Strance teraju propisi i korupcija

Izuzetno visoki troškovi gradnje, duge i skupe procedure za dobijanje građevinskih dozvola teraju strane investitore iz Srbije, koji radije ulažu u Poljsku ili Mađarsku, kaže za „Vesti“ Branko Pavlović, savetnik malih akcionara i bivši direktor Agencije za privatizaciju.
Poslednji izveštaj Saveta stranih investitora u SCG potvrđuje Pavlovićeve reči, jer se među razlozima za nedovoljan priliv stranog kapitala, navode visoki troškovi gradnje i posebno neregulisani imovinsko-pravni odnosi, koji vladaju u našoj zemlji.
– Stranci teško mogu da shvate da u Srbiji nije moguće kupiti zemlju, dakle nije moguće postati vlasnik, nego samo korisnik. Drugim rečima kupuju se zgrade, čardak ni na nebu ni na zemlji – kaže Pavlović.

Oterani od „Kolubare“

Nejasni propisi i nedefinisani pravni odnosi oterali su strane investitore, koji su hteli da kupe „Kolubaru Gas beton“ i „Srbijanku“ iz Valjeva, tvrdi Branko Pavlović.
– Reč je o neprocenjivoj šteti, jer bi na taj način posao dobile na hiljade kooperanata i voćara u Valjevu, sa „Kolubarom“ je slična situacija – kaže Pavlović
Aleksandar Vlahović ocenjuje da država ne čini mnogo da olakša dolazak stranih investitora.

Prema njegovim rečima, strancima smeta monopol države nad građevinskim zemljištem, a još više ih brine što nemaju sigurnost i strahuju ko će im pokucati na vrata, opštinari, gradske vlasti ili neko treći.
Pored ovih, strancima smetaju i tenderi za privatizaciju, jer su im nedovoljno jasni.
– Uvidom u dokumentaciju od 10 tendera, bar sedam je sumnjivih ili nedovoljno jasnih. To ozbiljne investitore plaši, jer oni samo žele čistu situaciju i privatno vlasništvo nad zemljom – ističe Pavlović.
Kao primer on navodi slučaj privatizacije cementare u Kosjeriću, koju su kupili Grci. Kada je prodata u ugovoru je pisalo da će vlasnik moći da investira iz tekućih sredstava preduzeća koje je kupljeno, što znači da investicija i ulaska svežeg novca iz inostranstva nema.

Profesor Danijel Cvjetičanin kaže da u SCG postoje ogromne prepreke za ulazak ne samo stranog kapitala, nego i strah i bojazan za domaće investitore.
– Ugovori o kupoprodaji su veoma nejasni i za stručnjake, zemljište je skupo, a najveća prepreka je korupcija. Sve to plaši i domaće investitore, koji ne žele da ulažu. U poslednjih dvesta godina Srbija nije uradila ništa čime bi privukla strani kapital, tako da ne verujem da će i sada bilo šta uraditi – kaže Cvjetičanin.
Aleksandar Vlahović, bivši ministar privrede i privatizacije, kaže da je zahtev stranih investitora da budu vlasnici zemlje, koji su kupili, a ne samo korisnici potpuno jasan, te da Srbija mora što pre izmeniti Ustav, koji će to regulisati.