VLADA ODBILA AMANDMAN OPOZICIJE

VLADA ODBILA AMANDMAN OPOZICIJE

SRPSKI PASOŠ VEć DUPLO SKUPLJI

• čvrstom odlukom da rok važnosti bude pet, umesto deset godina, srpske vlasti natovarile duple troškove građanima

Novi pasoš Republike Srbije, mada još nije utvrđena njegova cena, biće u startu duplo skuplji jer je Vlada odbila amandman poslanika Srpske radikalne stranke da rok važnosti putne isprave ostane deset godina. Odlukom da pasoši ubuduće važe pet godina, srpske vlasti su građanima natovarile duple troškove. Za izdavanje putne isprave plaćaće se naknada, koja obuhvata cenu obrasca putne isprave i troškove tehničke izrade, kao i troškove dostavljanja, ako se dostavljanje obavlja preko diplomatskog ili konzularnog predstavništva Republike Srbije. Cenu izdavanja pasoša će naknadno odrediti Vlada Srbije.
Vlada Srbije je objasnila da je rok važenja pasoša skraćen sa deset na pet godina zbog tehnologije izrade putnih isprava, štampanja obrazaca, bezbednosti i pouzdanosti podataka sadržanih u dokumentu, posebno biometrijskih koji se unose u nove čipove. Osim toga, rok važenja pasoša je usklađen sa važenjem novih ličnih karata koje će takođe vaditi na pet godina. Deci mlađoj od 14 godina pasoš će važiti dve godine.
Usvajanjem novog Zakona o putnim ispravama, o kojem je juče počela rasprava u Narodnoj skupštini, Srbija će prvi put moći da izdaje pasoš sa svojim nacionalnim simbolima.

Državljanstvo svakom ko priznaje Srbiju

Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriji Srbije moći će da dobije državljanstvo Srbije bez odricanja od stranog državljanstva, pod uslovom da je napunio 18 godina i da mu nije oduzeta poslovna sposobnost. Uz to, treba da podnese i pismenu izjavu da Srbiju smatra svojom državom. Pod ovim uslovima, naše državljanstvo može da stekne i pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice na teritoriji Srbije.
Ovo propisuje ključni amandman na predloženi zakon o državljanstvu, koji je Vlada Srbije prihvatila i koji će postati sastavni deo zakona.
Osim ovog, vlada je prihvatila i amandman po kom pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice zahtev za prijem u srpsko državljanstvo može da podnese u roku od dve godine od stupanja ovog zakona na snagu. Drugim rečima, pravo stranaca da podnesu zahtev za srpsko državljanstvo u ovom trenutku je vremenski ograničeno, objasnili su u Odboru za pravosuđe.
Izjašnjavanje parlamenta o Predlogu zakona o državljanstvu, kao i o Predlogu zakona o putnim ispravama očekuje se krajem iduće nedelje.

Zakonom je predviđeno da izdavanje novih pasoša počne u martu iduće godine, dok će zamena starih trajati do 31. decembra 2008. Obrazlažući predlog novog zakona koji je Vlada uputila na razmatranje u parlament, ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić naglasio je neophodnost uvođenja novog obrasca putnih isprava koji garantuje pouzdanost, nepovredivost ličnih podataka sadržanih u dokumentu, sprečavanje eventualne zloupotrebe dokumenata i brzu i jednostavnu identifikaciju pojedinca.
– Zbog jedinstvene procedure i tehnologije pasoš će biti izrađivan samo u zemlji. Državljani Srbije u dijaspori zahtev za izdavanje pasoša će moći da podnesu preko diplomatsko-konzularnog predstavništva – najavio je Jočić. – Novi pasoši neće biti jeftini, jer je reč o novoj, modernoj tehnologiji koja garantuje veću zaštitu podataka, a bezbednost nije jeftina. Tačna cena će se znati kad ih bude uradio Zavod za izradu novčanica i kovanog novca.
Prema njegovim rečima, tehnička zaštita putnih isprava je jedan od bitnih uslova za približavanja „beloj šengen listi“, a time se stvaraju i uslovi za lakše putovanje naših državljana u inostranstvo.

Ukidaju se izlazne vize

Zakon predviđa smanjivanje broja putničkih isprava, ukidanje izlaznih viza i zajedničkih pasoša. Više neće biti moguć upis deteta u pasoš jednog od roditelja, već će uz saglasnost oba roditelja svako ko putuje u inostranstvo imati svoj pasoš.

Pravo na pasoš, bazirano na državljanstvu, može biti ograničeno samo kada je to neophodno – radi vođenja krivičnog postupka, kršenja javnog reda i mira, sprečavanja širenja zaraznih bolesti i odbrane zemlje.

Većina poslaničkih grupa najavilo je da će podržati novi zakon o pasošima, a ozbiljnije primedbe imali su jedino radikali koji su kritikovali to što nije predložen i izgled novog pasoša. Zato je poslanik SRS-a Nemanja Šarović podneo amandman kojim predlaže da obrazac pasoša bude plave boje, veličine 125×85 milimetara, da na naslovnoj strani zlatotiskom bude utisnut naziv: Republika Srbija, grb Republike Srbije, a da ispod grba budu upisane reči: pasoš na srpskom, engleskom i francuskom jeziku. Podsetimo, iako su radikali tražili da rok važenja pasoša ostane 10 godina, kako se građani ne bi izlagali stalnim troškovima, Vlada nije prihvatila ove amandmane.

Predsednik SPS-a Ivica Dačić upozorio je da je rok od 30 dana za izdavanje pasoša predugačak, pogotovu kada je reč o našim ljudima u inostranstvu, jer, začudio se Dačić, „šta će raditi građani u inostranstvu bez pasoša dok čekaju izradu novog“.

Troškovi izrade postojećih pasoša iznosiće oko 900 dinara. Ministar Dragan Jočić istakao da cena ne zavisi od Ministarstva unutrašnjih poslova, već od Zavoda za izradu novčanica.
– Ne možemo da damo putnu ispravu bez ikakve provere ljudi i ona ne može biti jeftina, a da pri tome bude priznata, visoko zaštićena i sigurna. Sigurnost i zaštićenost putne isprave diktiraće i njenu cenu – rekao je on.
Inače, obrazac pasoša sadržaće prostor za automatsko očitavanje podataka u koji se unose vidljivi alfanumerički podaci, i zaštitne elemente, a ministar kaže da obrazac predviđa pouzdanost, nepovredivost podataka i sprečavanje njihove zloupotrebe. Predlog zakona o putnim ispravama predviđa da svako ko putuje ima pasoš, deca više neće moći da putuju u inostranstvo na pasoš roditelja, ukida se izlazna viza, a zbog jedinstvene procedure pasoš će se izrađivati samo u Srbiji, dok će građani Srbije u inostranstvu moći da ga preuzmu preko diplomatsko-konzularnog predstavništva.
– Dokazi koje će građani podnositi za izdavanje pasoša podnosiće se samo pri prvom izdavanju, rekao je Jočić.
Nenad Milić iz Liberalno-demokratske partije smatra da je rok od 30 dana za izdavanje putne isprave izuzetno dugačak.
– Za zamenu svih putnih isprava u Srbiji, nekom okvirnom računicom, doći ćemo do cifre od preko 10.000 isprava dnevno koje treba da izda MUP – zaključuje Milić.