Sramota

Uredba Saveta ministara SCG kojom se Nataši Mićić, Dragoljubu Mićunoviću, Zoranu Živkoviću, Goranu Svilanoviću, Milu đukanoviću i Svetozaru Maroviću garantuje da će po smenjivanju ili isteku funkcije dobiti doživotne diplomatske pasoše je kriminalno delo, tvrde za Kurir pravnici i stručnjaci iz oblasti diplomatije.

Milenko Radić iz Fonda za razvoj demokratije tvrdi da je ovakva Uredba doneta da bi funkcioneri zaštitili sami sebe kada napuste svoje položaje.

– Ovo je skandalozna uredba. Pri njenom donošenju nije vođeno računa o zakonu. Jedina institucija koja može da opovrgne Uredbu je Sud državne zajednice, koji još uvek ne postoji. Savet ministara ne želi da formira Sud SCG, jer bi ova i slične odluke bile poništene.
SCG je prilikom prijema u SE potpisala konvenciju o ljudskim pravima, ali ona nije ratifikovana u skupštini zajednice.
Zbog toga je nemoguće podneti prijavu sudu u Strazburu – tvrdi Radić i dodaje da Skupština SCG namerno odugovlači po pitanju konvencije o ljudskim pravima.

Beogradski advokat Sava Anđelković tvrdi za Kurir da će lično, pred Ustavnim sudom Srbije, pokrenuti inicijativu za ocenu ustavnosti Uredbe Saveta ministara. Prema njegovim rečima, Uredba nema uporište u Ustavu.

– Prema Ustavu Srbije, svi građani su jednaki pred zakonom i niko ne može biti jednakiji. Ova uredba pokazuje da Srbija nije pravna država, već država po potrebi njenih organa, koji koristeći položaj žele da prigrabe ličnu korist. Ovakvo ponašanje nije dobro ni za političke partije kojim ovi funkcioneri pripadaju, jer pokazuje da na vlast nisu došli rukovođeni državnim interesom, već željom da lično profitiraju. Tako se ponašala politička nomenklatura Slobodana Miloševića, a pokazalo se da ni DOS nije ništa bolji – ističe Anđelković.

Šta kaže Uredba

Prema Uredbi, koja je stupila na snagu, predviđeno je da će se „po prestanku funkcije izdati diplomatski pasoš“ predsedniku skupštine SCG, ministru spoljnih poslova SCG, predsedniku države članice SCG i predsedniku vlade članice SCG.
Ova uredba Saveta ministara SCG objavljena je u najnovijem Službenom listu SCG broj 37/2003. Na ovu skandaloznu odluku vlasti prvi je ukazao beogradski Fond za razvoj demokratije.

– Takav institut izdavanja pasoša nije postojao ni u vreme Josipa Broza. Ovo je nedopustivo kriminalno delo – ističe u izjavi za Kurir Mirko Manojlović, diplomata sa 30 godina iskustva i rada u diplomatskim predstavništvima Milana, Tirane i Pekinga.

Prema njegovim rečima, ovakva uredba protivna je Zakonu o putnim ispravama, koji predviđa izdavanje diplomatskih pasoša važnosti najduže do pet godina.

– Država je oduvek izdavala diplomatske pasoše istaknutim ličnostima iz oblasti umetnosti, književnosti i drugim ličnostima koje doprinose ugledu zemlje u inostranstvu. Najveća inflacija izdavanja diplomatskih pasoša bila je u vreme Miloševića, kada ih je za nekoliko godina izdato oko 11.000. Među nosiocima takvog pasoša tada je bila i pevačica Zorica Brunclik i još neke zvezde estrade.
Nekada su i penzionisane diplomate bile u mogućnosti da dobiju diplomatski pasoš, ali to je ukinuo Milan Milutinović kada je bio na mestu ministra inostranih poslova. Ukinuo je i diplomatske pasoše za članove porodica diplomata, ali ne i za svog sina koji je studirao u Londonu. Sada se takva zloupotreba položaja ponavlja i sa novim vlastima – kaže Manojlović.