DIJASPORI MRVICE OD 300.000 EVRA

Devizni inspektorat Ministarstva finansija vratio je građanima 300.000 evra po osnovu ublaženja propisa o gotovinskom iznosu deviza iz zemlje. Podsetimo, umesto 2.000 evra, građanima je dozvoljeno da od 5. avgusta iz Srbije, bez potvrde o poreklu novca, iznesu do 5.000 evra u gotovini. Prema nedavno objavljenim podacima Uprave carina Srbije, putnicima se na izlazu iz Srbije oduzme godišnje oko 8,5 miliona evra, zbog deviznog prekršaja prekoračenja dozvoljenog iznosa deviza.

– Obustavili smo stotinu prekršajnih postupaka protiv građana kojima je vraćano po 3.000 evra. Međutim, blaži propisi nisu uticali da nam se građani iz dijaspore, kojima je novac ranije oduzet, sada javljaju češće nego uobičajeno, tako da se najveći broj rešenih slučajeva odnosi na one koji žive u Srbiji. Još imamo problem sa strancima i srpskim državljanima koji žive u inostranstvu, jer Inspektorat nema mogućnost da im pošalje rešenja, o obustavi ili izmeni prekršajnog postupka, van granica Srbije – kaže Aurora Mladenović, načelnica prekršajnog odeljenja Deviznog inspektorata.

Dostaviti račun za uplatu

Da bi naši ljudi u dijaspori mogli da ostvare pravo na povraćaj 3.000 evra koji su im oduzeti po osnovu deviznog prekršaja, prethodno je potrebno da ovlaste nekoga u Srbiji ko bi u njihovo ime primio rešenje Deviznog inspektorata, koji se nalazi u Beogradu, u Nemanjinoj ulici 20-22. Građani koji imaju pravo na povraćaj novca dužni su i da Inspektoratu dostave broj deviznog računa bilo koje banke u svetu, na koji bi im se uplatio novac.
Kada je reč o stranim državljanima, oni svoja prava mogu da ostvare preko ambasada ili diplomatsko-konzularnih predstavništava u Srbiji, ili lično.

Prema njenim rečima, nekoliko desetina rešenja prekršajnog odeljenja Deviznog inspektorata nije stiglo do građana, najčešće stranaca. Lista onih koji nisu nikog ovlastili da u njihovo ime primi rešenje, kao i stranih državljana koji bi trebalo da se jave Inspektoratu, postavljena je na oglasnoj tabli Republičkog deviznog inspektorata.
Ukoliko bi se nastavio trend vraćanja novca, kakav je zabeležen za prvih nedelju dana, država će do kraja meseca doneti rešenja kojim bi bilo naloženo da se prekršiocima propisa o iznošenju novca vrati nešto više od milion evra, u različitim inostranim valutama.
Novi propis Ministarstva finansija primenjuje se retroaktivno šest godina, što znači da njemu podležu svi oni kojima je novac na granici oduziman od 2000. godine, a protiv kojih prema Zakonu o deviznom poslovanju u međuvremenu nije okončan prekršajni postupak.