Cvetkovićev tim poslušnika

Ministri daju, pa povlače izjave po diktatu
BEOGRAD – Vlast cenzuriše ministre! Ova informacija bacila je u drugi plan prvu sednicu rekonstruisane vlade. Ministri su mogli juče samo da klimaju glavom dok je premijer govorio dajući im uputstva šta smeju da govore u javnosti.

Prva sednica rekonstruisane Vlade u senci skandala
Šta se tačno zbivalo iza zatvorenih vrata rekonstruisane vlade i kako to ona sada funkcioniše možemo samo da naslutimo iz činjenice da su dva intervjua sa ministrima te vlade u dnevniku Danas povučena u fazi autorizacije, neposredno pred zaključenje broja.
Neko ih je stopirao, kaže za Blic Zoran Panović, glavni urednik lista Danas.

Disciplinovanje Vlade na ovaj način za njega je još jedan dokaz da Srbija nikada nije izašla iz komunizma, i da iako u ovom trenutku u njoj ne egzistira samo jedna partija, efekti su isti, jer „više njih je u jednoj“.
– Nju opskrbljuje ogroman broj menadžera za odnose sa javnošću, konsultanata, sekretara i to ova država ne može više da izdržava. Sve to funkcioniše kao glomazan, težak mehanizam i vi ne znate kome treba da se obratite da biste dobili intervju. Neka kažu da Vladu ne vode ministri i njen predsednik, nego neki centri moći. Neka tačno kažu ko su oni, pa da razgovaramo s njima – navodi Panović.
Ovaj dnevnik skreće pažnju na te slučajeve, kako to ne bi postala praksa, jer podseća da su ministri javni radnici i hteli oni to ili ne, imaju obavezu da daju intervjue.

– Ne svaki put i svaki čas, ali bilo bi glupo da u demokratskoj državi centri moći po svojoj političkoj volji njima određuju da li će, kada će i kome dati intervju. Na neki način, ovo jeste svojevrsna cenzura i očito je da vlast ne da ministrima da kažu ono što žele, a to što su rekli u neobjavljenim intervjuima i nisu neke revolucionarne stvari koje će preokrenuti svet – navodi on.

Panović ističe da normalna komunikacija vlade sa medijima, koji su spona sa javnošću, mora da postoji i da je najmanje što Srbiji treba hermetički izolovana vlada. Ta vlada, sada je, prema njegovoj oceni, u paranoji da šta god da se objavi misli da kreće kampanja protiv nje.
– Ako ih prozovete za glupost, misle da je reč o kampanji i ne promisle kakvu su glupost i zašto napravili, već ko to spituje i kako to zaustaviti. Stvari su tu vrlo jednostavne, oni neka rade svoj posao, mi svoj. Nema partnerstva između medija i vlasti, već samo miroljubive koegzistencije – dodaje on.
Vlada mora da bude disciplinovanija, smatra Miljenko Dereta, izvršni direktor Građanske inicijative, ali, kako ocenjuje, ne na način da se ugrožava sloboda misli i govora. Opisuje i da je trenutna politička situacija u Srbiji takva da ako neko hoće u parlament, unapred pristaje na odricanje od svog mandata i najčešće je samo poslušnik.

Miljenko Dereta, „Građanske inicijative“

– Sada imamo i Vladu u kojoj se sloboda mišljenja ne gleda lepim okom – kaže on.
Ovo je ipak koaliciona vlada koja bi, kako upozorava, trebalo da ima različite opcije u igri, i rasprave unutar Vlade treba učiniti javnim, kako bi se videlo da njeni članovi misle svojom glavom, da postoji više opcija i da se jedno mišljenje ne može nametati samo zato što je većinsko, navodi Dereta. Ono što, po njegovom uverenju, nedostaje, jeste jasno definisana politika koju svi mogu da prate i ocenjuje da dok god se ona jasno ne definiše u svim segmentima neće ni biti praćena niti će se znati šta treba da se prati.

Nemanja Nenadić, programski direktor Transparensi Srbije, npodseća da ministri mogu da odluče hoće li i šta će govoriti za medije i hoće li pritom misliti samo svojom glavom ili će slušati premijera. Premalo informacija o radu Vlade, za njega je ključni problem.
U nedostatku tih informacija novinari se oslanjaju na nezvanične podatke kako bi otkrili javnosti šta Vlada uopšte radi, o čemu se dogovara i na koji način.
Ali, Nenadić ističe da ono što se iza zatvorenih vrata Vlade priča ne samo da nije dostupno, jer se ne objavljuju transkripti sednica, koji se inače smatraju službenom tajnom, već se i vode pod oznakom strogo poverljivo.

NUNS osudio cenzuru
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) osudilo je odluku Vlade da zabrani objavljivanje intervjua koje su s listom Danas već bila dogovorila dva člana te Vlade i ocenilo da je reč o svojevrsnoj cenzuri jer građani imaju pravo da znaju šta misle i nameravaju ministri i drugi predstavnici vlasti.
– Na sajtu hrvatske vlade, na primer, imate audio zapise sa sednica vlada. Sa stanovišta nekog ko teži uređenju Srbije kao pravne države u kojoj organi vlasti pružaju informacije o svom radu smatram da je izostanak informacija veći problem, jer nemamo uvid u pitanja od velike važnosti, a često su predmet osporavanja zbog prekoračenja vladinih nadležnosti. Ne znamo, takođe, način lobiranja u Vladi, odnosno ko van nje utiče da se pojedini zakoni stave u proceduru ili povuku iz nje – navodi Nenadić.

– Nema cenzure u Vladi – striktan je Milivoje Mihajlović, šef vladine službe za informisanje. On kaže za Blic da ne zna ko su ta dva ministra čiji su intervjui povučeni, kao ni da li se to zaista dogodilo.
– Nijednom članu Vlade nije ograničena komunikacija sa predstavnicima medija – kaže Mihajlović.
Izmene Zakona o Vladi preciziraju, kako navodi, da član Vlade u javnosti izjave sme da daje samo pod imenom i prezimenom, ali ne i nezvanično.
– članovi i službenici Vlade će davati informacije, ali će se izbeći eventualna podmetanja, spekulacije i poluistine i to će značajno unaprediti komunikaciju Vlade sa javnošću, pojačati odgovornost njenih članova u javnim nastupima, što je u interesu istine i demokratije – kaže on, dodajući da je rad Vlade transparentan kao i da se njene odluke objavljuju u Službenom glasniku.