Velika špijunska afera

Predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica izjavio je juce da Sporazum o preuredenju odnosa izmedu Srbije i Crne Gore nagoveštava da je proces dezintegracije naše države i Balkana zaustavljen i obecao da ce se povuci sa sadašnje i svake druge javne funkcije ukoliko skupštine Jugoslavije, Srbije i Crne Gore ne prihvate polazne osnove za preuredenje odnosa u federaciji.

Slucaj hapšenja potpredsednika Vlade Srbije Momcila Perišica Koštunica je opisao kao „špijunsku aferu neslucenih razmera koja potresa temelje države“, dodajuci da ce tim povodom za nekoliko dana biti održana sednica Vrhovnog saveta odbrane.

„Sporazum Srbije i Crne Gore je doneo veliko olakšanje i u našoj zemlji, posebno u Crnoj Gori i na Balkanu. Olakšanje je doneo i Evropi, u šta smo se mogli uveriti na nedavnom samitu EU u Barseloni“, istakao je predsednik države.

Povodom primedbi da je dogovor Srbije i Crne Gore iznedrio „državu na probu“, Koštunica je rekao: „Bolje i država na probi nego nedržava ili razbijena država“.

Da se nastavilo sa cekanjem na politicki dogovor u Crnoj Gori, Srbija bi bila i dalje blokirana i mogla je da izabere dva puta: „Srbija moja dežela“ ili razdvajanje nalik onom koje su napravili Cesi i Slovaci.

– Izmedu života i smrti države opredelili smo se za život. Nama niko nije dao mandat da rasturamo zemlju, zato je izabrano srednje, kompromisno rešenje koje vodi uskladivanju našeg prava sa propisima EU – objasnio je Koštunica.

Novo ime – novi pocetak

Najvažnije je, nastavlja Koštunica, da se u donošenju Ustavne povelje cuje sud naroda. Zato ce novi ustavni dokument, osim konsultovanja strucne javnosti, morati da dobije podršku u sva tri parlamenta – Jugoslavije, Srbije i Crne Gore. Govoreci o karakteru Sporazuma, Vojislav Koštunica je rekao da su njime zašticeni svi interesi Srbije. „On po svojoj prirodi cini ne samo ustavni vec i istorijski diskontinuitet, a novo ime države je izraz tog novog pocetka“, rekao je predsednik SRJ.

Predsednik jugoslovenske države je rekao da Sporazum o preuredenju odnosa Srbije i Crne Gore nije potpisao ni pod cijim pritiskom. Kako kaže, stvoreni su temelji ne za konfederaciju, kako se tvrdi, vec za „federaciju posebnog tipa u kojoj ce se donositi mnogi zakoni koji ce se ticati gradana koji žive i u Srbiji i u Crnoj Gori“.

Koštunica je rekao da dokaze protiv Perišica, koji je uhapšen 14. marta zbog sumnje za špijunažu, odnosno odavanje vojne tajne, prikupljaju nadležni organi i da ce na osnovu njih biti voden postupak. Jugoslovenski predsednik je izjavio da dokazi u slucaju hapšenja potpredsednika republicke vlade Perišica „nisu ono o cemu treba raspravljati na DOS-u“.

Otvaranje „drugih pitanja“

Koštunica nije hteo da komentariše zahtev potpredsednika njegove stranke da Zoran đindic zbog ovog slucaja treba da podnese ostavku. „Ako Momcilo Perišic ne bude dao ostavku, onda mogu da se otvore i druga pitanja. U mnogo rigidnijim zemljama zbog ovakve afere pala bi cela vlada“, istakao je Koštunica.

Po mišljenju predsednika džrave postupak hapšenja potpredsednika srpske vlade je bio korektan, dodajuci da ne zna za slucaj da organi bezbednosti obaveštavaju javnost o svom operativnom radu.

„Izlazak zemlje iz izolacije nikako ne sme i ne može da znaci da držva prestane da bude država, da ne postoji vojna i državna tajna“, istakao je Koštunica, dodajuci da je svestan da ce se „opet naci neki dosovski revolucionari koji ce reci da ove svoje tvrdnje i cinjenice moramo potkrepiti dokazima“.

Kako Koštunica kaže o hapšenju je saznao u Barseloni, ali da je bilo pokušaja da se obavesti i pre polaska na samit EU. Šef države nije hteo da se izjašnjava o tome da li americki doplomata zbog ovog treba da bude proglašen „nepoželjnom osobom“ u našoj zemlji. Koštunica se složio da je tokom hapšenja napravljen propust što je americki diplomata držan toliko dugo u pritvoru, ali i propust je napravio i Vojni sud koji je obelodanio identitet i zemlje odakle potice diplomata. Predsednik SRj je ipak rekao da su državni organi o Perišicevom hapšenju trebalo da budu obavešteni ranije i da je zbog toga i u tom delu nacinjen propust.

„To je uradeno pogrešno. Na svaki nacin cemo uciniti sve da se ova afera ne odrazi na bilateralne odnose SAD i SRJ“, rekao je Koštunica, isticuci da bi voleo da je zadržavanje americkog diplomate bilo krace.

——————————————————————————–

„Znao sam da podaci ‘cure’ iz Generalštaba“

Upitan da li je znao o pracenju potpredsednika vlade Srbije Momcila Perišica, Koštunica je rekao: „Znao sam nešto što me je frapiralo. Da poverljivi podaci iz Generalštaba ‘cure’. Što se tice Službe bezbednosti VJ ona ima odreden stepen samostalnosti, ali je dužna da obaveštava svoje pretpostavljene“.

——————————————————————————–

Bulatovic nije bio clan JUL-a

Koštunica je juce izjavio da oni koji napadaju njegov kabinet „ne treba da okoliše“, vec da, ukoliko „smatraju da u onom što cinim ima elemenata povrede ustava, pokrenu ustavom predvideni postupak kada je rec o mojoj odgovornosti ili mom razrešenju“.

– Ti napadi koji dolaze od pojedinih tobožnjih „dosovskih“ boraca za demokratske promene u Srbiji zbir su primitivnih podmetanja u kojima se clanovima mog kabineta cak prekrajaju i falsifikuju biografije – rekao je predsednik SRJ.

Tako je Koštunica rekao da Rade Bulatovic, njegov savetnik za nacionalnu bezbednost, nikada nije bio clan JUL-a.

Predsednik SRJ je rekao da stoji iza svojih saradnika i da odgovara za njihove postupke i izjave date u svojstvu clanova kabineta. „Zato bi bilo bolje da kritike u smere na pravu adresu, moju, a ne da napadaju moje saradnike kao da se radi o nekoj tajnoj, zlehudoj, zaverenickoj organizaciji“, istakao je Vojislav Koštunica.