Tadić: Početak pregovora sa EU 2012. bio bi istorijski čin

Lider Demokratske stranke i predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da bi istorijski čin i najviše postignuće države bilo ukoliko bi početkom 2012. godine počeli pregovori o ulasku Srbije u EU.
Tadić je, na sednici Glavnog odbora DS u Beogradu, rekao da posle hapšenja Ratka Mladić ta stranka i sve državne institucije svu svoju snagu treba da usmere na aktivnosti ka dobijanju datuma početka pregovora o ulasku Srbije u EU.
– Molim vas da svu svoju ličnu energiju unesete u ostvarivanje tog cilja- poručio je Tadić članovima GO DS i napomenuo da će u narednom periodu biti iskušenja i pritisaka.

On je istakao da Srbija ništa ne čini zbog pritisaka već iz svojih najdubljih interesa, dodajući da će početak pregovora sa EU imati pozitivne kosekvence po život građana Srbije.
Tadić je dodao da je saradnja sa Hagom, koja je bila jedna od najbolnijih pitanja Srbije, pred završetkom, i da će Goran Hadžić, jedini haški begunac uskoro biti uhapšen. On je dodao i da Srbija to čini zbog sebe, budući da na taj način ima priliku da uspostavi pomirenje u regionu i stabilnosti svih društava.

– Jedini motiv koji nas je vodio jesu moralne vrednosti ispunjavanja zakonskih obaveza i spremnost na pomirenje- rekao je lider DS i ponovo odbacio tvrdnje o političkim kalkulacijama u vezi momenta hapšenja Ratka Mladića.

„Cilj otvaranje novih radnih mesta“

Tadić je izjavio danas da će država u narednom periodu učiniti sve kao bi prostor za investicije u Srbiji učinila maksimalno atraktivnim u cilju otvaranja novih radnih mesta.
Tadić je, obraćajući se članovina Glavnog odbora DS istakao da je borba za radna mesta u celom svetu najtvrđa i najkompleksija, navodeći da će i on i premijer Srbije Mirko Cvetković i druge državne institucije učiniti sve kako bi ta borba bila i uspešna.

“Mi smo posle krize izgubili mnogo radnih mesta, i moja greška je što na pocetku krize nisam izašao pred građane i rekao da nisu svi naši ciljevi ostvarivi. To je moja greška i preuzimam odgovornost za to“, rekao je Tadić.
Prema njegovim rečima, velika je stvar što je uprkos krizi i mnogobrojnim štrajkovima u društvu očuvana stabilnost.
Tadić je rekao da Srbija posle ekonomske krize nije finansijski “kolabirala“, iako i dalje postoje pretnje nad ekonomijom Srbije.

„Moja najveća greška je što nisam odmah na početku ekonomske krize izašao pred građane i rekao im da je kriza toliko duboka i teška i da naši planovi sa kojima smo izšli pred građane nisu ostvarivi u vremenu koje dolazi. To je moja greška i preuzimam odgovornost“, rekao je Tadić.

Tadić je rekao i da je vlast pogrešila što je građanima obećala bržu izgradnju puteva.

„Gradimo više i brže nego ikada u istoriji, ali mnogo sporije nego što smo obećali građanima“, rekao je predsednik Srbije.
On je izrazio uverenje da će do kraja ove godine biti otvoren severni krak Koridora 10, a do kraja 2012. ili početkom 2013. južni i jugoistočni krak, napomenuvši da i „mostovi dobro napreduju“.
Lider DS-a je naveo da su u toku pregovori o stranim investicijama u Srbiju koje bi mogle da iznose i do dve milijarde evra.

Tadić: Morao sam da objašnjavam „neobične štrajkove“
Predsednik Tadić je rekao da se Srbija u proteklom periodu suočavala ne samo sa štrajkovima radnika nego i sa „političkim štrajkovima glađu, štrajkovima žeđu nekih opozicionih lidera“, koji su, kako je rekao, “ vrlo neobični“.
„Nijedno društvo nije imalo takvu vrstu iskustva i meni je zapalo kao predsedniku Srbije da na međunarodnom planu objašnjavam tu neobičnost“, kazao je Tadić na sednici Glavnog odbora DS u Beogradu.
„Trudio sam se da to objasnim tako što ću sačuvati kredibilitet Srbije, ali i dignitet onoga koji je štrajkovao“, rekao je Tadić.