova.

Mađarska vlada i premijer su pre nekoliko nedelja izneli stav o inostranoj politici koja se odnosi na zapadni Balkan, odnosno odlučnost da punim srcem podržimo pridruženje zapadnog Balkana i Srbije na putu ka evroatlantskim integracijama. To je najvažnija poruka koju smo mogli da pošaljemo vašoj zemlji. Sledeća godina donosi mnogo važnih stvari. U interesu Srbije i Mađarske je bolja saradnja. Voleli bismo da vidimo Srbiju kao proseperitetu i uspešnu zemlju.

Izdvojio bih donošenje novog ustava. Ne smemo zaboraviti ni sportiste: zlatna medalja u vaterpolu, dobar plasman odbojkašica i odbojkaša. Bilo je i puno koncerata, kulturnih dešavanja. Najviše me raduje što kod mladih ljudi vidim evropski duh. U narednoj godini želim da se u Srbiji stabilizuju sve stvari. Da krene napred, jer ima takve potencijale kakve nijedna zemlja nema i kada je reč o ljudima, ali i o dobrima. Naravno, postoje neke političke stvari koje bi trebalo da se reše, ali se nadam brzom dolasku u evropsku zajednicu. Ja sam iz Slovenije i mi želimo da Srbija što pre dođe u Evropu, da što pre budemo ponovo zajedno.

Teško mi je da se odlučim, ali bi se moglo reći da je najvažnija stvar otvaranje kancelarije NATO-a u Beogradu. Da bi se do toga došlo prethodilo je mnogo drugih dobrih stvari. Kada govorimo o željama za budućnost, želim samo da kažem: budućnost je u vašim rukama! Odlučujete šta želite da vaša zemlja bude, koliko brzo da se razvija i kako da je drugi vide u inostranstvu.
Najvažnija stvar za svaku naciju nije samo da poboljša životni standard već da to uradi na demokratski način i u duhu koegzistencije. Takođe, smatram da je najopasnija stvar za jednu državu da pati od ksenofobije. Srbija bi trebalo da bude veoma oprezna, da sebe poduči da bude miroljubivija nacija. Kada kažem miroljubivija mislim na skladan život sa drugama.