APEL SRPSKOG KONZULA U ŠTUTGARTU

VUJIčIć: IZVADITE ISPRAVE U SRBIJI!

U srpskim konzulatima pozivaju sunarodnike koji će novogodišnje praznike provesti u otadžbini da regulišu matični broj i zatraže putne isprave.
– Matični broj je uslov za dobijanje nove putne isprave, čije bi zahteve i mi uskoro trebalo da počnemo da radimo. Stoga, apelujem na sve naše građane da bi olakšali proceduru i njima i nama da regulišu matični ili lični broj jer se bez njega ne može dobiti pasoš. Predlažem im da izvade i lične karte ukoliko ih nemaju jer će im i one biti potrebne – kaže za „Vesti“ konzul generalnog konzulata Republike Srbije u Štutgartu Dobrivoje Moma Vujičić.
On predlaže građanima da, koji to mogu, izvade pasoš u Srbiji, pošto u generalnim konzulatima više neće moći da se obrađuje puno zahteva kao ranije.
– Ranije smo u toku dana mogli da izdamo i 150 pasoša, što neće biti slučaj sa novim, biometrijskim. Sada ćemo moći u toku jednog dana da primimo tek dvadesetak zahteva. Procedura je takva i trebaće sam oko pola sata za svaki pojedinačan pasoš, tako daonaj tempo koji smo imali da godišnje izdamo oko 10.000 pasoša, više neće biti moguć. Zbog toga je bitno za sve nas da deo građana, ako može, izvadi pasoš u Srbiji – podvukao je konzul Vujičić.

DA LI SRBIJA IMA DOVOLJNO VREMENA DA OBAVESTI DRŽAVE O PRODUŽENJU PASOŠA

DIJASPORA STREPI OD PUTA U OTADŽBINU

• Administracije u evropskim zemljama ne rade već od srede zbog božićnih praznika • Srbi iz inostranstva se plaše da će biti zadržani na granici kad krenu na odmor

Skupština Srbije danas bi konačno trebalo da izglasa izmene Zakona o putnim ispravama, kojim bi se produžilo važenje starih pasoša na još 12 meseci. Ipak, u tom slučaju Ministarstvu spoljnih poslova ostaje dramatično malo vremena da obavesti sve zemlje da plave srpske putne isprave važe i posle 1. januara. Poseban problem su zemlje Evropske unije, gde se naredne nedelje slavi Božić, pa se u većini zemalja radi samo u ponedeljak i utorak, kao i dva dana pred Novu godinu.
Zabrinuti za sudbinu svojih sunarodnika koji žele da predstojeće praznike iskoriste za povratak u otadžbinu, ekipa „Vesti“ je proverila kakva je situacija u evropskim zemljama gde najviše živi i radi srpskih državljana – u Nemačkoj i Austriji.
U nemačkom Ministarstvu inostranih poslova kažu da već od srede (na Badnji dan) kompletna administracija prestaje sa radom sve do ponedeljka 29. decembra. Pretpostavlja se i da će mnogi državni činovnici „spajati“ dane praznika i tako dobiti mini godišnji odmor, koji bi mogao da traje do 5. januara. U ministarstvima spoljnih i unutrašnjih poslova, koja su nadležna za poslove koji se odnose i na putne isprave, dežuraće narednih dana samo krizni štabovi zaduženi za pomoć nemačkim građanima koji se negde u svetu nađu u nevolji.

Problem – izlaz iz Mađarske

U diplomatskim krugovima u Beču „Vestima“ su skrenuli pažnju da bi problem mogao da nastane sa mađarskim carinicima, koji bi mogli da iskoriste kasno obaveštenje srpskih vlasti o produženju važenja starog pasoša i eventualno na taj način tražili mito od građana Srbije koji budu krenuli na zimski odmor u domovinu, kako bi „zažmurili“ na neregularnosti.
Iskustva pokazuju da nije retka pojava da mađarski carinici zbog navodne neispravnosti dokumenata odbijaju putnicima prelaz preko granice, kako bi izmamili od putnika neku „novčanu čast“.

U Ambasadi Srbije u Berlinu kažu da će notu iz Beograda „odmah proslediti“ nemačkim vlastima, ali je pitanje hoće li ona na vreme moći da stigne do svih koji su nadležni za primenu propisa o putnim ispravama, a posebno do svih graničnih prelaza na kojima će se pojaviti državljani Srbije sa „plavim“ pasošima u rukama.
U Austriji je situacija malo drugačija, i srpske vlasti, čim se odluka o produženju pasoša donese, mogu i tokom božićnih praznika da obaveste tamošnje Ministarstvo. Ipak, ostaje pitanje da li će biti dovoljno vremena i da MUP obavesti sve nadležne službe.
S obzirom na to da su i Austrija i Nemačka deo Šengena, odnosno ne postoje granični prelazi koji bi mogli da budu prepreka za nosioce starog „plavog“ pasoša, najveći problemi bi mogli da nastanu pri ulasku i izlasku iz šengen zone.

Zvanično tek 29. decembra

Ukoliko Skupština Srbije danas usvoji izmene Zakona o pasošima, on će biti objavljen tek u ponedeljak u Službenom glasniku, što znači da će stupiti na snagu tek 29. decembra. Zbog kratkog roka Ministarstvo spoljnih poslova organizovalo je celodnevna dežurstva Direkcije za konzularne poslove kako bi sve zemlje bile na vreme obaveštene o ovoj promeni.