Srbi u dijaspori o predstojećim predsedničkim izborima u Srbiji

Dijaspora glasa za demokratsku opciju

U svetu ima od tri do 3,5 miliona Srba, od kojih više od pola miliona ima pravo glasa, a prema nekim procenama pominje se broj od 750.000. To su punoletne osobe, koje su državljani Srbije i nalaze se u srpskim biračkim spiskovima. Samo neki od njih dolaze u maticu da glasaju.
Iz Ministarstva za dijasporu kažu da se zbog toga dobrim delom može objasniti konstantno veliki broj apstinenata na izborima. „Glasanje se vrši u onim diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) gde se za glasanje prijavi minimum 100 glasača. Birači često moraju putovati do DKP i po više stotina, u nekim zemljama hiljada kilometara da bi ostvarili svoje biračko pravo“, kaže za Danas državna sekretarka Ministarstva za dijasporu Neda Maletić. Prema njenim rečima, dijaspora je pokazala na ranijim izborima da glasa za kandidate demokratske opcije u Srbiji.

Evidentiranje do 30. decembra

Državljani Srbije u dijaspori koji su upisani u birački spisak biće evidentirani za glasanje ako do 30. decembra u ponoć dostave lične i podatke o prebivalištu najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Srbije u inostranstvu. Podatke mogu da dostave lično, poštom, faksom i elektronskom poštom (e-mail), rečeno je na sednici RIK u subotu uveče. Državljani Srbije koji imaju prebivalište u Crnoj Gori podatke će dostavljati RIK-u, jer Srbija nema diplomatsko-konzularno predstavništvo u toj zemlji.

– To je i razumljivo s obzirom na činjenicu da se najveći broj tog velikog biračkog tela u inostranstvu našao kao posledica velikog odliva mlađih generacija tokom devedesetih godina prošlog veka. Takođe, život u razvijenim demokratijama, dobra informisanost o dešavanjima u Srbiji, spoljnoj i unutrašnjoj politici, verovatno doprinose tome da dijaspora glasa za one opcije koje na najbolji način mogu da afirmišu Srbiju – navodi Maletićeva i podseća da se na poslednjim izborima u evidenciji našlo više od 32.000 birača, „što je napredak u odnosu na 2004. godinu kada ih je bilo oko 10.000“

Mediji u dijaspori za vladajuću koaliciju

član predsedništva Liberalno-demokratske partije Zoran Ostojić smatra da broj glasova u dijaspori nije veliki i da ti glasovi neće u velikoj meri uticati na političke partije, „ali nam znače“. Ostojić navodi da se do glasova iz dijaspore ne dolazi političkom kampanjom, jer ne postoji mogućnost da stranke vrše kampanje te vrste po svetu. On ističe za naš list da država kontroliše medije u dijaspori i da će zbog toga oni raditi u korist vladajuće koalicije, a ne LDP-a.

– Omasovljenju glasanja u dijaspori može doprineti i mogućnost da se glasa i van DKP, na lokacijama gde se za to steknu potrebni i zakonom predviđeni uslovi. Zasad je ta mogućnost ostvarena samo u Vićenci u Italiji. Svoje biračko pravo na ovom mestu iskoristilo je oko 400 od skoro 700 prijavljenih birača, što je jedan od najboljih odziva u inostranstvu – zaključuje državna sekretarka Ministarstva za dijasporu Neda Maletić.
član Glavnog odbora Demokratske stranke Srbije đorđe Mamula kaže za Danas da toj političkoj partiji znače glasovi svih građana u Srbiji, ali i van nje. Kako objašnjava, planovi o pridobijanju glasova iz dijaspore su unutrašnja stvar stranke i „o tome ne govorimo javno“, a odluke će se doneti kada se raspišu izbori.
– Naša stranka je delovala, ali će i dalje delovati svojom politikom na Srbe iz dijaspore, jer je za nas svaki glas bitan – objašnjava Mamula. Portparolka Demokratske stranke Jelena Marković podseća da je na prethodnim parlamentarnima izborima DS pobedila u dijaspori.
– DS nije vodila posebnu kampanju za dijasporu, tako da to nećemo učiniti i na predstojećim predsedničkim izborima – naglašava Markovićeva za naš list i ukazuje da je ta politička stranka pobedila na parlamentarnim izborima, jer je to „prirodna posledica promene stukture dijaspore“.
– U inostranstvu ima mnogo mladih Srba koji su otišli iz naše zemlje za vreme Miloševićevog režima i koji glasaju za nas – navodi portparolka DS. Ona dodaje da DS ima strategiju za probleme dijaspore i utiče na njihovo rešavanje.
– Budući da se nadamo pobedi na predsedničkim izborima, verujem da dijaspora neće pogrešiti i da će glasati za DS, kao i matica – zaključuje Jelena Marković.
Bivši pomoćnik ministra za dijasporu i funkcioner Srpskog pokreta obnove Miodrag Jakšić ističe da je za vreme njegovog mandata ovo Ministarstvo uputilo predlog za izmenu i dopunu Zakona o izboru narodnih poslanika u cilju poboljšanja izbornog prava Srba u dijaspori, „ali odgovor nismo dobili“. On kaže za Danas da postoje višestruki problemi sa kojima se suočava dijaspora kada je reč o izbornom procesu.
Srbi u dijaspori nemaju dovoljno biračkih mesta, a neka od njih su veoma udaljena od mesta u kojima ti ljudi žive. Mi smo pokušali da sprovedemo ideju o otvaranju novih biračkih mesta pri crkvama ili privrednim objektima, ali nažalost i od toga ništa nije bilo – objašnjava Jakšić, dodajući da je to „stvar“ Srbije i zemlje koja bi trebala da omogući glasanje našim ljudima u inostranstvu. On, takođe, navodi da je i registracija dijaspore na niskom nivou, jer osobe koje privremeno borave u inostranstvu moraju da se odjave sa biračkog spiska u Srbiji i prijave na spisak mesta u kojem borave. Prema njegovim rečima, glasanje poštom koje je moglo da se obezbedi, nije urađeno, „iako takav vid glasanja, čak i pitem elektronske pošte, druge države omogućavaju svojim građanima koji su van zemlje“.