SRBIJA PUNA LAŽNIH DINARA

Najčešće se falsifikuje novčanica od 1.000 dinara jer je najlošijeg kvaliteta. Lažnjak prolazi u trafikama i noćnim klubovima

Pažnja, lažnjaci kruže po radnjama!
Građane Srbije su nepažnja i neznanje prošle godine koštali oko 30 miliona dinara! Trafike, noćni klubovi, ali i trgovačke radnje i marketi bili su meta prevaranata, pa su im oni prošle godine poturili oko sedam miliona lažnih dinara. Lažne devize u promet su najčešće puštane na stočnim pijacama, pa je u opticaju otkriveno između 60.000 i 70.000 lažnih evra i oko 200.000 američkih dolara. Međutim, i u ovoj godini mnogi se žale na veliki broj falsifikata.

– Deo tog novca stiže u MUP, a deo u Narodnu banku, gde se deponuje i uništava. Pre dve godine otkrivene su dve grupe falsifikatora i jedna fabrika i od tada je smanjen obim lažnog novca. Sada se dešava da mladi koji se dobro snalaze s računarima odštampaju novčanice i posle ih rasturaju po radnjama i drugim mračnim mestima.

Najviše u prometu ima novčanica od 1.000 dinara jer su one najlošijeg kvaliteta – objašnjava Zoran Kovačević, zamenik načelnika Odeljenja za suzbijanje imovinskih delikata u MUP.

Lažni evri u promet najčešće dospevaju preko stočnih pijaca, gde su najčešće žrtve seljaci koji prodaju stoku.

– Poslednji primer je jedan seljak koji je za svinju dobio 500 lažnih evra. Prevaranti za 1.000 ili 1.500 evra kupuju stoku od seljaka, koji taj novac čuvaju u slamaricama. često prođe dosta vremena pre nego što neku od tih novčanica upotrebe i otkriju da su lažne, pa je teže otkriti prevarante – kaže Kovačević.

U NBS priznaju da se novčanica od 1.000 dinara najčešće falsifikuje, ali ne zbog njenog lošeg kvaliteta.

– Apoen od 1.000 dinara ima zaštitu koja se proverava vizuelnim putem i dodirom. Najčešće se falsifikuje zato što je falsifikatorima ekonomski isplativa, pošto, s obzirom na njenu vrednost, nije teško pustiti je u opticaj – kažu u NBS.

Kako prepoznati lažne novčanice

1.000 dinara – po hologramu i debljini papira *
5.000 dinara – po hologramu i debljini papira
100 dolara – mogu prepoznati samo stručnjaci u NBS
200 evra – može da prepozna policija i stručnjaci u NBS

*Deblje su falsifikovane

Zelembaći i litvanski evri

Kovačević ističe da su se pre dve godine na bankomatima pojavili lažni dolari, posle čega je NBS zabranila da se devize podižu na taj način.

– Novčanica od sto dolara je toliko dobro falsifikovana da je mogu prepoznati samo stručnjaci u NBS, dok građani i policija to nisu u stanju. Zbog toga se prilikom otkupa ove novčanice u menjačnicama obavezno uzimaju podaci od prodavca. Građani ne mogu da otkriju ni lažnu novčanicu od 200 evra, pošto je dobro urađena i prema nekim informacijama dolazi iz Litvanije – ističe Kovačević.