Internet prevarant opelješio ekonomskog stručnjaka

Da ni finansijski stručnjaci nisu imuni na prevare pokazuje primer sudskog veštaka za ekonomsko i finansijsko poslovanje D.R. (71) iz Splita, koji je, prema pisanju splitske „Slobodne Dalmacije“, naivno je naseo na primljenu i-mejl poruku o dobijenom nasledstvu i potom ostao „kratak“ za 15.300 evra.

Splitski stručnjak kojem su, kako stoji u adresaru sudskih veštaka dostupnom na internetu, specijalnost računovodstvo i finansije, primio je na svoj i-mejl obaveštenje od izvesnog advokata Rolanda S.K. Ađakua iz afričke države Benin da je dobio nasledstvo od, ni manje, ni više, nego 30 miliona evra.

Bilo je dovoljno da naivni stručnjak, pre no što pošalje pare za navodne manipulativne troškove, samo „gugluje“ tobožnjeg advokata, pa da mu se pokaže da je u pitanju prevarant dobro poznat korisnicima Interneta. Na raznim forumima detaljno su opisani načini na koje on vara svoje žrtve, preneo je Internet portal SEEbiz.eu.

Novopečenom nasljedniku prevarant je dao detaljna uputstva. Da bi dobio nasledstvo, morao je da doznači novac na račun preko Dojče banke u Dablinu. Kako bi sve izgledalo što verodostojnije, „advokat“ iz Benina je žrtvi preporučio svog kolegu iz Irske, takođe „advokata“ po imenu Luis Kosmos, koji će se pobrinuti da transakcija prođe kako treba i koji će posredovati u prebacivanju novca.

Naravno, obećao je 71-godišnjem Splićaninu da će, čim dobije potvrdu o uplaćenom iznosu, na njegovu adresu dostaviti ček s kojim će ovaj moći da unovči svoje „nasledstvo“.

Naivni ekonomista je novac ulatio i dobio ček, za koji se, naravno, pokazalo da je falsifikat.

Prevareni čovek potom je sve prijavio splitskoj policiji, čiji su revnosni delatnici proučavanjem internetske dokumentacije i praćenjem servera došli do IP adrese i identiteta prevaranata. Izvesno je, međutim, kako piše splitski list, da prevaranti iz Benina i Irske nikad neće krivično odgovarati pred splitskim sudom, niti će prevareni sudski veštak ikada dobiti svoj novac natrag.

Novinari „Slobodne“ su, tragajući po Internetu za „advokatom“ iz Benina, naišli na poruku u kojoj Ađaku piše izvesnoj Tijani iz Novog Sada. Tvrdi da je zastupao izvjesnog Luku Vujanca, koji je radio kao komercijalni direktor naftne kompanije u Beninu. Budući da su, kako piše dalje u poruci, Vujanac, njegova supruga i troje đece poginuli u avionskoj nesreći u Beninu, na njemu je ostalo da pronađe njihove naslednike.

Do Tijane, kao mogućeg naslednika, došao je, kaže, posle „šestogodišnjih bezuspešnih pokušaja da pronađe nasljednike“, a na osnovu prezimena, pa je pretpostavio da je ona nešto u rodu pokojniku.

Spominje joj imetak od oko 12,5 miliona dolara, a da bi bio uverljiviji, ostavlja i svoju adresu i broj telefona svoje advokatske kancelarije.

No, da bi joj novac bio prebačcen, traži od nje da mu dostavi svoje puno ime i prezime, adresu, godine, brojeve telefona i druge podatke. To je upravo ono što prevarant i želi da postigne, kako bi dalje mogao nesmetano da manipuliše podacima i da ih koristi u ko zna kakvim prevarama, navodi splistki list.