Srbija danas slavi Dan državnosti

Srbija će danas nizom svečanosti i u prisustvu državnog vrha zemlje proslaviti Dan državnosti, 15. februar, a centralna manifestacija biće održana u Domu Narodne skupštine.

Tom prilikom, predsednik Srbije Boris Tadić uručiće istaknutim pojedincima i ustanovama odlikovanja za naročite zasluge u oblasti sporta, kulture, bezbednosti, medicine, nauke…

Predsednik je odlikovao 17 zaslužnih pojedinaca i institucija, medju kojima tenisera Novaka Djokovića, pozorišnog reditelja Dejana Mijača, teatrologa Jovana ćirilova, Akcioni tim za lociranje i hapšenje haških begunaca, Srpsko lekarsko društvo, Istraživačku stanicu Petnica, doktora Miodraga Stojkovića, kao i pojedine pripadnike Žandarmerije, Sektora za vanredne situacije MUP i Vojske Srbije.
Na svečanosti će, kako je Tanjugu potvrdjeno u Vladi Srbije, osim predsednika Tadića, besede imati Novak Djoković i Jovan ćirilov.
Centralnu manifestaciju obeležavanja Dana državnosti otvoriće predsednica parlamenta Slavica DJukić Dejanović, koja će u holu Doma Narodne skupštine otvoriti izložbu „Ustavi Kneževine i Kraljevine Srbije“.
Jedan od eksponata biće i replika Sretenjskog ustava, koja će ostati trajno izložena u parlamentu.
Svečanost u Domu Narodne skupštine će direktno prenositi Radio-televizija Srbije.
Prigodne svečanosti će danas, u sklopu obeležavanja Dana državnosti, takodje biti održane u Orašcu i Topoli.
Premijer Mirko Cvetković položiće lovorov venac vlade i, uz visoke državne i vojne počasti, odati poštu voždu Karadjordju u crkvi Svetog Djordja na Oplencu u Topoli.
Izaslanik Vlade Republike Srbije, ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković položiće lovorov venac vlade u Marićevića jaruzi u Orašcu, gde je 1804. godine podignut Prvi srpski ustanak.
U susret Danu državnosti u Beogradu i Novom Sadu priredjene su izložbe „Srbija na karti Evrope i sveta“, „Srbija – trajanje i pamćenje: izbor dokumenata iz Arhiva Srbije“ i „Za ljubav otadžbine – patriotizam u srpskoj kulturi 18. veka“.
Dan državnosti Srbije slavi se na Sretenje u znak sećanja na 15. februar 1804. godine, kad je u malom šumadijskom mestu Orašcu počela borba za konačno oslobodjenje od petovekovnog robovanja pod Turcima.
Istog datuma, na Sretenje, 1835. godine, knez Miloš Obrenović proglasio je prvi srpski ustav, koji je smatran za jedan od najliberalnijih i najmodernijih u Evropi tog vremena.
Ovaj datum je uzet kao početak stvaranja moderne srpske države i kao nacionalni praznik se slavi od 2001. godine.

Marković: Danas slavimo dostojanstvo i samopoštovanje
Dan državnosti i 208. godišnjica Prvog srpskog ustanka obeleženi su danas u Marićevića jaruzi kraj Orašca, odakle je vožd Kardjordje poveo ustanike na oslobodjenje od osmanlijske vlasti.
U ime Vlade Srbije venac na spomen obeležje položio je ministar kulture i informatičkog društva Predrag Marković, koji je istakao da su dostojanstvo i samopoštovanje ono što mi danas slavimo.
Marković je podsetio na istorijske činjenice vezane za borbu srpskog naroda protiv Turaka početkom 19 veka, i naglasio značaj donošenja Sretenjskog ustava iz 1835. godine.
On je istakao da je to bila odluka da Srbija pripadne civilizaciji na čijoj teritoriji živi i kojoj doprinosi, odnosno Evropi.
Marković je podvukao i da je Srbija tako postupila, iako mnogi u Evropi „nisu smatrali da baš Srbija treba da dobije moderan ustav i parlamentarnu demokratiju“.
„Srbija je pokazala u tom trenutku odlučnost za sebe…i mi danas slavimo tu odlučnost“, rekao je Marković.
Ministar je naglasio da nacionalni praznik služi i da sebi obezbedimo državu koju čine institucije koje čuvaju vrednosti, ali da je čine pre svega pojedinci koje te vrednosti prepoznaju i nose sa sobom.
Vladika šumadijski Jovan, uz sasluženje sveštenstva šumadijske eparhije, održao je pomen ustanicima iz 1804. godine.
Održan je i prigodan kulturnoumetnički program, a okupljenima se obratio i princ Aleksandar Karadjordjević koji je rekao da su Orašac i Oplenac simbol moderne srpske države i slobode.
On je dodao i da je srpski narod u temelj evropske civilizacije uneo ne samo svoje heroje, svece i mučenike, nego i umetnost, nauku, ideje i ideale svojih najboljih sinova.

Markovich: Šta je praznik, a šta vašar
Obeležavanje Dana državnosti i godišnjice Prvog srpskog ustanka u Marićevića jaruzi kraj Orašca i ove godine su ekstremno desne grupe iskoristile kao priliku za manifestovanje svojih stavova, a ministar kulture Predrag Marković im je uzvratio da je to što rade – običan vašar.
Njegovo obraćanje u ime Vlade Srbije, naime, sve vreme je vikom i skandiranjem haškim optuženicima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću ometala grupa okupljenih sa zastavama pokreta Naši, Obraz i Srpski četnički pokret.
Iz te grupe skandiralo se haškim optuženicima, a vlast optuživala za izdaju Kosova i upropašćavanja države.
„Mi danas ne slavimo samo datum, mi slavimo vrlinu i hvala onima koji u tome pomažu. Zahvaljujem i onima koji znaju šta je praznik, a šta vašar, jer vašari služe za izlivanje strasti, reagovao je Marković.