LIčNE KARTE SAMO U OTADŽBINI

DIJASPORA OPET „KRATKIH RUKAVA“

• Osim što izdavanje novih dokumenata kasni, građani će morati da plate gotovo 100 evra i da po izvode o prebivalištu dođu u Srbiju

Osim što izdavanje ličnih karata kasni, građani će biti suočeni i sa cenama izdavanja ovog dokumenta koji će, kad se uzmu u obzir svi propratni troškovi, koštati 116 dolara i 15 evra, odnosno gotovo 100 evra. Troškovi oko izdavanje ličnih karata iznose oko 15 evra, dok se 116 odnosi na izdavanje izvoda i transport, koji se obavezno plaća u dolarima. Pride, Srbi koji žive u inostranstvu, ponovo će ostati „kratkih rukava“, jer čitava procedura za primanje zahteva za nove lične karte za Srbe u dijaspori – kasniće još više. Dodatni problem predstavlja i dokument o prebivalištu (za one koji ga imaju u matici), a koji treba da se dostavi uz zahtev za novu ličnu kartu i koji se može izdati samo u nadležnoj policijskoj upravi u Srbiji.

čip na zahtev

Nova lična karta biće plastična kartica, nalik platnoj, koja će na prednjoj strani imati grb Srbije, digitalnu fotografiju, ime i prezime, pol, registarski broj, datum i mesto izdavanja, kao i potpis građana. Na poleđini će biti utisnut jedinstven matični broj, adresa i otisak prsta.
Na zahtev građana MUP-a će izdavati i lične karte sa čipom, na kojem će biti uneti podaci koji se nalaze na ličnoj karti.

Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova u ponedeljak je počelo da prima zahteve za nove lične karte na području uprave Beograd, dok će u ostalim mestima u Srbiji početi za nedelju dana. Međutim, kako su „Vesti“ već objavile, građani Srbije koji žive van matice neće moći da iskoriste zakonsko pravo da nove zahteve zatraže u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u državama u kojima borave, već će, kako sada stvari stoje, morati da stare lične isprave zamene novim tek kad poslom ili privatno budu dolazili u otadžbinu.

Na maternjem jeziku

Novi lični dokumenti izdaju se u skladu sa Zakonom usvojenim još 14. jula 2006. godine, a svi državljani Srbije stariji od 16 godina moraju da ih imaju. Zakon predviđa da se lica koja se odevaju u skladu sa verskim ili nacionalnim običajima fotografišu za ličnu kartu sa kapom ili maramom, a pripadnicima nacionalnih manjina osnovni podaci biće upisani na njihovom maternjem jeziku. Nadležni organ dužan je da izda ličnu kartu najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva.

Kako su nam u MUP-u rekli, lične karte će se izdavati samo u Srbiji dok se ne steknu uslovi za prijem zahteva u inostranstvu, ali rok u kome će se to dogoditi nisu precizirali. Slično objašnjenje je došlo i iz Ministarstva spoljnih poslova, gde kažu da „za sada nemaju tehničkih mogućnosti za primanje zahteva i da će javnost o tome biti blagovremeno obaveštena“.
Naime, reč je o problemu opreme za izradu dokumenata, koja se nalazi samo u Srbiji a još nije dostavljena diplomatsko-konzularnim predstavništvima. MUP Srbije je još 2003. kupio potrebnu opremu za proizvodnju ličnih karata i pasoša. Oprema se sastoji od centralnog sistema koji se nalazi u nadležnoj policijskoj upravi i od 1.600 mini-sistema koji su raspoređeni po Odeljenjima unutrašnjih poslova širom Srbije. Međutim, niko tada, očigledno, nije mislio na diplomatska predstavništva Srbije, odnosno, potrebu da se i ona adekvatno opreme.
S obzirom na to da izdavanje ličnih karata prilično kasni i da je prema najavama srpskih zvaničnika u rukama građana Srbije trebalo da se nađu u septembru prošle godine, nije nerealno očekivati i da će se građani u inostranstvu načekati dok se „svi uslovi steknu“. Ohrabrujuća je činjenica da se nove lične karte mogu zameniti do jula 2011. godine.

Prvi izvod 50 dolara

Nove lične karte u Srbiji koštaju 1.130 dinara, odnosno oko 14 evra. Cena obrazaca za novu ličnu kartu je 913, 32 dinara (11,4 evra), a cena tehničke izrade 226 dinara (2.8 evra). Ukoliko se uzme za primer opština Savski venac u Beogradu, na kojoj se nalazi najviše porodilišta u zemlji, pa su tako tamo i najveće matične knjige, dokumenta se mogu poručiti i Internetom. Cena prvog dokumenta, recimo, izvoda iz matične knjige rođenih je 50 američkih dolara, a svakog sledećeg (uverenja o državljanstvu, na primer) cena je osam dolara.
Sva dokumenta se šalju DHL-om, a cena dostave je 58 dolara i mora se platiti u dolarima. Međutim, nemaju sve opštine u Srbiji sistem elektronskog poručivanja dokumenata, a jedan od problema je i dokument o prebivalištu (za one koji ga imaju u matici) koji se može izdati samo u nadležnoj policijskoj upravi u Srbiji. Kada se sve sabere – fotografija, izvodi i uverenja, kao i cena izdavanja ličnih karata, dolazi se do približnog iznosa od 116 dolara i 15 evra.

KONZULATI BEZ OPREME ZA IZDAVANJE BILO KAKVIH DOKUMENATA

KASNE I PUTNE ISPRAVE

Izdavanje ličnih karata je počelo sa višemesečnim zakašnjenjem i još aktuelnim problemom u dijaspori. Međutim, prave teškoće će uslediti ukoliko nadležne državne službe ne dostave konzulatima i ambasadama potrebnu opremu za izdavanje putnih isprava.
Pasoši se štampaju u Srbiji, ali je, kao i u slučaju ličnih karata, jedan deo posla namenjen diplomatsko-kozularnim predstavništvima koji ne samo da nemaju informaciju kada će sa izdavanjem početi nego ni s kojim resursima će taj posao obavljati. Ipak, prema slovu zakona, svi pasoši državljana Srbije moraju biti zamenjeni do 31. decembra ove godine.
Nedostaju čipovi i softveri za personalizaciju putnih isprava, a kako sada stvari stoje, vrlo je izgledno da se i rok (3. maj) koji su vlasti sebi postavile, produži za oko mesec dana. Kako se može naučiti iz primera ličnih karata, spekulisanje sa rokovima je vrlo nezahvalno, a ceo posao je otežala činjenica da banke ne žele da daju garancije za još neisporučenu robu, pravdajući svoju odluku političkom nestabilnošću u Srbiji.