Razlaz prijatelja suda

Najzad su se po jednom pitanju složili svi akteri u sudnici gde se odigrava proces Slobodanu Miloševicu. Na tapetu je ovog puta, umesto optuženog, bio niko drugi nego holandski prijatelj suda Miša Vladimirov. Ovaj iskusni advokat, koji odlicno poznaje pravila haškog tribunala, a po nekim proverenim izvorima u njihovom pravljenju je i sam ucestvovao, napravio je grešku, koja se, ukoliko je zaista slucajna, ne bi desila ni nekom pocetniku.

Kao jedan od zvanicnih ucesnika u procesu, Vladimirov nikako nije smeo sebi da dozvoli da u intervjuu objavljenom prekjuce u haškom dnevniku „Hag sekurant“ vec presudi optuženom. Ovaj holandski clan troclanog tela „amicus curić“ izjavio je još mnogo toga spornog novinaru, koji mu, kako je to potom morao da objašnjava, nije doneo intervju na autorizaciju. U tekstu piše da je Vladimirov rekao kako je „tužilaštvo vec dokazalo bar polovinu navoda optužnice protiv Slobodana Miloševica“ i da bi „Miloševic sigurno bio osuden kada bi zakljucak morao da se izvede vec sada“. Vest je kao tajfun prohujala Hagom, vec preksinoc, stigla odmah i u Beograd, a nije ostala nezapažena ni u Americi, uprkos obuzetosti tamošnjih medija „jedanćstim septembrom“.

Crnji od Karle del Ponte

Uvek dobro obavešteni Slobodan Miloševic nije propustio priliku da juce, poslednjeg dana prve faze sudenja, izvodenja dokaza za Kosovo, pokrene pitanje Miše Vladimirova, za koga je povodom intervjua rekao da je „promotor propale optužnice“ i da je „crnji i od Karle del Ponte i od Džefrija Najsa“, pominjuci prvi put i imenom glavnog tužioca.

Da prigovor optuženog ima osnova potvrdile su i sudije, tražeci da se Vladimirov izjasni o ovom intervjuu. Advokat je rekao da su njegove reci pogrešno interpretirane i da je greška što intervju nije bio autorizovan, u kom slucaju bi on sigurno ispravio sve ovo. On, medutim, duboko žali što je ovaj tekst naneo štetu celom „procesu, optuženom i tužilaštvu“.

Cinicno je zvucalo kada se i Džefri Najs pridružio osudi Vladimirova, napominjuci da se to vec jednom desilo i da je holandski advokat preneo nešto u medije što se dešavalo na zatvorenoj sednici.

Celu situaciju pokušao je da iskoristi optuženi koji je od sudskog veca zatražio da i on „održi konferenciju za novinare, kad to vec svaki cas radi tužilaštvo i svi ostali“. Sudija Mej podsetio ga je, medutim, da je on pritvorenik i da za njega važe ista zatvorska pravila kao i za ostale zatocenike Ševeningena.

Vrh ledenog brega

Upuceni, medutim, znaju da je diskusija oko „prijatelja suda“ trajala vec od samog njihovog ustanovljavanja. Sud je pre godinu dana imenovao beogradskog advokata Branislava Tapuškovica, britanskog iskusnog i uglednog pravnika Stivena Keja i njegovog kuma Mišu Vladimirova, vlasnika najvece advokatske kancelarije za privredni kriminal u Holandiji, da kao „amici curić“ pomažu sudu, s obzirom na to da optuženi odbija da imenuje svog advokata.

Izgleda, medutim, da je ovu funkciju svaki od trojice uglednih eksperata shvatio na razlicit nacin. Vec od pocetka je bilo jasno da je Branislav Tapuškovic više naginjao klasicnoj odbrani optuženog, što mu je bilo dodatno otežano jer Miloševic sa njim nije stupao u kontakt kakav obicno imaju branilac i njegov klijent. No, Tapuškovic je, kako se cini, svojim iskustvom i veštim priskakanjem pri unakrsnim ispitivanjima vremenom uspeo da se umanji „animozitet koji je optuženi gajio prema svoj trojici prijatelja suda“. Kad je o njemu licno rec, Miloševic je cak poceo da mu se sa smeškom obraca u sudnici.

Za to vreme Vladimirov je sve manje i rede ucestvovao u unakrsnom ispitivanju, a i kad je davao svoj doprinos, nije se tacno moglo razluciti da li to cini na strani optužbe ili odbrane. Treci prijatelj, jedini sa belom perikom, koji je procesu davao filmsku slikovitost, vec se odavno distancirao, i u poslednje vreme ne navraca više u sudnicu.

Odluka u pauzi

Kako je rastao pritisak da optuženi imenuje svoju zvanicnu odbranu, tako su ucestala i upozorenja sekretarijata da troškovi i nadnice prijatelja suda prevazilaze finansijske mogucnosti tribunala. Predlagane su raznorazne varijante: da se satnica smanji sa sto deset na osamdeset dolara, za šta Vladimirov i Kej nisu hteli ni da cuju, da se samo rad u sudnici placa po višoj tarifi, da se smanji broj prijatelja, pa i da se oni kao ucesnici u procesu potpuno ukinu.

Odluka o tome kako ce dalje teci proces Miloševicu donece se u pauzi, koja traje dve nedelje. Da li ce u istom sastavu i broju prijatelji ostati ili ne, videce se vec 26. septembra, kada pocne izvodenje dokaza po optužnici za Bosnu i Hrvatsku.

———————————————–

Mesic dobio poziv za svedocenje

Zagreb, 11. septembra (Tanjug)

Predsedniku Hrvatske Stjepanu Mesicu upucen je poziv Haškog tribunala da svedoci na predstojecem sudenju bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševicu za zlocine u Hrvatskoj, navodi se u današnjem saopštenju iz Ureda predsednika.

Poziv Mesicu uputio je Ured Vlade RH za saradnju s Haškim sudom, a Mesic se navodi kao prvi svedok u delu sudenja Slobodanu Miloševicu koji se odnosi na zlocine pocinjene u Hrvatskoj, stoji u saopštenju.