Skupovi bez incidenata

Kordon policije u Vasinoj ulici razdvajao je pristalice antifašističkih i desničarskih udruženja, koja su održala odvojene proteste u centru Beograda

Skupovi antifašističkih, gej i lezbejskih, i nekoliko ekstremnih desničarskih i neonacističkih organizacija koji su juče održani u Beogradu, uprkos policijskoj zabrani, protekli su bez incidenata. Na ulicama prestonice bilo je oko 2.500 policajaca, a posebna policijska jedinica sa oznakom „press”, prenosi Fonet, obezbeđivala je novinare tokom jučerašnjih protesta.

U Beogradu na Platou, prenosi Tanjug, ispred Filozofskog fakulteta okupilo se stotinak pripadnika Antifašističke kampanje „Neće proći”. Zbog mogućnosti da se, uprkos policijskoj zabrani, na istom mestu nađu i pripadnici nekoliko ekstremnih, desničarskih i neonacističkih organizacija, u gradu je tokom celog dana bio veliki broj policajaca i pripadnika Žandarmerije.
Kordon policije u Vasinoj ulici razdvajao je pristalice antifašističkih i desničarskih udruženja, koja su održala odvojene proteste u centru Beograda.

Pristalice organizacije „1389” svoj protest zbog hapšenja i izručenja bivšeg predsednika Republike Srpske i haškog optuženika Radovana Karadžića izrazile na Trgu Republike.

Policija, zapravo, nije dozvolila učesnicima skupa kod Filozofskog fakulteta da krenu u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama dok u svoju protestnu šetnju ne krenu pristalice organizacije „1389”.

Učesnici skupa na Trgu Republike su krenuli u šetnju prema Hramu Svetog Save gde je bio održan moleban srpskim žrtvama, a nosili su transparente na kojima je pisalo: „Oprosti im Bože, ne znaju šta čine”.

Govornici skupa na Trgu Republike su u svom obraćanju insistirali na tome da se građani Srbije ne mogu deliti na fašiste i antifašiste već isključivo na patriote i izdajnike.

Gotovo istovremeno dok je trajao skup na centralnom beogradskom trgu na Platou ispred Filozofskog fakulteta održan je protest u organizaciji Antifašističke kampanje, odakle je poručeno da nikome neće biti dozvoljena nacistička i šovinistička marširanja ulicama Beograda.

U svom obraćanju predsednik Saveza jevrejskih opština Aleksandar Nećak je rekao da Srbija nije bila niti će ikada biti fašistička, istakavši da su neonacisti sledbenici ideologije koja je najviše zla nanela građanima širom Srbije.

On je podsetio na nacističke i fašističke zločine nad Srbima, Jevrejima i Romima u Drugom svetskom ratu i dodao da neonacisti „i sada egzistiraju zato što imaju naklonost dela političke i religijske strukture u Srbiji”.

Nećak je rekao da su prethodnih dana reakcije vlasti i države bile slabe jer „još ne shvataju opasnost od onih koji zloupotrebljavaju tekovine demokratije”.

On je istakao da Srbija nema zakon kojim se zabranjuje nacističko delovanje, kao i da u Beogradu „postoji hotel sa Hitlerovom slikom i kafić dekorisan ustaškim simbolima”. „Tražimo od vlasti, ali i od relevantnih faktora opozicije da se donese zakon kojim bi se zabranilo neonacističko delovanje i isticanje nacističkih simbola”, rekao je Nećak i najavio stalne akcije u tom pravcu do 9. novembra kada se, podsetio je, obeležava Dan borbe protiv fašizma.

Pisac i lingvista Pavle ćosić je ukazao na opasnost od ponovnog oživljavanja fašizma u Srbiji, ističući da je neshvatljivo da se u 21. veku opet dešavaju iste scene kao tokom Drugog svetskog rata.

Aktivista antifašističkog pokreta iz Hrvatske Marko Jurčić je rekao da je došao u Beograd da bi pokazao šta znači solidarnost koja dolazi iz Zagreba.

Dramaturg Jovan ćirilov je upozorio da su oni koji se hvale da su velike patriote naneli najveću nesreću našem narodu.

Aktivista „Antifašističkog pokreta” Zlatibor Trifunac je rekao da se početkom devedesetih godina prošlog veka u Srbiji otvorio prostor za delovanje šovinista i desničarskih hordi i pozvao okupljene da se suprotstave fašističkim bandama koje hoće da marširaju ulicama Beograda.

Na skupu su govorili i predstavnici gej i lezbejskih organizacija, prenosi Tanjug, i ukazali na zalaganja za ravnopravnost slobodu, toleranciju i dijalog.

Predstavnici tih asocijacija kao i ostali govornici istakli su da se ne boje neonacista i fašista i pozvali građane da im se pridruže.

Među okupljenim antifašistima na Platou bili su profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Visković, predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće, poslanici Nenad čanak i Srđan Milivojević, predsednik Građanskih inicijativa Miljenko Dereta.