Univerzitet u Beogradu se priprema za pristupanje Bolonjskoj deklaraciji

Univerzitet u Beogradu trebalo bi da posle donošenja novog Zakona o univerzitetu, potpiše pristup Bolonjskoj deklaraciji. Potpisivanje ovog međunarodnog dokumenta podrazumeva bitne promene i reforme u visokom školstvu Srbije, koje su na nekim univerzitetima počele da se dešavaju.

Usklađivanje rada srpskih univerziteta sa evropskim standardima podrazumeva skraćivanje studija, zbog čega su se javili različiti komentari o kvalitetu studija i nivou znanja studenata. Na BU, međutim, tvrde da će studenti imati bolje uslove – ispitni rokovi će biti svakog meseca, imaće mogućnost da prezentuju znanje kroz veći broj seminarskih radova, dok će rad biti organizovan kroz manje grupe, koje će stalno biti u kontaktu sa profesorima. Grupe će umesto dosadašnjih i po 200 studenata, ubuduće brojati 40 do 50.

Dovoljno vremena

Rok za sve evropske univerzitete da izvrše potrebne izmene u strukturi, programu i trajanju studija je 2010. godine. Rektor Beogradskog univerziteta Marija Bogdanović smatra da je to dovoljno vremena da se fakulteti u Srbiji uklope u evropske standarde. Bolonjsku deklaraciju u ime srpskih univerziteta potpisaće ministar prosvete i sporta Gašo Knežević.

Sve što urade tokom semestra, studentima će biti bodovano i uticaće zatim na preporuke za usavršavanje i eventualno nastavljanje studija u inostranstvu. Osnovne studije trebalo bi da traju tri plus dve godine ili četiri plus jedna, a doktorske studije tri godine.
Novi sistem trebalo bi da skrati vreme studiranja sa sadašnjih sedam ili osam godina na evropski prosek.
Ono što studente najviše zanima je to što Bolonjska deklaracija znači lakši pristup evropskim fakultetima. Oni će posle završenih, na primer, dva semestra u Srbiji, moći da nastave studiranje u inostranstvu, istovremeno će i diplome o završenom fakultetu u Srbiji biti priznavane „napolju“. Što se profesora tiče, i oni će imati bolji pristup međunarodnoj razmeni i učestvovanja u različitim projektima.