Vojni rok na prodaju

Zastupnik načelnika Uprave za obaveze odbrane Ministarstva odbrane SCG, pukovnik Radivoj Vukobradović nije isključio mogućnost da u Predlogu novog zakona o odbrani, na čijem nacrtu upravo radi ekspertski tim MO, starosna granica za služenje vojnog roka bude snižena sa 35 na 27 godina starosti. Prema njegovim rečima, tim zakonom će biti određeni i modaliteti regulisanja vojne obaveze državljana SCG u dijaspori koji su vojni obveznici i gotovo je izvesno da će to pitanje biti rešeno uvođenjem instituta finansijske nadoknade za oslobođenje od obaveze služenja vojnog roka.
Pukovnik Vukobradović je, međutim, dodao da pomenuta nadoknada, čiji iznos još nije preciziran, ne oslobađa regrute i od obaveze obuke za prevođenje u rezervni sastav koja bi, kako predlaže Ministarstvo, mogla da se odvija – parcijalno. Pukovnik Vukobradović je, takođe, rekao da bi vojni obveznici u dijaspori trebalo da formiraju telo koje će njihove usaglašene stavove o ovom pitanju saopštavati – Ministarstvu za dijasporu.

Branili otadžbinu, a sad ih hapse

„Sa ponosom ističemo da je u vreme NATO agresije na našu zemlju 1999. godine, kada smo bili demonizovani i kada je reč Srbin bila omražena, kada su se neki iz sadašnje vlasti kalkulantski dodvoravali onima koji ubijaju naš narod, mladi iz dijaspore su bili 80 dana neprekidno na ulicama i trgovima Štuttgarta i drugih gradova sveta, srčano braneći otadžbinu. U to nesretno i nemoralno vreme ovi protesti naših mladih bili su jedna od retkih oaza srčanosti i viteštva, dostojanstva i moralne čistote u poniženoj Evropi. A danas ti isti mladi ljudi, inženjeri, naučnici, muzičari, biznismeni, vrsni radnici itd. na najbolji način reprezentuju svoju otadžbinu, koja ih za uzvrat hapsi i tretira kao prestupnike i nepatriote“, podseća u otvorenom pismu dr Miodrag Kulić.

S druge strane, Srpski savez udruženja i klubova iz Baden-Virtemberga uputio je otvoreno pismo Skupštini Srbije, predsedniku Srbije i premijeru srpske vlade u kojem protestuju zbog maćehinskog odnosa državnih organa prema regrutima u dijaspori.
„Postalo je nesnošljivo slušati informacije koje u poslednje vreme dobijamo iz otadžbine o progonima i hapšenjima mladih regruta, koji žive i rade u dijaspori. Delovi vrhovne vlasti licemerno pozivaju mlade regrute da dođu u otadžbinu u kojoj bivaju hapšeni i maltretirani. Vlasti iz vojnog vrha (pozivajući se na patriotizam) traže bez mere gomile evra za otkup vojnog roka, dok javni tužioci ne samo da cinično prete već i izdaju poternice za našom decom. A ovaj galimatijas upotpunjuje policija koja bez milosti navlači lisice na ruke našoj deci i demonstrira na njima ‘snagu države'“, napisao je u ime ovog Srpskog saveza dr Miodrag Kulić.

„Mi iz Pokrajine Baden-Virtemberg, u kojoj živi preko 180.000 naših ljudi, najoštrije protestujemo zbog krajnje neodgovornog i pogubnog ponašanja prema našim regrutima iz dijaspore. Najodlučnije tražimo od vlasti da otpočne ozbiljno da radi u korist svog naroda i da vodi brigu o njemu i u dijaspori“, stoji u Kulićevom pismu.
Srpski savez od državnih organa i institucija zahteva da pod hitno donesu moratorijum na sva rešenja o progonu regruta iz dijaspore, kao i da se regrutima iz dijaspore garantuje boravak u otadžbini bez uslovljavanja – i to za period dok se ne donese pravičan i osmišljen zakon o služenju vojnog roka.