Zakon o amnestiji stupio na snagu

Predsednik Boris Tadić potpisao ukaz

Zakon o amnestiji stupio na snagu

Zakon o amnestiji juče je i zvanično stupio na snagu, zbog čega regruti sa državljanstvom SCG već sad mogu da se zapute put Srbije da bi pravoslavni Uskrs proveli u Srbiji.

Boris Tadić, predsednik Srbije, još u ponedeljak uveče po hitnom postupku potpisao tri zakona koja su tog dana usvojena u Narodnoj skupštini, između ostalog i Zakon o amnestiji. U Sekretarijatu Narodne skupštine kažu da su istog dana usvojeni Zakon o amnestiji i potpisani ukaz poslali u „Službeni glasnik“ na štampanje.

– „Službeni glasnik“ štampan je juče i već je počela njegova distribucija. On je, međutim, štampan sa datumom od prethodnog dana, 17. aprila, jer je tog dana predsednik Srbije Boris Tadić potpisao ukaz – izjavio je za „Blic Evropu“ Dragan Kabadajić, pomoćnik glavnog urednika „Službenog glasnika“.

Kako u tekstu Zakona o amnestiji stoji da stupa na snagu dan po objavljivanju u „Službenom glasniku“ to znači da je ovaj zakon na snagu stupio juče.

Dragana Kajganić, šef informativne službe u MUP Srbije, tvrdi da je granična policija obaveštena o novom zakonu, kao i da zbog toga neće hapsiti potencijalne regrute protiv kojih su ranije podnete krivične prijave ili su već osuđeni zbog neodazivanja na služenje vojnog roka.

U Ministarstvu za dijasporu kažu da su im mnogi mladići iz dijaspore poslali mejlove u znak zahvalnosti za zalaganje da se pomenuti zakon usvoji.

– Mnogi od njih najavili su da će tek posle sedam ili osam godina doći da poseti rodbinu u našoj zemlji. Međutim, oni moraju da znaju da amnestija ne znači da su oni oslobođeni služenja vojske, zbog čega je naše Ministarstvo dalo inicijativu da se služenje vojske naših iz dijaspore reši na neki drugi način – objašnjava Aleksandar čotrić, državni sekretar u Ministarstvu dijaspore.

čotrić iznosi da je savezno Ministarstvo odbrane usvojilo novi nacrt Zakona o odbrani po kojoj je u članu 40. moguć i otkup vojnog roka.

– Međutim, kad će taj zakon biti usvojen, zavisi pre svega od rezultata referenduma u Crnoj Gori. Ukoliko se Crna Gora otcepi, taj zakon na kraju bi trebalo da usvoji Narodna skupština Srbije, a ne Savezna skupština – navodi čotrić.

On podseća da Nacrt zakona predviđa i da se do 2010. uvede profesionalizacija Vojske, koja više neće podrazumevati regrutovanje mladića.

– Podzakonskim aktima i uredbama moguće je u zakon o odbrani uvesti i inicijativu Ministarstva dijaspore da mladići sa srpskim državljanstvom civilno služe vojsku pri našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, crkvama ili humanitarnim organizacijama. Takođe, naš predlog je i da vojsku služe u etapama po mesec dana, odnosno da kad svaki put dođu u Srbiju odsluže mesec dana. Takođe naš je savet mnogima od njih da jednostavno dođu i odsluže vojsku u uniformi jer to traje svega šest meseci – kaže čotrić.

Zakon o amnestiji usvojen u Skupštini Srbije

Za Vaskrs u domovinu

Skupština Srbije usvojila je juče Zakon o amnestiji kojim se omogućava oslobađanje od odgovornosti 2.500 mladića protiv kojih je Vojska SCG podnela krivične prijave.

Da bi zakon stupio na snagu, pre toga mora da ga potpiše i predsednik Srbije Boris Tadić. „Blic Evropa“ u njegovoj kancelariji saznaje da će predsednik Srbije svoj paraf na ovaj zakon staviti čim stigne i odmah ga proslediti Sekretarijatu Narodne skupštine, koji će ga zatim odmah istog dana proslediti u „Službeni glasnik“ na štampanje.

Po svemu sudeći, naši mladići iz dijaspore, koje tužilaštvo krivično goni zbog neodazivanja na odsluženje vojnog roka, predstojeće vaskršnje praznike mogli bi bez straha da provedu u Srbiji sa svojom rodbinom.

Zakon stupa na snagu dan nakon objavljivanja u „Službenom glasniku“.

– Po proceduri, da bi Zakon o amnestiji stupio na snagu, prvo mora da ga potpiše predsednike Srbije Boris Tadić i to u roku od osam dana, posle čega se šalje na štampanje u „Službenom glasniku“. Događa se da važne zakone predsednik drži kod sebe i svih sedam ili osam dana i tek ga onda potpiše. Kod ovog zakona se može očekivati da ga potpiše odmah – objašnjava za „Blic Evropu“ Tatjana Aksić, šef Informativne službe u Skupštini Srbije.

Ana Stojiljković, šef službe za odnose sa javnošću u „Službenom glasniku“, kaže da se zakoni koje potpiše Tadić obično u „Službenom glasniku“ štampaju utorkom ili četvrtkom.

– čim potpisani ukaz stigne, odmah štampamo usvojeni zakon u „Službenom glasniku“. Znači, ako ga potpiše danas i tokom dana stigne do nas, štampaćemo ga najverovatnije večeras. Ukoliko bi stigao sutra, štampali bismo ga u četvrtak. U izuzetnim okolnostima, ako je nešto hitno i ako se to traži od nas, „Glasnik“ možemo štampati i isto veče, bez obzira na to koji je dan u pitanju – kaže Stojiljković.

Stojiljković objašnjava da „Službenom glasniku“ potpisani ukaz ne stiže direktno iz kancelarije Borisa Tadića, već da se taj zakon koji je odobrio predsednik Srbije prvo šalje Sekretarijatu Narodne skupštine, koji tek onda potpisani ukaz i usvojeni zakon šalje na štampanje u „Službeni glasnik“.

Ukoliko sve bude išlo po planu i svaka od službi uradi svoj posao, realno je očekivati da ovaj zakon u „Službenom glasniku“ bude odštampan najkasnije u četvrtak, da bi na snagu stupio u petak.

SKUPŠTINA SRBIJE JUčE USVOJILA ZAKON O AMNESTIJI

REGRUTIMA OPROŠTENO

• Vojni obveznici iz rasejanja protiv kojih su podignute krivične prijave i raspisane poternice biće oslobođeni od daljeg gonjenja

Oko 2.500 regruta iz rasejanja, koji godinama nisu mogli da dođu u otadžbinu jer ih je na granici čekalo hapšenje zbog toga što su izbegavali služenje vojne obaveze, rodbinu u Srbiji moći će da posete za pravoslavni Vaskrs, jer je Skupština Srbije juče konačno usvojila Zakon o amnestiji.
Zakon je čekao na usvajanje više od devet meseci, a amnestijom su obuhvaćene osobe koje su od 7. oktobra 2000. godine do dana stupanja na snagu ovog zakona učinile krivična dela kao što su odbijanje primanja i upotrebe oružja, neodazivanje pozivu i izbegavanje vojne službe i samovoljno udaljavanje ili bekstvo iz Vojske. Sva lica protiv kojih su do sada podignute krivične prijave biće oslobođena od daljeg krivičnog gonjenja, a osuđena lica biće oslobođena od izvršenja kazne i osuda će biti brisana iz registra.
Ako je nekom od građana na privremenom radu ili studijama u inostranstvu u Srbiji izrečena zatvorska kazna, on će biti oslobođen od izvršenja kazne u celini ili dela koji nije izvršen.

čeka se otkup vojnog roka

Ministar pravde Zoran Stojković rekao je da bi usvajanjem Strategije vojske do 2010. godine bila formirana profesionalna vojska, a vojna obaveza bi mogla da se otkupi.
Međutim, još nije poznato da li će za to regruti morati da plate cenu od 5.200 evra, što je predlog vojske, ili duplo manje, 2.500 evra, što predlaže Ministarstvo dijaspore. Predlog zakona o odbrani je prošao javnu raspravu, a Savet ministara bi trebalo da odluči o ceni, ali najave su da se to neće dogoditi pre referenduma u Crnoj Gori. U planu je da sva sredstva od otkupa budu usmerena na modernizaciju Vojske i njenu profesionalizaciju.

Ipak, regruti treba da znaju da ih amnestija oslobađa samo krivične odgovornosti, a ne i služenja vojnog roka, tako mogu da očekuju da će uskoro dobiti novi poziv u vojsku. Posle usvajanja Zakona o amnestiji, vojni obveznici dužni su da regulišu svoj status u pogledu vojne obaveze propisane Zakonom o Vojsci, javljanjem nadležnom organu. Iz Ministarstva za dijasporu preporučuju da bi svi naši regruti iz rasejanja sa sobom trebalo da ponesu dokumenta radi razrešenja dileme oko toga da li treba da služe vojsku u Srbiji ili ne.
Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku“, a sudovi od tada imaju rok od tri dana da obustave sve krivične postupke i donesu rešenja o puštanju na slobodu zatvorenika koji služe kaznu.
Kao što su i najavili, poslanici SRS-a i SPS-a nisu podržali Zakon o amnestiji, s tim što radikali nisu ni bili u sali tokom glasanja, dok su socijalisti svojim prisustvom obezbedili kvorum od 126 poslanika neophodnih da bi moglo da se glasa o pomilovanju regruta. Za zakon je glasalo 108 poslanika vladajuće koalicije, dok je 21 socijalista bio protiv, a jedan uzdržan.

Nije zbog Divca

Beogradsko Okružno javno tužilaštvo odbacilo je svojevremeno krivičnu prijavu protiv legende jugoslovenske košarke Vlade Divca, koju je protiv njega podneo Vojni odsek Zemun zbog izbegavanja vojne obaveze, jer je prekoračio starosnu granicu od 35 godina do koje državljani Srbije moraju da služe vojni rok.
– Sramota je da sportisti traže odlaganje vojnog roka. To su bili najcenjeniji momci u svim jedinicama i svi reprezentativci su išli u vojsku. A mi sad zbog nekih Divaca i Stojakovića usvajamo Zakon o amnestiji – rekao je poslanik SPS-a Živojin Stefanović.
Ministar pravde Zoran Stojković odmah je odgovorio:
– Istine radi, ovaj zakon se ne odnosi na Vlada Divca. Protiv njega je postupak obustavljen, jer je prestario za vojsku – objasnio je ministar odbrane SCG.

Ministar pravde Zoran Stojković ponovio je da ovaj zakon predstavlja akt milosti države koja je procenila da je veća korist da se mladi ljudi, koji se mahom nalaze u inostranstvu, amnestiraju od daljeg krivičnog gonjenja. On je podsetio i da Vojska deluje na celoj teritoriji SCG, a da je Crna Gora krajem prošle godine donela Zakon o amnestiji, pa se i drugim vojnim obveznicima moraju izjednačiti ta prava.
– Reč je o neravnopravnosti mladih ljudi iz Crne Gore i Srbije, s obzirom na to da je Crna Gora već dvaput donela zakon o amnestiji i amnestirala sve one koji nisu služili vojni rok. Reč je o zakonu koji važi na nivou Srbije i Crne Gore. U tom smislu se govori o nejednakosti građana – pojasnio je ministar činjenicu da su svi koji su izbegavali vojnu obavezu od 1992. godine do 5. oktobra 2000. amnestirani saveznim zakonom.
član skupštinskog Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije iz SPS-a Hranislav Perić, međutim, objasnio je da se za amnestiju zalagala srpska dijaspora, koja je stalno insistirala da se njihovoj deci dozvoli da dođu u zemlju, a da ne budu uhapšena. Perić je podsetio da ima više od četiri miliona Srba u rasejanju i „da su nam oni ostali jedini prijatelji u svetu“, pa „ako ne držimo dobre veze s njima, pitanje je s kim ćemo“.
Ministar Stojković je naveo da je Srbiju napustio veliki broj mladića koji su se u inostranstvu zaposlili i napravili karijere i dodao da se njima mora omogućiti povratak u zemlju, jer će „u suprotnom bela kuga zavladati Srbijom“.

www.vesti.de