Ministarstvo dijaspore na meti vlade Srbije

Uredba Vlade Srbije o smanjenju broja zaposlenih u državnoj upravi ozbiljno preti da ugrozi zahuktali rad Ministarstva dijaspore, jer su 29 radnika i pet postavljenih funkcionera u punom zamahu na mnogim aktivnostima od dugoročnog interesa za naše rasejanje.
Imajući u vidu mnogobrojne potrebe i težnje iseljeništva da se odnosi sa maticom precizno definišu i značajno unaprede, pomenuti akt o racionalizaciji zaposlenih, kada je reč o Ministarstvu dijaspore naneće štetu i našem rasejanju, smatraju u tom resoru i očekuju da Vlada Srbije pokaže konkretno razumevanje.

Bez hapšenja regruta

– Ministarstvo dijaspore neće odstupiti ni dok se pitanje vojnog roka u Vojsci SCG za naše mladiće u inostranstvu ne razreši najpovoljnije po našu dijasporu, ali ni od već pokrenute akcije da se povratnicima iz dijaspore omoguće carinske povlastice u Srbiji, kao što nije odustajalo ni od zahteva da se na humanitarne pošiljke ukine porez na dodatu vrednost sve dok to nije usvojeno – kaže generalni sekretar ministarstva.

Mada do 7. maja i stupanja na snagu te Uredbe, Ministarstvo dijaspore nije stiglo da popuni sva, odnosno 44 radna mesta zacrtana sistematizacijom, koja je odobrena od Vlade Srbije – novom racionalizacijom državne uprave planirano je smanjenje već postojećeg broja zaposlenih. I to za 10 odsto po svakom ministarstvu, uzimajući kao bazni osnov broj zaposlenih na dan 31. decembra 2004, čime se u Ministarstvu dijaspore problem dodatno komplikuje.
– Ovo ministarstvo je formirano Zakonom o ministarstvima Vlade Srbije i postoji od 28. februara 2004. godine. Osnivanjem je preuzeta obaveza preuzimanja osam zaposlenih nekadašnje vladine Agencije za odnose sa dijasporom. Pošto se Ministarstvo za dijasporu preselilo novembra 2004. u sadašnji poslovni objekat, a dotle je radilo u neadekvatnim uslovima i skučenom prostoru, zbog čega je do decembra 2004. imalo svega devet zaposlenih na neodređeno vreme i pet postavljenih funkcionera: ministra, njegovog zamenika, dva pomoćnika ministra i generalnog sekretara ministarstva. Kad su se stekli uslovi, decembra 2004, raspisan je oglas, primljeno 15 radnika i tek tada su oformljene predviđene službe u Ministarstvu dijaspore – objašnjava gospođa Milutinović.

Lakše do državljanstva

– Slušajući i prikupljajući najrazličitije opravdane zahteve rasejanja iz Ministarstva dijaspore do sada je pokrenuta inicijativa, a u segmentima koji se tiču dijaspore, urađen nacrt sadašnjeg liberalnog Zakona o državljanstvu Srbije, koji dijaspori omogućava da lako i brzo stekne srpsko državljanstvo. A kada je, iza toga, dijasporu pogodio novi problem previsoke takse za državljanstvo od 500 evra, Ministarstvo dijaspore je momentalno reagovalo zahtevom da se taksa smanji i neće odustati dok se to ne dogodi – ističe LJiljana Milutinović.

Danas Ministarstvo dijaspore, nastavlja ona, ima 29 zaposlenih i pet postavljenih funkcionera, mada ima odobrenu sistematizaciju od Vlade Srbije za 44 stalno zaposlena izvršioca, ne računajući funkionerske položaje. To znači da 15 radnika, ministarstvo nije stiglo da primi u radni odnos do donošenja najnovije uredbe, koja je stupila na snagu 7. maja, jer je procedura za prijem na rad u državnim organima Srbije izuzetno dugačka. Sad se postavlja pitanje i smanjenja broja od svega 29 zaposlenih, a Ministarstvo za dijasporu, po prirodi posla je veoma fleksibilno u radu i u hodu se prilagođava potrebama rasejanja.
– Bavimo se zakonodavnim aktivnostima i akcijama na čvrstom i trajnom povezivanju matice i rasejanja. Pomažemo u pojedinačnim slučajevima građanima SCG iz inostranstva da reše svoje probleme u Srbiji. Intervenišemo kod drugih republičkih i ministarstava državne zajednice SCG, kako bi se zaštitila prava i interesi dijaspore, ali i zakonski uredile određene povlastice za naše građane u rasejanju, omogućilo se brže i efikasnije investiranje dijaspore u Srbiju.

Spremne otpremnine

– Vlada Srbije je predvidela stimulativne otpremnine za radnike ministarstava, koji imaju tri godine do penzije, kao nešto što može biti isplativo. Na primer, zaposleni sa 30 godina staža, sa sedmim stepenom obrazovanja (fakultetska diploma) i zvanjem savetnika, dobio bi oko 8.000 evra, ali je to slaba uteha za Ministarstvo dijaspore kao ustanovu – kaže gospođa Milutinović.

Isto tako podržavamo i iniciramo niz aktivnosti na očuvanju identiteta naših mladih naraštaja u svetu -napominje LJiljana Milutinović.
U toku je, ističe ona, između ostalog, rad na sveobuhvatnom zakonu o dijaspori, predstoje aktivnosti na poslovima koji se u segmentu rasejanja tiču najavljenog zakona o denacionalizaciji u Srbiji… Jer, kako napominju u Ministarstvu dijaspore, treba imati u vidu da se ono brine o različitim aspektima društvenog, socijalnog i ekonomskog života naše dijaspore kako u odnosu na maticu Srbiju tako i na zemlju prijema, a naše rasejanje, po nekim nezvaničnim procenama broji do četiri miliona ljudi u oko 200 zemalja sveta, dok se ostalih 16 ministarstava bavi sa osam miliona građana u Srbiji.