Vojna industrija: Milioni iz Afrike

Ugledni britanski magazin Ekonomist istakao uspeh srpske vojne industrije. Šutanovac: Slede novi ugovori. Uskoro će biti posla i za građevince

REMONT i modernizacija tenkova M-84 oružanih snaga Kuvajta, izgradnja vojne bolnice i fabrika u zemljama severne Afrike, kao i nastavak dogovorenih isporuka oružja i municije – poslovi su koji će ove godine biti u prvom planu Ministarstva odbrane Srbije. Ukoliko pregovori budu uspešno okončani, osim fabrika namenske industrije, ugovori će uposliti i niz domaćih građevinskih preduzeća.

Da srpska vojna industrija, posle kolapsa 1999. godine beleži velike uspehe na svetskom tržištu konstatovao je i britanski magazin Ekonomist. U najnovijem broju ovaj list ističe da je uspeh fabrika vojne opreme iznenađenje veće od uspeha tenisera u Dejvis kupu, a da su njihovi proizvodi sve složeniji i kvalitetniji.

– Severna Afrika je glavna meta srpskog izvoza, a ova godina mogla bi da donese velike dobitke – piše Ekonomist i podseća da je izvoz oružja i vojne opreme iz Srbije u 2008. iznosio 200 miliona dolara, a prošle godine čak dvostruko više.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac, komentarišući pisanje britanske štampe, napominje da će 2011. godina biti veoma važna za sistem odbrane, jer sledi potpisivanje novih ugovora.

– Dogovoreni poslovi odnose se na sve vrste municije, ali među predmetima ugovora sve je više složenih sistema – napominje Šutanovac. – Reč je o haubicama kalibra 155 milimetara, školskom avionu lasta 95, kao i sistemu bumbar. Očekujemo da će ova sredstva naći kupce u inostranstvu, jer u njihovoj proizvodnji primenjujemo najstrože standarde i zadovoljavamo sve kriterijume koje zahtevaju strogi uslovi stranih partnera.

SARADNJA

MINISTARKA odbrane Danske Gita Lilelund Bek boravila je u ponedeljak u poseti Beogradu. Ona se u Domu garde u Topčideru sastala sa ministrom Draganom Šutanovcem, gde je dogovoren nastavak saradnje dva sistema odbrane. Danska je Srbiji donirala oko 3.150.000 evra, od čega najviše Vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani VS.

Veliki poslovi uneli su nove vetrove i u fabričke hale koje su godinama bile zaključane. Većina od gotovo 20.000 zaposlenih u namenskoj industriji, redovno prima plate, a u mnogim pogonima radi se u tri smene. U planu je i zapošljavanje mladih stručnjaka, koji će zauzeti mesta inženjera koji su sušnih devedesetih napustili ovaj sektor. Samo valjevski Krušik najavio je posao za najmanje stotinu radnika.

Među planovima Ministarstva odbrane je i prodor srpske građevinske industrije u oblast odbrane. Očekuje se da naša preduzeća budu angažovana u Libiji i najverovatnije – Angoli. U ovim zemljama biće građene vojne bolnice koje će biti u višegodišnjoj poslovnoj saradnji sa beogradskom VMA.

– Očekujemo i dogovor oko remonta i modernizacije kuvajtskih tenkova M84 po uzorku koji je već prezentovan, i koji će praktično biti integrisani model naše zemlje, EU i Rusije – kaže Šutanovac.

Poslednji ugovor srpske vojne industrije o izgradnji tri fabrike oružja u Alžiru, zaključen krajem prošle godine, vredan je oko 400 miliona dolara. Ovi poslovi podigli su trogodišnji učinak izvoza naoružanja, vojne opreme i inženjeringa na cifru od 1,2 milijarde dolara.

BEZBEDNIJE

DOGOVORENI poslovi Ministarstva odbrane uposliće, u prvom redu, valjevsku fabriku Krušik, Slobodu iz čačka, kao i Prvi partizan, Tehničko-remontni zavod iz Kragujevca…

– Vanredni događaji od kojih se poslednji zbio u čačku stvaraju veliku štetu izvoznim poslovima. Verujem da će rukovodstva svih fabrika namenske industrije podići nivo bezbednosti zaposlenih, ali i uticati na svest radnika da moramo da zadovoljimo rokove i dogovoreni kvalitet – napominje ministar Šutanovac.