Vikend uz deponiju

Kada su gradili vikendice na obali Dunava, u naselju Vinci kod Golubca, nadali su se čistom vazduhu koji dolazi sa obronka Transilvanskih alpa. Ali već deset godina, tokom leta guši ih dim sa Golubačke deponije.

Radojko Despotović, meštanin vikend naselja Vinci, kaže da se to dešava uvek kada duva zapadni vetar.

"Koliko je u pitanju samo piris ili ima neke zdravstvene probleme, ne znam, ali nije prijatno", kaže on.

Njegov komšija, Nikita Hripač kaže da im tada jedino ostaje da zatvore prozori i vrata ili da sednu u automobil pa da pobegnu na par sati sa pretpostavkom da će se razići.

Na ovu deponiju dovozi se smeće iz dvadesetčetiri naselja golubačke opštine.

Veliki problem na deponiji prave sakupljači sekundarnih sirovina koji bez smetnje pripremaju svoje zalihe. Redovno se dešava da rasture uređene gomile smeća da bi došli do onoga što im treba ili čak da zapale pojedine komade da bi uzeli metalnu konstrukciju.

Do paljenja dolazi i prirodnim putem. U Komunalnom preduzeću kažu da nisu u mogućnosti da bilo šta od toga spreče, zbog dugogodišnjeg neplaćanja korisnika i nedovoljnog broja zaposlenih.

Direktor Komunalnog javnog preduzeća, Miroslav Milošević kaže da je najveći problem dovesti vodu do deponije.

"Kada se dovede voda, biće potrebna i portirska služba ili video nadzor. Sve to iziskuje troškove koje komunalno preduzeće sebi ne može da priušti", dodaje Milošević.

Četrdesetjedan milion dinara, koliko je potrebno za revitalizaciju lokalne deponije, nema ni opština Golubac. Imali su samo za ogradu i kapiju, koju su sakupljači sekundarnih sirovina već odneli.

Aleksandar Đukić iz lokalne samouprave kaže da sredstva za sufinansiranje takvih projekata za ovu godinu ne postoje ni u budžetskim stavkama nadležnih ministarstava.

Nadležna ministarstva već osam godina rade na projektu regionalnih deponija, zbog čega su zapostavljene lokalne, kažu u opštini Golubac.

To je ipak slaba uteha za vikendaše u Vincima koji umesto vazduha sa rumunskih alpa udišu dim.

rts.pozarevac@rts.rs
+381 12 211 466

Read more