Gde možemo bez viza, a za koje zemlje su one neophodne

Gde možemo bez viza, a za koje zemlje su one neophodne
Lakše do Kube nego Bugarske
Srbi bez vize mogu ući u 21 zemlju među kojima su Hrvatska, Makedonija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina
Uvođenjem viza za Bugarsku od 1. januara sledeće godine biće smanjen broj zemalja u koje državljani Srbije mogu ući bez komplikovane procedure koju podnošenje za ovaj dokument zahteva. Doduše, taj broj ni do sada nije bio posebno velik – prema podacima Ministarstva spoljnih poslova, Srbima nisu potrebne vize za svega 21 zemlju. Među njima su četiri države nastale raspadom SFR Jugoslavije – Crna Gora, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija.

Osim njih, jedine evropske zemlje za koje nam nisu potrebne vize su Belorusija i Andora. Ostalih 15 država u koje državljani Srbije mogu ući jednostavno i samo sa pasošem su Argentina, Bocvana, Bolivija, čile, Ekvador, Fidži, Jermenija, Kuba, Zapadna Samoa, Zambija, Tunis, Trinidad i Tobago, Singapur, Sejšelska Ostrva i Peru. Naravno, i u neke druge zemlje se može ući bez vize, ali samo sa diplomatskim ili službenim pasošem.

Pitanje viza se, doduše, najčešće vezuje za zemlje Evropske Unije u koje državljani Srbije najradije idu ili bi najradije išli, ali procedure za njihovo dobijanje su prilično komplikovane. Ipak, ono što može obradovati mnoge je da su u toku pregovori delegacija Srbije i EU o viznim olakšicama za našu zemlju.

Šefovi diplomatije EU su još sredinom novembra usvojili mandate za pregovore sa Srbijom i drugim državama zapadnog Balkana o uprošćenom i bržem izdavanju viza za putovanje u zemlje EU. Među ovim olakšicama su višestruke i besplatne vize na duži rok za studente, učenike i naučno osoblje, kao i višestruke vize za poslovne ljude i novinare iz zapadnobalkanskih zemalja.

POTPISAN SPORAZUM O UKIDANJU VIZA

BEOGRAD – Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Drašković potpisao je juče sporazum o ukidanju viza na diplomatske i službene pasoše sa ambasadorima zemalja Beneluksa akreditovanim u Srbiji. On se sastao i sa ambasadorima zemalja članica Evropske unije akreditovanim u Beogradu, saopštila je Generalna direkcija za informisanje i kulturu Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Uvođenje ovih viznih olakšica o kojima se još pregovara je deo dugoročnog cilja utvrđenog još 2003. godine Solunskom agendom EU o jačanju veza zemalja Evropske unije i zapadnog Balkana. Predstavnici vlasti ocenjuju da će, prema dosadašnjem toku ovih pregovora, sporazum biti potpisan početkom marta, ratifikovan do jeseni, a stupiti na snagu do kraja sledeće godine. Naravno, kako sve ima svoju cenu, Srbija će radi dobijanja viznih olakšica morati da potpiše i sporazum o readmisiji kojim će u Srbiju primiti oko 100.000 naših državljana koji ilegalno žive u zemljama EU.

Državljani Srbije tradicionalno teško dolaze i do viza za Sjedinjene Američke Države i Kanadu. Sama procedura podnošenja dokumenata za ulazak u ove dve zemlje je prilično komplikovana i skupa – viza za SAD onoga ko je dobije košta čak 100 američkih dolara, dok je vizna taksa za Kanadu 75 kanadskih dolara.

Zanimljivo je da iako pasoši naše zemlje loše prolaze u zapadnoj Evropi i Severnoj Americi, u ostatku sveta se relativno lako dolazi do viza. Bez obzira na to što je broj zemalja u koje možemo ući bez vize mali, vize za mnoge zemlje Azije, Afrike i Južne Amerike dobijaju se relativno lako. Tako se, na primer, viza za ulazak u Tursku jednostavno kupuje na granici, a slična je situacija i sa mnogo daljim zemljama poput Nepala i Kambodže. Za neke druge zemlje je procedura malo drugačija, ali opet prilično jednostavna. Dovoljno je imati rezervaciju hotela ili turistički vaučer.