Dezurni telefoni za kontakt sa carinom

Savezna uprava carina, u ocekivanju priliva velikog broja Jugoslovena koji dolaze u otadžbinu, ucinice sve da se uspostavi sklad rada Carine i kontrole kako bi bilo što manje zastoja, kaže za „Vesti“ Marina Nikolic, zadužena za odnose sa javnošcu u SUC.
– Treba podsetiti putnike, naše zemljake koji ce doci u „prvom talasu“ vec od petka uvece, i to iz Jugoslaviji bližih zemalja, da zaustavljanje i „prepakivanje“ stvara gužvu. Preduzeli smo i korake da se naši ljudi informišu o najvažnijim propisima, kao što je unos deviza u SRJ – kaže Nikolic.
Ona dodaje da su pripremljeni leci i table sa informacijama.

Prijavite novac!

Marina Nikolic podseca naše ljude u dijaspori da je iz SRJ dozvoljeno iznošenje do 1.000 nemackih maraka i da vece kolicine deviza kod unošenja u otadžbinu obavezno prijave.
– Za vece sume je potrebna potvrda o poreklu, odnosno banci gde su sredstva podignuta. Razlika koja se potroši u Jugoslaviji umanjuje se na izlasku – kaže Nikolic.

– Otvorili smo dežurne telefone, omogucujemo kontakt sa šefovima smene, šefovima prelaza na granicnom prelazu Horgoš, Kelebija i Backi Breg. Dakle, mogu se koristiti telefoni 024 789-218 (Kelebija) 024 792-036, dežurni telefon na prelazu Backi Breg je 025 809-008. Mi još ove godine ocekujemo vecu gužvu, ali vec dogodine, do kraja 2002. bi trebalo da se otvori veliki prelaz na Horgošu, po normama Evropske unije, kada zadržavanje ukupno nece biti duže od tri minuta – zakljucuje Marina Nikolic.
Šef carinske ispostave u Subotici Blaško Covic kaže da su carinici, u skladu sa iskustvom, spremni na dupliranje smena, pretvaranje izlaznih u ulazne trake i slicno.

„Krkljanac“ 23. decembra

Služba za odnose sa javnošcu SUC je statisticki utvrdila broj prelazaka granice sa Madarskom u vreme katolickog Božica prošle godine (od 20. do 25. decembra). Prema tim podacima, najviše putnika, 18.000, u SRJ je ušlo preko Horgoša 23. decembra, 10.000 dan ranije, dok je taj broj 25. pao na 3.000. Ukupno je na tom prelazu u otadžbinu ušlo 52.400 ljudi, a na Kelebiji 44.600.
Izlazak je „rastegljiv“: trajao je od 2. do 8. januara, sa najvecim dnevnim brojem prelazaka od 5.700, i to 6. januara.
Procenjuje se da u SRJ tokom katolickog Božica ude oko 35.000 automobila i kombija i oko 2.000 autobusa.

– Moram podsetiti naše zemljake, a oni umnogome to vec znaju, potrebno je da se pripreme za carinu, a to znaci da prijave „privremeni uvoz“ (licne stvari – kamere, rikordere, fotoaparat, itd.) odnosno da prijave ako unose vece kolicine devize, kako ne bi imali problema kod iznošenja. Dobra priprema je pola posla i za nas i za putnike. Treba dodati i mogucnost korišcenja prelaza đala i Bajmok, za putne pravce prema Zrenjaninu odnosno Republici Srpskoj, ali samo za putnike sa JU ili madarskim pasošem – kaže Covic.