Afere u Srbiji

Seća li se neko onog kofera sa 100.000 evra koji je bio namenjen viceguverneru Narodne banke Srbije Dejanu Simiću? Ili nabavke šlemova i pancira za vojsku SCG kao da je NATO, izraelskog satelita, isisavanja para iz „Mobtela“, „kupljenog“ sudije Vrhovnog suda, unazad sve do šećerne afere. Srbiju skoro svakog meseca potresaju afere koje gotovo po pravilu nemaju sudski epilog. Javnost se bavi njima, akteri se hapse i oslobađaju po medijima i pre nego što tužioci uopšte dobiju slučaj. Mnogi do tužioca nikada ni ne stignu, iako se ozbiljni dokazi pojave u javnosti.

Tek načeto

U „aferi kofer“ navodno je aktovka s prvom ratom mita trebalo da „ubedi“ viceguvernera da jednoj malo poznatoj banci vrati dozvolu za rad. Viceguverner je pušten iz pritvora, kao i navodni kurir.
Silne nabavke vojne opreme od biznismena Mileta Dragića ostale su nerazjašnjene, mada je svojevremeno ministar finansija Mlađan Dinkić tvrdio da je država oštećena za nekoliko stotina hiljada evra, da je moguća šteta od ugovora milionska, te da je korupcija u samom vrhu vojske. Cenu je platio ondašnji ministar vojni Prvoslav Davinić koji je u međuvremenu postao i zvezda skandala zakupa vojnog satelita koji bi nadgledao teritoriju Kosmeta, a da za to nije postojala racionalna potreba.
U „aferi Mobtel“ ministri Velimir Ilić, Predrag Bubalo i Mlađan Dinkić u više navrata su optužili porodicu Karić za navodno nanošenje štete državi od oko 700 miliona evra. I opet niko nije završio u zatvoru (izuzev pritvora za neke niže činovnike koji su kasnije pušteni na slobodu), država nije namirila štetu, a ni posle četvoromesečne istrage još nijedan vinovnik afere nije čak ni optužen za neko krivično delo.

Blefiranje

Borba protiv korupcije bila je glavni adut stranaka na vlasti u predizbornoj kampanji, kao i opozicije. Programski direktor „Transparentnosti Srbija“ Nemanja Nenadić kaže da se čistka u svim korumpiranim delovima društva konačno mora sprovesti.
– Tačno je da su građani kao najkorumpiraniju sferu društva u istraživanjima navodili pravosuđe, zatim policiju, zdravstvo i političare, i zato bi bilo dobro da napokon usledi iskorenjivanje korupcije u Srbiji – kaže Nenadić.
Prema svim rang-listama korupcije u svetu, Srbija se nalazi u društvu afričkih i bliskoistočnih država u kojima sistem vlasti nije u stanju da se izbori s korupcijom koja često potiče iz samog vrha vlasti.
– Živimo sigurno u korupcionaškoj državi, a problem Srbije nije onakav kakav postoji u normalnom demokratskom okruženju. Srbija još živi u uslovima kada određeni centri moći često nadvladavaju državu. Institucije demokratske države se kod nas veoma sporo uspostavljaju – kaže Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.

Samo ministar zadovoljan

– Ponosan sam na pripadnike policije koji su pokazali da je zakon iznad svih nas. Ističem da je prvi naš cilj da privedemo pravdi svakoga ko misli da ga položaj, funkcija ili novac čine nedodirljivim u odnosu na zakon. Pravda je da svi odgovaraju za ono što rade i u Srbiji će tako biti jer Srbija postaje uređena država – izjavio je ministar policije Dragan Jočić, javno sumirajući rezultate policije za dve godine njegovog mandata.

Upravo je Savet insistirao da se država obračuna sa švercerima šećera u Evropsku uniju zbog čega je državi uskraćeno mnogo povoljnih aranžmana i dodatno pogoršan ionako loš imidž. Evropska unija je dokazala da je šećer švercovan, ali je domaće pravosuđe ostalo nemo. Svi su nedužni, kao i u skandalima vezanim za privatizaciju, iako tužilaštvo ispituje neke bivše savetnike u Vladi Srbije.
S vremena na vreme vlast ima svoj adut u „beskompromisnoj borbi protiv korupcije“. Među poslednjima je hapšenje zamenika specijalnog tužioca, sada pokojnog Milana Radovanovića i sudije Vrhovnog suda LJubomira Vučkovića. Oni su navodno pomogali kriminalnom klanu iz Kraljeva u njihovoj nameri da na Vrhovnom sudu dobiju povoljnu presudu. Sudija, tek jedan od petoro koje veća o takvim odlukama, pušten je iz pritvora da se brani sa slobode.

Korupcija na šinama

Jedno od najsiromašnijih javnih preduzeća „Železnice Srbije“ bilo je prošle godine pravi jesenji hit korupcije. U Švedskoj su početkom 2005. kupile garniture šinobusa starih četvrt veka – mimo Zakona o javnim nabavkama i trostruko skuplje nego što su u sličnom poslu prošle komšije Hrvati.
– Prvo su nam tražili odobrenje, a kad ga nisu dobili, proglasili su nabavku „hitnom“ i krenuli u direktnu pogodbu, bez tendera i saglasnosti – kaže Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke u Srbiji.
Vozovi su stigli jedanaest meseci kasnije i odmah otišli na remont. Ovim slučajem se bavila i Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala, ali posle višemesečne istrage policajci nisu pronašli ništa sumnjivo.