ŠENGEN EKSPRES ZA BOŽIć

Kada naši zemljaci iz zapadne ili severne Evrope, uoči božićnih i novogodišnjih praznika, krenu ka otadžbini neće morati da vade iz džepova pasoše, niti će otvarati prtljažnike i biti izloženi višestrukoj carinskoj kontroli sve do – granice Mađarske i Srbije.
Ovu dobru vest, koja je nagoveštena na nedavnom sastanaku ministara unutrašnjih poslova evropskih zemalja u Pragu, potvrdio je domaćin tog „šengenskog“ skupa, češki ministar Ivan Langer.

Ne važi za Hrvatsku

Ovu pogodnost, nažalost, neće moći da koriste oni građani koji u zavičaj tradicionalno putuju preko Hrvatske, jer će ih, posle „šengenske“ Slovenije, čekati hrvatski carinici, budući da njihova država nije potpisnica Šengenskog ugovora, niti je članica Evropske unije.

češki ministar je još napomenuo da je na novim ministarskim konsultacijama potvrđeno i definitivno dogovoreno da će šengenski prostor biti pomeren prema istoku, na Slovačku, Poljsku, Mađarsku, češku, Sloveniju i pribaltičke članice EU, deset dana pre predviđenog, novogodišnjeg roka, kako bi ljudi uoči predstojećih praznika mogli da putuju bez zaustavljanja preko nacionalnih granica „šengenskih“ država, uglavnom udruženih u EU.

Tvrd stav Austrije

Među onima koji su se najviše odupirali i odupiru proširenju „šengena“ je Austrija, čiji lideri ne kriju da će 21. decembra, poštujući dogovor većine, povući svoje carinike i policajce sa granica prema istoku, prema Slovačkoj, češkoj i Sloveniji, ali da će, ipak, par kilometara unutar svog državnog prostora vršiti tobožnju , „specijalnu“ saobraćajnu kontrolu.
Takav stav našao je u Pragu na negodovanje „istočnih“ ali i ostalih učesnika ministarskog skupa, međutim, reakcije austrijske delegacije bile su veoma tvrde: „Nemojte nas odgovarati od te namere, mi ćemo to činiti“.

Pored zadovoljstva zbog ovih olakšica, u istočnim delovima Evropske unije, na koji se „šengen“ proširuje, taj čin doživljavaju kao drugo rušenje „Berlinskog zida“ budući da su se stare članice EU dugo odupirale da sruše granične kontrole prema zemljama bivšeg istočnog lagera (češka, Poljska, Mađarska, Slovačka), nekadašnjeg SSSR-a (Litvanija, Letonija, Estonija) ili SFRJ (Slovenija), bez obzira što su članice EU, plašeći se nekontrolisanog priliva radne snage i neproverenih i sumnjivih turista.
Dosadašnji status je, kako su neprekidno isticali njihovi lideri, od novoprimljenih stvarao članice EU „drugog reda“. Odluka o „šengenskom“ ukidanju graničnih kontrola za sada se odnosi samo na kopnene granice, dok će aerodromski prelazi biti ukinuti narednog proleća.