Sva srpska pamet

Na inicijativu povratnika iz inostranstva, naucnika i nastavnika koji su doktorirali i radili na prestižnim svetskim univerzitetima, u Beogradu je 2000. godine, zajedno sa grupom naucnika i strucnjaka sa srpskih univerziteta naucnoistraživackih i ostalih organizacija formiran GEPS (Grupa eksperata za prosperitet Srbije). Ova nestranacka, nevladina i neprofitna organizacija pred sebe je stavila ambiciozan, ali i uzvišen cilj: objedinjavanje ekspertskih potencijala Srbije i srpskog naroda.
Ova organizacija je nastala kao izraz potreba i odgovor na izazove i prilike koje se pružaju Srbiji i njenom narodu.
Predstavlja izraz težnji za postizanje jedinstva našeg naroda u, za svaki narod vitalnim oblastima; duhovnosti, nauci, obrazovanju, zdravstvu, privredi, ekonomiji, kulturi i sportu. Formiranjem GEPS-a je, kako mnogi u dijaspori i matici tvrde, otklonjena nepravda koju je naš narod decenijama sam sebi nanosio i pružao priliku drugima da to cine. Ne zaboravimo cinjenicu da bi u nesrecnom scenariju, u kojem bi još milion i po Srba napustilo zemlju, broj pripadnika našeg naroda u matici i dijaspori bio jednak. Dakle, GEPS veruje da su odgovornost, ali i zadovoljstvo rada na svima: onima u matici i onima u dijaspori.
Ekspertom smatrajuci svakog onog coveka koji je vrhunski u oblasti kojom se bavi, bilo da je to nauka, kultura, biznis, sport, GEPS je stvorio bazu podataka sa više od 5 000 imena Srba, naših prijatelja i partnera. Baza podataka sa projektima na kojima bi ovi eksperti radili za sada je manja. Medutim, kljuc je opet u prvoj bazi. Upravo su ti ljudi oni koji ce pomoci Srbiji da jedinstveno, strucno koordinirano i ravnopravno nastupa na svetskom tržištu projekata, konkursa, sponzorstava i donacija. Takode, briga za upucivanje mladog naraštaja na naucna, kulturna i sportska usavršavanja i, još važnije, njihov ostanak u okvirima srpskog miljea jedan je od prioriteta GEPS-a.
Do sada preduzimane akcije bile su uglavnom deklarativne prirode, bez mnogo kredibiliteta. Dijaspora želi da pomogne, ali pomoc se daje deci bez roditelja, ranjenicima i starim osobama. Nikako radno sposobnom stanovništvu. Kljucna rec svih buducih odnosa je partnerstvo. Po definiciji, odnos u kojem strane uzajamno zadovoljavaju sopstvene potrebe i interese. Pravilno shvatanje ovoga modela Srbiji ce na raspolaganje staviti neslucene resurse znanja, ekspertiza, kreativnosti, kontakata i ljubavi. Ali, resursi Srbije se takode moraju otvoriti pred dijasporom i svima onima koji u njoj vide prijatelja i jednakovrednog partnera. Pružimo im sigurnost uloga, mogucnost da rade i zarade, ali i da demokratski odlucuju o sudbini zemlje koju vole i poštuju. Ne zaboravimo, radi se o onima koji su svoje vrhunske naucne rezultate postizali u najvecim svetskim laboratorijama, predavali na katedrama najpoznatijih svetskih univerziteta, postizali poslovne uspehe na nemilosrdnom tržištu, izlagali u prestižnim galerijama, nastupali u elitnim koncertnim dvoranama, mamili aplauze na najvecim sportskim borilištima.
Ozdravljenje univerziteta i nauke je dužnost, ali i pravo svih nas i matice i dijaspore. Naglasimo, pravo. Nedopustivo je iz ovoga sudbinskog procesa izostaviti one Srbe, naše prijatelje i partnere koji su upravo medu onima koji velike svetske univerzitete i naucne ustanove cine velikim. Neprekidno prisustvo u Srbiji „srpske pameti“ rasejane po svetu moguce je jedino kroz okvire Srpskog virtuelnog univerziteta. Današnje tehnologije nam omogucavaju da, recimo, profesor iz Cikaga ili Stokholma bude mentor za izradu magistarskog rada u Beogradu i da, putem telekonferensinga, bude prisutan i na odbrani toga rada. U šali kažu da jedina stvar koju je danas nemoguce obaviti posredstvom „ucenja na daljinu“ jeste ucešce u zakusci po uspešno obavljenoj odbrani.
Ishodište prosperiteta su nauka i obrazovanje i upravo zato je medunarodni kongres „Nauka i obrazovanje u uslovima tranzicije u Srbiji“, koji ce se uz ucešce velikog broja predavaca sa svetskih univerziteta, ustanova i firmi održati u Beogradu od 14. do 18. juna, izabran za zvanicni pocetak. Tih dana ce Srbiji biti predstavljena najbolja svetska naucna i univerzitetska praksa, pruženo ohrabrenje da razmišlja na nov nacin.