PRED IZBORE OPET PRIčA O OTKUPU VOJNOG ROKA

PRED IZBORE OPET PRIčA O OTKUPU VOJNOG ROKA

OD REGRUTA NI CENTA

• Ukoliko bi bio omogućen otkup vojnog roka u državnu kasu bi moglo da se slije od pet do 70 miliona evra • Ne damo im ni centa, tvrde regruti u dijaspori

Srbija očekuje da bi od mladića iz dijaspore koji još nisu regulisali svoju vojnu obavezu mogla da „zaradi“ između pet i 70 miliona evra.
Ovo je suma koja bi se slila u državnu kasu ukoliko budući saziv Skupštine Srbije usvoji nov Zakon o vojsci u kojem će se naći i mogućnost otkupa vojnog roka.
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije van granica republike nalazi se 140.938 vojnih obveznika, od čega su 42.047 regruti. Međutim, čak 27.919 tih mladića još nemaju regulisanu vojnu obavezu, a oko dve hiljade je početkom prošle godine amnestirano, ali ne i oslobođeno služenja vojske u otadžbini.
Državni sekretar Ministarstva za dijasporu Aleksandar čotrić nedavno je izjavio da se predlozi o visini otkupa vojnog roka kreću od 1.000 do 5.000 evra, ali da će najverovatnije iznositi – 2.500 evra, te da će to biti prelazno rešenje do potpune profesionalizacije Vojske Srbije.
Ukoliko se usvoji ta „srednja vrednost“, prostom računicom dolazi se do podatka da će se na ovaj način u budžet Srbije sliti od pet do 70 miliona evropske valute.
Naime, ukoliko bi se na „otkup“ odlučili samo amnestirani regruti protiv kojih su ranije već pisane krivične prijave, onda će država Srbija inkasirati do pet miliona evra. A, suma od 70 miliona bi mogla da se očekuje od svih onih mladića koji po raznoraznim osnovama još nisu regulisali vojnu obavezu, još nisu podlegli državnoj represiji, a ne žele da obuku maslinastu uniformu.
U prvim reakcijama na mogućnost da ih otkup vojnog roka košta 2.500 evra, većina mladića iz dijaspore koji nisu regulisali vojnu obavezu, tvrdi da država Srbija te pare – može samo da sanja zato što oni neće dati – ni centa.
– Predlog otkupa je potpuno promašen, pogotovo što i sami znaju da će za samo 2-3 godine biti ukinuto obavezno služenje vojske. Ni dinara otkupa od mene! – kaže mladić iz Bostona, koji je svoj komentar poslao na sajt njnjnj.dijaspora-vojna-obaveza.info.
– Ni od mene neće dobiti dinar (ni evro) otkupa. Kilave štetočine. Ukidanje vojnog roka i tačka. Pa ko voli u profesionalne vojnike nek izvoli – kaže Nikola, koji se javio iz jedne od država Evropske unije.
I ostali mladići iz dijaspore, barem u prvim reakcijama misle slično.
– Ovo samo pokazuje koliko su nesposobni. Pre godinu-dve bi više ljudi dalo novac za otkup vojske, pogotovo pre nego što su počeli priču o ukidanju služenja vojnog roka. Zar 2.500 evra za dve godine (imajući u vidu kad će doneti zakon)? – kaže još jedan „dijasporac“.

A mladići iz otadžbine?

Još je nejasno da li će se mogućnost otkupa vojnog roka ticati samo mladića iz dijaspore ili će u novom Zakonu o vojsci jasno biti napisano da će tu pogodnost imati i mladići iz otadžbine.
Na ovaj način i ukupna suma od „otkupa“ bila bi daleko veća. Međutim, nejasno je da li bi i za njih važile iste ili „povlašćene“ cene.

U Ministarstvu odbrane Srbije „Vestima“ je rečeno da je licitiranje oko sume za „otkup“ vojnog roka predizborna retorika zato što nacrt novog Zakona o vojsci još nije ni gotov.
– Nije tačno da je u predlogu novog Zakona o vojsci određena suma koju bi mladići iz dijaspore morali da izdvoje za otkup vojnog roka. Jedino postoji predlog da se ne plaća više od 5.000 evra, zato što turski državljani upravo toliko moraju da izdvoje ako ne žele da služe vojsku. Međutim, još niko u Ministarstvu odbrane nije ni razmatrao niti pričao koliko će ta naknada tačno ili okvirno da iznosi – tvrdi za „Vesti“ visokopozicionar i oficir u Ministarstvu odbrane koji učestvuje u izradi ovog zakona.

Novine u zakonu

Nacrtom Zakona o odbrani za mladiće iz dijaspore su sem otkupa vojnog roka predviđene i druge novine. Jedna od njih je i da svi oni koji imaju dvojno državljanstvo, a pitanje vojske su po bilo kom osnovu rešili u toj drugoj zemlji, automatski će taj „problem“ rešiti i u Srbiji. Doduše, ta odrednica neće važiti i za one dvojne državljane koji žive u zemljama gde vojska nije obavezna. U takvim slučajevima oni će morati da „odsluže dug otadžbini“ ili na neki način regulišu vojnu obavezu.
Takođe, prema nacrtu novog Zakona o vojsci novina je i da će se na regrutaciju pozivati sa 17 godina, a da period od medicinskog pregleda do upućivanja u kasarnu neće biti duži od godinu dana. Istovremeno, predlog je i da se u vojsku poziva do 27 godina starosti, a da će za one koji su izbegavali vojsku taj rok sa sadašnjih 35, pasti na 30 godina života.

– I dalje radimo na jasnom definisanju svih detalja oko otkupa vojnog roka, ali još
nijednom nismo razgovarali o visini te naknade. Zapravo, ne samo što nismo dali nikakav predlog o visini naknade već naše stručne službe koje se bave finansijama o tome tek treba da se izjasne, rukovodeći se iskustvima zemalja koje u svojim zakonima imaju takvu mogućnost. Međutim, i to će tek biti samo naše mišljenje, a verujem da će se konačna odluka doneti na budućoj Vladi Srbije, posle čega će taj zakon i ući u skupštinsku proceduru novog parlamenta – tvrdi ovaj sagovornik.