IZ BERLINA NA PLANINU

Šaip Hasanović iz Delimeđa kod Tutina ima samo 30 godina, a već je farmer koga respektuju i najugledniji stočari na Pešteru. Do pre tri godine Šaip je bio gastarbajter u Berlinu, danas je vlasnik 30 krava-muzara i stotinak ovaca. Planira da za godinu-dve udvostruči, a odmah potom i utrostruči svoj stočni fond.
– Nakon šest godina gastarbajterskog rada u Nemačkoj odlučio sam da se vratim u rodno Delimeđe i izgradim farmu krava-muzara. Želeo sam da i na Pešteru budem svoj gazda i živim kao u Evropi. Još sam daleko od cilja, ali važno je da stvari idu napred: već za koju godinu biću pravi farmer, a Pešter će, uveren sam, sve više ličiti na Švajcarsku ili Holandiju. Nisam se pokajao, naprotiv, stočarstvo je velika, a neiskorišćena šansa celog ovog kraja – ističe Hasanović kojem je „glavni fah“ proizvodnja mleka.
Ovčarska farma Hakije Ukića iz Gurdijelja trenutno broji oko 200 grla, vlasnik, takođe povratnik iz inostranstva, planira da uskoro poveća i tržištu ponudi još više zdrave hrane iz netaknute prirode.

Nade u đura

Glavni nosilac „farmerskog razvoja“ Peštera trebalo bi da bude PIK „Pešter“ iz Sjenice koji je od pre dve godine u vlasništvu đura Obradovića, biznismena koji ima farme krava i ovaca u Argentini i Švajcarskoj. đuro planira da na Pešteru izgradi farme sa 3.000 krava i 10.000 ovaca i u ovaj kraj „donese“ potpuno nove sorte. U planu je i saradnja sa manjim farmerima i sa seoskim domaćinstvima.

– Nisam se pokajao, uprkos svim problemima koji nas prate, od stočarstva se može pristojno živeti. Moj glavni adut je sjenički sir koji će, nadam se, uskoro postati i evropski brend. Zasad ga prodajem samo u Srbiji, ali nadam se i izvozu – ističe Ukić i žali što država više pažnje ne posvećuje ovom kraju i proizvodnji zdrave hrane.
Uz relativno mala ulaganja, Pešter bi brzo postao druga Švajcarska. Nažalost, umesto u stočarstvo i proizvodnju zdrave hrane, za šta imamo sve preduslove, mi se razbacujemo ulaganjima u neke industrijske grane u kojima nemamo nikakvih šansi – dodaje Ukić.

Udruženi jači

Sve više pešterskih stočara pristupa Uniji poljoprivrednika koja na području Novog Pazara, Sjenice i Tutina posebnu pažnju posvećuje edukaciji i stručnom obrazovanju poljoprivrednika. Poslednjem edukativnom skupu u Delimeđu prisustvovalo je više od 200 stočara koji su, između ostalog, imali prilike da se upoznaju i sa novinama iz IMT-a i „Dunav-osiguranja“.

Adem Balić iz Gurdijelja takođe smatra da je šansa Peštera u stočarstvu čije su mogućnosti, kako naglašava, iskorišćene samo 10-15 odsto.
Na Pešteru se sada uzgaja oko 40.000 ovaca i 20.000 rasnih krava, a moglo bi bar desetostruko više. U nekim srećnijim vremenima ovde se uzgajalo čak 100.000 ovaca. Uz povoljne kredite, pomoć države i organizovan otkup i izvoz još mnogi bi se opredelili za stočarstvo, a i mnogi bi se vratili iz inostranstva – dodaje Muzafer Caković.