SRPSKA UDRUŽENJA TRAŽE PRAVO DA ORGANIZUJU IZJAŠNJAVANJE O USTAVU SRBIJE

SRPSKA UDRUŽENJA TRAŽE PRAVO DA ORGANIZUJU IZJAŠNJAVANJE O USTAVU SRBIJE

GLASANJE LUKSUZ ZA RASEJANJE

• Putovanje od sto kilometara do konzulata zbog referenduma za mnoge naše građane predstavlja luksuz, rekao je Božo Grozdanić, predsednik Kulturnog centra u Hanoveru

Omogućavanje dijaspori da se izjasni na referendumu o novom Ustavu Srbije, ponovo je među našim ljudima izazvao diskusiju kao i 2004. godine, kada je rasejanje po prvi put biralo predsednika Srbije. Među prvima reagovao je i predsednik Srpskog kulturnog centra u Hanoveru Božo Grozdanić, koji je veliki protivnik prakse da se glasačka mesta otvore samo u konzulatima Srbije.
Kada govori o ovoj temi Grozdanić prvenstveno misli na područje severne Nemačke, ili preciznije rečeno konzularno područje konzulata Srbije iz Hamburga, koje dobro poznaje. Međutim, uveren je, a po njegovom mišljenju to su pokazali i izbori 2004, da ni u drugim delovima Nemačke, Evrope i sveta situacija oko organizovanja nije bolja.
– Da bi građani mogli da ostvare svoje biračko pravo, glasačka mesta treba da se otvore i u našim udruženjima po većim mestima – bar u gradovima u kojima su postojali konzulati nekadašnje SFRJ- kaže Grozdanić.

Predsednik Srpskog kulturnog centra u Hanoveru mišljenja je da bi se glasačko mesto trebalo da otvori u njegovom udruženju , a prema njegovim rečima u udruženju su spremni da „odrade taj posao“.
– Pitam se koliko je to ljudi, u ovoj krizi, spremno da iz Getingena, Braunšvajga, Vlfsburga, Osnabrika i niz drugih mesta koja gravitiraju Hanoveru, putuju u Hamburg radi promene Ustava.
– Putovanje preko sto kilometara uz današnje cene, za mnoge naše građane predstavlja luksuz. Mi u dijaspori sve moramo da plaćamo, a to nas dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na građane u zemlji, ili čak i one u dijaspori koji stanuju u gradovima u kojima su konzulati. Nezaposleni građanin u Beogradu ili njegov zemljak iste sudbine u Hamburgu, prošetaće do konzulata, zaokružiće šta hoće i to ga ništa ne košta. NJihov nezaposleni zemljak iz Braunšvajga, naprosto nema 50 evra za voznu kartu do Hamburga – mišljenja Grozdanić, koji na organzatore apeluje da izlazak na referendum omoguće što većem broju naših građana koji svoj hleb zarađuju u inostranstvu.

Dvojno državljanstvo

– Osobe sa dvojnim državljanstvom i koje nikad nisu glasale u matici, dakle, nisu na tamošnjem spisku, takođe mogu da se prijave i popune formular do ponedeljka u 17 sati. Formulare ćemo primati sve dok ne dođe vreme za slanje – upućuje konzul Pavić.

Osim mogućnosti glasanja „za“ ili „protiv“ Ustava postoje i primedbe na brzinu kojom se sve to radi. Mnogi smatraju da je glasanje za ustav u dijaspori ustvari glasanje za nešto što se ne poznaje, jer prednacrt ustava javnosti u dijaspori uopšte nije bio dostupan, pa se prema njima, postavlja pitanje čemu glasanje za nešto što se ne poznaje.
– Sve to više liči na onu „kadija te tuži, kadija ti sudi“, nego na ostvarivanje nekog demokratskog prava. Prednacrt ustava trebalo je dati na dužu javnu diskusiji, a zatim izjašnjavanje organizovati na sve uobičajene načine, pa čak i internetom – mišljenja je Vladimir Pavlović, član Migracionog odbora u Hanoveru.

U Francuskoj spremni

S druge strane u Francuskoj naši ljudi se već organizaciju za predstojeće glasanje o najvišem državnom aktu Srbije.
– Mi u ambasadi dobro smo se organizovali za referendum o Ustavu Srbije, koji će biti održan 28. i 29. oktobra i ne očekujemo veće probleme, osim što je kratak rok za prijave, odnosno za upis novih birača. Na prošlim izborima, u Francuskoj je bio veliki odziv naših ljudi, a i stasale su nove generacije, pa je ovo dobra prilike da se svi izjasne – rekao je ambasador Srbije Predrag Simić pred tridesetak okupljenih aktivista na sastanku na sastanku, koji je organizovao predsednik Pariske skupštine dijaspore i poverenik Mića Aleksić.
Jedina tema sastanka bio je dogovor u vezi predstojećeg referenduma o Ustavu Srbije, a svi predstavnici udruženja na brojna pitanjima dobili su odgovore od konzula Siniše Pavića.
– Ovaj trenutak je novi „peti oktobar“. Potreba je da se Srbija ustavno konstituiše, jedino što na tom putu moramo savladati kratkoču rokova. Obaveza nam je da pružimo mogućnost za glasanje svim sunarodnjacima koji su do sada glasali i koji se nalaze na biračkim spiskovima, ali i onim koji do sada, iz raznih razloga, nisu ostvarili to pravo – izneo je Pavić.
Ambasada Srbije u Parizu, pomerila je rok za predaju prijava, odnosno, popunjavanje formulara, do ponedeljka u 17 sati, a u tu svrhu na usluzi će biti ambasada, konzulat, prostorije Skupštine dijaspore, Kulturni centar, crkva, putničke agencije, restorani, prodavnice, odnosno sva mesta gde se mogu sresti naši ljudi.
– Dakle, ko nije na spisku, a želi da glasa, imaće formular za prijavu. Naša ideja je da referendum bude što uspešniji – zaključio je Pavić.

Potrebna dokumentacija

– Da bi neko prisustvovao referendumu za Ustav, a ukoliko nije na postojećem biračkom spisku sada treba da se prijavi. Uz zahtev koji treba da se potpiše, naši državljani treba da poseduju važeći pasoš Srbije, neku od francuskih boravišnih prijava, kao i jedinstveni matični broj – objašnjava konzul Pavić.
On ističe da će se ceo proces izjašnjavanja provoditi kao na prošlim predsedničkim izborima.
– A i ako neko ni posle toga ne bude na biračkom spisku, treba da zna da će tu mogućnost moći da stekne u nekoj drugoj prilici. Uostalom, državni organ ne može nekome oduzeti pravo na glasanje – kaže konzul.

Iz čikaga čestitke Koštunici

članovi Kongresa srpskog ujedinjenja u SAD koji imaju pravo glasa izaći će u čikagu na referendum o novom Ustavu Srbije, saopšteno je iz te organizacije.
– Kongres srpskog ujedinjenja pozdravlja istorijski čin jednoglasnog usvajanja Predloga novog Ustava Republike Srbije na sednici Skupštine Srbije 30. septembra 2006. godine i čestita premijeru Vojislavu Koštunici i predsedniku Borisu Tadiću na zajedničkim naporima i uspešno obavljenom poslu – navodi se u saopštenju Kongresa.