Cilj – Srbija uspesna firma

Privreda je u našem društvu postala prioritetna. Posle toliko godina u kojima su dominirale druge teme, gradani su, konacno, poceli da razgovaraju o porezima, bruto i neto primanjima, o onome što predstavlja realan život, rekao je, pored ostalog, republicki premijer dr Zoran đindic na jucerašnjoj sednici Skupštine Privredne komore Srbije, govoreci o ekonomskoj politici u narednoj godini.

– Posmatrajuci ono što je u ovoj oblasti postignuto tokom tekuce godine na makroekonomskom planu možemo biti zadovoljni – rekao je đindic. – Ta ocena, medutim, ne važi ukoliko se daje sa nivoa preduzeca. Jer, svi zajedno, sa menadžerskim timovima, nismo dovoljno ucinili da bude bolje. Posledice su, pored ostalog, i blokirani racuni u 30.000 srpskih preduzeca koja ispunjavaju uslov za stecaj.

– Istina – dodao je đindic – bilo je i uspešnih firmi koje nisu cekale da ih u ocigledno povoljnijem makroekonomskom ambijentu neko uhvati za ruku i vodi ih ka boljem poslovanju. Umeli su to i sami da rade. One koji to, medutim, ne umeju ceka bankrot. Kao, uostalom, svuda u svetu. A na toj listi naci ce se svi oni koji ne budu konkurentni na odgovarajucem tržištu.

Republicki premijer Zoran đindic govori privrednicima

đindic je, zatim, rekao da su visoki troškovi kapitala, neznatno smanjeni tokom godine, višak zaposlenih i enormni troškovi društvene zajednice, kao i zastarela tehnologija, ono što nam umanjuje šanse na svetskom tržištu. To je i razlog što u našoj ekonomiji, osim u poljoprivredi, nema spektakularnih rezultata. Impresivan je, dodao je on, naravno, i rast bruto nacionalnog dohotka od pet do sedam odsto, ali je on pre svega proistekao iz niske osnovice prethodne godine i zahvaljujuci izuzetnim rezultatima u poljoprivrednoj proizvodnji.

đindic nije propustio da primeti kako mu protivnici zameraju da na Srbiju gleda kao na preduzece, a zatim rekao da ništa ne bi bilo lepše od toga da Srbija stvarno funkcioniše kao dobra firma. Medutim, istakao je premijer, ona još nije preduzece koje dobro funkcioniše. U njoj nije razgranicen rad od nerada i zbog toga je još nemoguce dobro živeti od svog truda.

Govoreci o rezultatima na makroekonomskom planu Zoran đindic je kao veliki uspeh naveo postignute rezultate u pregovorima sa Pariskim klubom, rekavši da nas je taj potez kao zemlju vratio u normalu. Podsetio je i na ocene MMF-a i Evropske banke za obnovu i razvoj, po kojima je naša zemlja u odnosu na zateceno stanje najuspešnija zemlja od ukupno 28 država u tranziciji.

Po recima republickog premijera, 2002. godinu obeležice privatizacija. Pri tome, pojasnio je on, vladi je najmanje bitno koliko ce ko ponuditi para. Ono što je važno, pitanje je znanja i odgovornosti buduceg vlasnika, mogucnost razvoja i daljeg unapredivanja proizvodnje. Potrebni su nam nova znanja, tehnologije i tržišta. Zbog toga, godina pred nama, smatra đindic, bice zapamcena ne po linearnom, vec po skokovitom ekonomskom razvoju, sa stopom rasta društvenog proizvoda višom od pet odsto.

Kao povoljnost đindic je naveo i cinjenicu da ce desetak zemalja iz našeg okruženja biti primljeno u EU, što ce naše tržište uciniti primamljivijim za trgovanje, pod uslovima koji su, kada su u pitanju porezi i carine, znatno povoljniji nego medu zemljama clanicama EU.

Jedan od važnih zadataka cije se ispunjenje ocekuje u narednoj godini, kaže đindic, jeste i restrukturisanje banaka, finansijskog sektora uopšte i preduzeca. Da li cemo u tome uspeti, zavisice od naše volje, za to nema materijalnih prepreka, sem nas samih. Ova vlada, istakao je republicki premijer, ne postiže golove. Postižete ih vi. Vi ste u šesnćstercu.

– Stvorite nam uslove da udemo u šesnćsterac, pa cemo postizati golove – odgovorio je u ime privrednika predsednik Republicke privredne komore Radoslav Veselinovic, pohvalivši, ipak, blisku saradnju vlade i privrede u proteklom periodu. Pored ostalog i pružanjem podrške prilikom usvajanja Zakona o privrednim komorama u Skupštini Srbije, koji pored ostalog ima za cilj da ovim privrednim asocijacijama vrati ranije od vlasti uzurpirana javna ovlašcenja.

Privrednicima su se obratili i ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahovic i za trgovinu i turizam Slobodan Milosavljevic – a zatim su firmama i pojedincima urucene nagrade Privredne komore Srbije za 2001. godinu.