Nema para za četnike u rasejanju

Mesečna primanja koja sleduju borcima, državljanima Republike Srbije, neće biti isplaćivana ukoliko korisnik ima prebivalište u inostranstvu. Ovo je samo jedna od novina Zakona o boračko-invalidskoj zaštiti koji je Vlada Srbije uputila skupštini na usvajanje po hitnom postupku i čije se usvajanje očekuje tokom marta. Predloženi propis čak predviđa da se primanja koja su obustavljena dok su korisnici boravili van teritorije Srbije neće naknadno isplaćivati.
Na drugoj strani, krug korisnika prava na materijalno obezbeđenje proširen je tako da osim partizana i borcima iz ratova devedesetih godina prošlog veka, ono pripada i pripadnicima Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta, pod uslovom da su državljani Srbije.
Zakonodavac predviđa da će se zbog toga, na jednoj strani, za oko 50 odsto biti povećan broj osoba koje će dobijati novac na osnovu boračkog staža, ali da će otprilike za isti procenat taj broj biti i smanjen zbog pooštravanja uslova za priznavanje prava na materijalno obezbeđenje.
Između ostalih uslova, osobe koje su u radnom odnosu, vlasnici firmi i penzioneri ne mogu dobijati novac po osnovu svog učešća u ratu. Takođe, prava borcima neće biti priznata ukoliko su osuđeni za ratni zločin pravosnažnom sudskom presudom u Srbiji. Zanimljivo je da presuda zbog učešća u borbama protiv partizana neće predstavljati smetnju za borački dodatak. Sve ove novine predlagač crpi iz izjednačavanja partizana i četnika.

Prema predloženom zakonu, status borca imaće i državljanin Republike Srbije koji je kao pripadnik Vojske Kraljevine Jugoslavije učestvovao u aprilskom ratu od 6. do 17. aprila 1941. godine, kao i onaj koji je stupio u Ravnogorski pokret, počev od 17. aprila 1941. godine pa do 15. maja 1945. godine.

Uz dva svedoka

Pravo na Ravnogorsku spomenicu imaju borci koji su u Jugoslovensku vojsku u otadžbini, odnosno Ravnogorski pokret stupili u periodu od 17. aprila do 31. decembra 1941. godine, pod uslovom da službu nisu prekidali do 15. maja 1945. godine, osim ukoliko su od 12. septembra 1944. do 15. maja 1945.g. pristupili partizanima. Zahtev za dodeljivanje Spomenice može se podneti do 31. decembra 2007. godine, a rešava se samo na osnovu pismenih dokaza o učešću i izjava dva svedoka koja neposredno mogu da posvedoče o učešću u NOR-u. Spomenica se može i posthumno dodeliti članu najuže porodice preminog borca.