TUŽNA GODIŠNJICA STRADANJA SRBA U HRVATSKOJ

TUŽNA GODIŠNJICA STRADANJA SRBA U HRVATSKOJ

DOSTA IM JE MUKA I JAUKA

• Tadašnju RSK u dotad neviđenom egzodusu napustilo je 280.000 ljudi, koji posledice „Oluje“ osećaju i danas • Ubijeno više od 2.500 ljudi

Na današnji dan pre 12 godina hrvatske oružane snage, uz odobrenje i podršku NATO-a, izvršile su napad na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu, koja je do tada bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Na krajiške Srbe (oko 280.000 žitelja i 30.000 vojnika) krenulo oko 200.000 vojnika iz Hrvatske i HVO-a. Ako se tome dodaju muslimanske i NATO snage, agresora je bilo više nego stanovnika u Krajini. Za nekoliko dana neravnopravne borbe slomljen je je otpor Vojske RSK, a narod poučen istorijskim iskustvom kreće u dotad neviđen egzodus.
Hrvatski vojnici u „Oluji“, kako su nazvali ovu operaciju nad Srbima sa kojima su došli u kontakt, upotrebljavali su već toliko puta isprobane metode likvidacija – klanja, spaljivanja, metak u potiljak, bacanje u jame, ali i neke nove metode kao što su zamrzavanje i spaljivanje hemikalijama.

Danas parastos

U znak sećanja na poginule i nestale u ratu u Krajini od 1991. do 1995. i posle, danas će se u crkvi Svetog Marka u 11 sati u Beogradu služiti parastos. Pre toga, članovi Udruženja porodica nestalih iz Krajine ispred ambasade Hrvatske u Beogradu održaće protest zahtevajući da im se odgovori gde su njihovi najmiliji. Po završetku parastosa, planirana je mirna protestna šetnja od crkve Svetog Marka do Trga Nikole Pašića, gde će biti pročitana i Ilindanska deklaracija.

I kad je prestao svaki otpor Vojske RSK, agresor je ubijao ljude u izbegličkim kolonama i do Une i preko Une duboko u teritoriji Republike Srpske. Na putevima kojima su se kretale krajiške izbegličke kolone ostajali su leševi ubijenih artiljerijskim granatama, avionskim bombama, snajperskim hicima, noževima… Ostalo je zabeležeo da je u „Oluji“ ubijeno je 2.615 ljudi. Na evidenciji „Veritasa“, nalaze se imena 1.975 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i posle, od čega 1.198 civila, a među njima 515 žena i 12 dece. Oko 1.500 pripadnika SVK je zarobljeno, a oko 40 se još nalazi u hrvatskim zatvorima. Krajina je opustošena, opljačkana pa porušena i zapaljena. Nisu pošteđeni ni crkveni, kulturni, istorijski srpski, kao i spomenici iz Drugog svetskog rata. Srpski narod i dvanaest godina posle tragedije tumara daleko od svojih domova širom sveta i poručuje da mu je već dosta muka i jauka.

Agonija još traje

Sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir za „Vesti“ kaže da agonija Srba iz Hrvatske još uvek traje. Od oko 280.000 Srba koliko ih je iz Hrvatske prognano, na svoja ognjišta se vratilo svega 60.000, nešto manje ih je otišlo u treće zemlje, 20.000 je u progonstvu umrlo, a samoubistvo je izvršilo više od 2.000 ljudi.
– Svi odgovori i sporazumi koje je Hrvatska potpisala nisu dali nikakav rezultat. Povratka u Hrvatsku nema – kaže Budimir.

Za istoriju je ostao izveštaj kanadskog pukovnika Andreja Leslija, šefa štaba UN-a u Kninu, u koji je napisao: „…Više od 2.000 granata palo je samo na Knin tokom prvog dana. Taj je grad spao sa 35.000 stanovnika na 500 živih i 500 mrtvih. Potom su potpuno opljačkali grad, dok je većina stanovništva u strahu pobegla… Ponašanje hrvatskih vojnika je bilo užasno… To mora da je bila vladina politika“, izvestio je Lesli.