ZAROBLJENI U OTADŽBINI?

DIJASPORA U PANICI: STARI PASOŠI ISTIčU 31. DECEMBRA

• Naši ljudi sa zebnjom kreću na odmor jer strahuju da li će Skupština Srbije produžiti važenje putnih isprava do kraja 2009. godine

Pred Skupštinom Srbije ostale su samo dve nedelje rada, a još nisu usvojene izmene Zakona o pasošima, kojima bi se važenje putne isprave produžilo za još godinu dana. Ukoliko parlamentarci do kraja ove godine ne nađu vremena za glasanje, „plavi pasoši“ će isteći. To znači da svi koji poslednjih nekoliko meseci od silnih gužvi nisu stigli na red da bi izvadili nova dokumenta – neće moći da mrdnu iz Srbije. Komotno ponašanje poslanika razgnevilo je i srpske državljane koji žive i rade u inostranstvu, a danas u panici kalkulišu da li da dođu u otadžbinu za praznike. Jer, zbog nedostatka propisa, moglo bi da se dogodi da uđu u Srbiju i budu primorani da tu ostanu dok ne izvade biometrijske pasoše!
Takva je situacija sa Milicom Ilić koja živi i radi u Briselu, a u Srbiju dolazi tek 30. decembra.

Vlada se preračunala

Zakon o putnim ispravama usvojen je u oktobru 2007. godine i tada je Vladi Srbije bilo logično da stari pasoši važe do 31. decembra 2008. Posle mnogo tehničkih peripetija i zapinjanja, stiglo je zvanično objašnjenje po kome bi rok važenja starih putnih isprava trebalo da se produži zbog „poteškoće u ispunjavanju tehničkih uslova za izradu novih pasoša i nemogućnosti da se zamena starih pasoša za nove završi u propisanom roku“. Policijske stanice u Srbiji nove biometrijske pasoše izdaju tek od juna, a samo u tri konzulata pasoši mogu da se zatraže od oktobra, odnosno novembra ove godine.

Ona strahuje da neće moći da se vrati kada joj istekne odmor, a i kako će na poslovna putovanja koja su planirana za januar, ako nema važeći pasoš, da ne spominjemo „detalj“ da o istom trošku prestaju da važe i vize u nevažećim pasošima.
Do ove situacije dovela je sporost Skupštine, koja, iako se suprotno verovalo, nije smogla snage da prevaziđe međupartijska prepucavanja i usvoji promene esencijalnog zakona, a za čije je donošenje na prvom mestu, i sama odgovorna.
Tek se u julu ove godine, kada je svima postalo jasno da je nemoguće očekivati da se do kraja 2008. zamene sve putne isprave, setilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova da zatraži od Skupštine da se rok važenja starih pasoša produži do kraja 2009.

Po hitnom postupku

Šef Biroa za međunarodnu saradnju i evropske integracije MUP-a Srbije Dražen Maravić veruje da će se Zakon do kraja godine usvojiti. Ujedno, on kaže da svi koji dolaze u Srbiju za praznike imaju pravo da u policijskim stanicama u otadžbini zatraže nove putne isprave po hitnoj proceduri i dobiju ih u roku od 48 sati.
– Trebalo bi da napišu molbu, na kojoj bi pored osnovnih podataka naveli i kada kreću nazad i da im je zbog toga hitno potreban pasoš, i MUP će im izaći u susret, a novu putnu ispravu mogu da dobiju i za dva dana – kaže Maravić.

Ministar policije Ivica Dačić ubeđen je da će Zakon biti izglasan, ali je i svestan problema u parlamentu.
U Skupštini Srbije, međutim, ne misle da je to toliki problem. Poslanici kažu da postoji skupštinska saglasnost, „samo što Zakon nikako da dođe do red“.
član parlamenta i odbora za evropske integracije Suzana Grubješić ne želi da daje optimistične rokove, ali veruje da bi se o izmenama Zakona o putnim ispravama moglo glasati već naredne nedelje.
– Kada je reč o mom poslaničkom klubu garantujem da ćemo učiniti sve da se zakon izglasa u roku. Ukoliko se to ne dogodi, onda bi ovaj parlament trebalo raspustiti. Ovde nije reč samo o ljudima koji dolaze za praznike u Srbiju, već i o onima koji žele na odmor, onima koji su planirali poslovna putovanja – kaže Grubješićeva i podvlači da povodom ovog Zakona postoji jedinstven stav „jer to nije stranačka stvar“.