Univerzalna kartica

Građani Srbije će najdalje do 2006. godine dobiti nova lična dokumenta, koja će sadržati biometrijske podatke. Dokumenta će biti bazirana na tehnologiji višeprimenljivih PKI „smart“ kartica sa isto tako primenljivim operativnim sistemom i neophodnim hardverskim i softverskim mehanizmima za zaštitu. Jednostavnije rečeno, svi lični podaci građana biće sadržani na jednoj kartici. Nova dokumenta će biti međunarodno verifikovana, što je jedan od uslova za uključivanje u Evropsku uniju.

Ovo je za „Politiku“ rekao pukovnik Saša Milićević, zamenik načelnika Uprave za informatiku MUP-a Srbije. On je naglasio da je uvođenjem novog informacionog sistema MUP-a Srbije, do kraja godine, planirano da se postojeća identifikaciona dokumenta zamene novim, koja će biti sa odgovarajućim, mašinski čitljivim podacima i elementima. Time će se, u roku od sedam godina, omogućiti kompletna zamena svih dokumenata koje postoje u Srbiji, tačnije četiri miliona putnih isprava i 12 miliona ličnih karata, vozačkih dozvola, oružanih listova i saobraćajnih dozvola.

Po standardima EU

Za izradu novih identifikacionih dokumenata primeniće se tehnologija „smart“ kartica sa mikroprocesorom. Ta kartica, pored skladištenja podataka, ima i mogućnost procesuiranja podataka, slično kao što to radi mini kompjuter.

“ Identifikaciona dokumenta na papirnoj osnovi podložni su raznim nelegalnim mahinacijama, poput, prevara, krađa, falsifikata… Zato proces za proizvodnju ovih novih personalnih kartica mora biti dovoljno složen, zaštićen sigurnosnim mehanizmima, praktično da bude nemoguć za falsifikovanje. Takođe, ovi dokumenti će imati mogućnost poništavanja u slučaju kvara ili krađe “ kaže pukovnik Milićević i dodaje da zaštitni mehanizmi moraju uključivati karakteristike koje će zabraniti neautorizovan pristup kartici i neovlašćeno korišćenje podataka sa te kartice.

Svi dokumenti “ kartice koji budu izdate biće standardizovani. Dokument Evropske unije propisuje minimalne zaštitne standarde za putne isprave zemalja članica, poput običnih, službenih i diplomatskih pasoša, propusnica za putovanja i identifikacionih kartica. Milićević kaže da materijal od kojeg se izrađuje kartica mora da podnosi i određeni stepen deformacija, poput uvrtanja, koje su prisutne u normalnim uslovima.

Zatim, materijal ne sme da bude toksičan, mora biti otporan na hemikalije sa kojima može doći u dodir u toku uobičajene upotrebe, mora biti termički stabilan, otporan na vlažnost i mora na svakoj strani da ima odgovarajuće elemente zaštite. Taj dokument Evropske unije još razmatra i sigurnosne aspekte: mašinski čitljive putne isprave moraju da budu osigurane od falsifikovanja, promena podataka na kartici, pokušaja lažnog predstavljanja… Materijal još mora da bude zaštićen dodatnim sigurnosnim mehanizmima, kao što su sigurnosne niti i vlakna u boji.

Manje zloupotreba

Pukovnik Milićević još kaže da su definisane tri dimenzije kartica : ID-1, ID-2, ID-3, koje se sve mogu, sa vremenom odaziva od pet sekundi, očitavati jednim čitačem, jer je položaj mašinski čitljivih zona isti. Primenom ovih standarda obezbediće se pouzdanost dokumenata, a primena konkretnih rešenja preciznije će se definisati posle izbora isporučioca opreme za izradu ovih isprava.

“ MUP Srbije mora pre svega da služi građanima, da obezbede ostvarivanje njihovih prava na što lakši i brži način i da obezbedi njihovi ličnu i materijalnu sigurnost “ kaže Milićević i dodaje da u prethodnom periodu MUP nije mogao da u potpunosti i blagovremeno odgovori na opravdane zahteve građana. Tako se dešavalo da građani na prilično mukotrpan način dolaze do svojih ličnih dokumenata, da čekaju satima u redu da bi registrovali svoje vozilo, prijavili izvršeno krivično delo…

Prema rečima pukovnika Milićevića, izdavanjem ovih novih identifikacionih dokumenata, građanima će biti omogućeno da svoja prava, iz domena rada MUP- a, ostvare što jednostavnije i efikasnije i što bliže mestu njihovog stanovanja. Osim toga, izdavanjem ovih dokumenata omogućiće se prikupljanje neophodnih podataka od građana, kao što su otisci prstiju, fotografija i potpisa. Uz to, pouzdan i siguran dokument, koji će MUP izdati građanima, omogućiće, u bliskoj i nešto daljoj budućnosti, obavljanje drugih upravnih poslova na brži i efikasniji način. A pre svega, informatizacijom poslova MUP-a smanjiće se mogućnost zloupotreba u radu, rešavanje predmeta preko reda i svi građani će pred službenicima MUP-a biti jednaki.

“ Veoma bitna kategorija u savremenom svetu je zaštita ličnih podataka građana i zaštita prava privatnosti. U velikom broju zemalja, pri Vladi, ili na vrlo visokom položaju u Vladi, nalazi se osoba, ili institucija, koja se stara da se podaci kojima državni organi raspolažu ne zloupotrebe“ kaže Milićević. „Imajući u vidu koliki je značaj biometrijskih podataka o građanima, i uvažavajući iskustva i preporuke drugih zemalja, preduzimaju se sve neophodne mere da se zaštiti građanin i onemogući zloupotreba njegovih podataka.

Za zaštitu sistema i samih podataka, na svim nivoima i tačkama sistema, primenjuju se domaća rešenja i algoritmi koja su sigurno na nivou najboljih svetskih rešenja. U fazi prikupljanja podataka svi podaci (alfanumerički, biometrijski, skenirani ulazni dokumenti: izvodi Matične knjige rođenih i slično) prikupljaju se i digitalno potpisuju od strane registracionog službenika. Zatim se šifruju primenom digitalne tehnike i smeštaju u centralnu bazu podataka. Službenik MUP koji je prikupio podatke potvrđuje zahtev i podaci se zaštićenom vezom šalju do sistema za personalizaciju gde se podaci dodatno šifruju i spremaju za punjenje elektronskih identifikacionih dokumenata. Za svaki dokument generisaće se par asimetričnih ključeva koji će obezbediti primenu dokumenta u poslovima sa državnim organima ili u slučaju gubljenja dokumenta. Ovo je svakako jako uprošćen prikaz postupka, kaže pukovnik Milićević.

S druge strane svaki identifikacioni dokument biće snabdeven svim neophodnim podacima, aplikacijama i zaštitama, koje treba da obezbede da taj dokument može da koristi samo njegov stvarni vlasnik, pa će i na taj način zloupotrebe biti maksimalno eliminisane.

Pin broj

Sistem koji omogućava najjednostavniju i najsigurniju identifikaciju građana je biometrika. Ona se ne bazira na nečemu što pamtimo, kao što je PIN broj, lozinka i slično, ili nečemu što posedujemo, poput papirnog dokumenta, magnetne ili smart kartice, već na onome što jesmo.

“ Biometrički sistem za identifikaciju posmatra osobu analizirajući njene fizičke osobine ili ponašanje. Identifikacioni dokument na kome se nalaze biometrijski podaci osobe, može da koristi samo osoba čiji su podaci na dokumentu- kaže Milićević i dodaje da na taj način, pored sprečavanja zloupotreba dokumenata, olakšavaju se mnogi vidovi kontrole, kao što su kontrola prelaska državne granice, kontrola u saobraćaju, kontrola pristupa na određene lokacije. Samim tim podiže se bezbednost građana i njihove imovine na znatno viši nivo.

Uvođenje ove tehnologije biće realizovano u narednim godinama i u domenu putnih isprava i svih drugih identifikacionih dokumenata u celom svetu.

Najnoviji standardi iz marta 2003. godine to predviđaju na bazi ugrađivanja aktivnih mikrokontrolera u sva dokumenta.