Srbija ukida PDV na donacije iz inostranstva

Vlada Srbije je usvojila Predlog izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost (PDV) kojim se, između ostalog, humanitarna pomoć i donacije iz inostranstva oslobađaju plaćanja poreza prilikom uvoza. Predlog zakona upućen je na razmatranje republičkoj skupštini, tako da je neizvesno kada će stupiti na snagu.
Inače, humanitarna pomoć je uvođenjem PDV-a 1. januara ove godine oporezovana prvi put i to punom stopom od 18 odsto. Posledica toga jeste da od početka 2005. godine nijedna velika pošiljka lekova, sanitetskog materijala ili medicinske opreme za bolnice nije stigla u Srbiju, jer humanitarne organizacije nisu imale dovoljno novca da plate visoki državni namet. Veliki broj socijalno ugroženih građana Srbije koji živi od ove pomoći, samim tim je doveden na ivicu egzistencije. S obzirom na ovu činjenicu, srpsku javnost je šokiralo spaljivanje humanitarne pomoći vredne oko 12.000 evra, kojoj je prošao rok trajanja. Ova donacija Grčke pravoslavne crkve organizaciji „Majka devet Jugovića“ uGračanici, stigla je u januaru, ali zbog neplaćenog PDV-a nikada nije stigla u ruke onih kojima je bila neophodna.

Povlastice za invalide

Izmenama carinskog zakona predviđena je i mogućnost besplatnog uvoza automobila za invalide sa telesnim oštećenjima od najmanje 70 odsto, vojne i civilne invalide rata, slepe osobe, distrofičare, paraplegičare, lica obolela od cerebralne i dečje paralize, multipleks skleroze, kao i za roditelje dece ometene u razvoju. Jedini uslov je da nova vozila ne mogu da prodaju pet godina, a polovna tri godine.
Usvojen je i predlog zakona o izmenama carinske tarife koji je u skupštinskoj proceduri, a njime je predviđeno da carinske stope budu povećane za 175 proizvoda, a smanjene za 164.

Ne postoji tačan podatak o tome koliko građana Srbije živi od humanitarne pomoći i donacija, ali se pretpostavlja da postoji nekoliko stotina hiljada takvih slučajeva. Među njima najveći broj čine izbeglice iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i sa Kosova, ali ima i mnogo nezaposlenih koji primaju novčanu nadoknadu Ministarstva za rad i socijalna pitanja. Prema evidenciji ovog ministarstva, u Srbiji postoji oko 75.000 takvih osoba.
Kako humanitarne organizacije nisu imale dovoljno sredstava da plate visoki porez, izbeglice, bolesni i siromašni ostali su bez neophodne pomoći. Crveni krst Srbije, preko koga stiže najveći broj pošiljki, morao je u nekoliko navrata da odbija pomoć iz inostranstva, što se nikada ranije nije dešavalo. čak ni ova ustanova nije imala dovoljno sredstava da plati porez.